nahoru

Je šestnáct let za sekání mačetou dost?

Jan Jandourek29. července 2013 • 18:09
Kauza mačety
Kauza mačety
• foto: 
ČTK

Pachatelé slavného mačetového útoku dostali tresty od tří do šestnácti let. Celý případ je nabitý emocemi, samozřejmě i proto, že jde o Romy a násilí.

Co se v srpnu 2011 stalo? Podle soudkyně Evy Drahotové to tehdy v Novém Boru na Českolipsku byla msta za předchozí konflikt v baru mezi servírkou a dvěma romskými mladíky. Ti si chtěli zahrát na automatech a servírka chtěla vidět jejich občanské průkazy. Hosté se jí zastali a mladíky vyvedli, jeden z nich prý jednoho z mladíků udeřil. Romové se pak vrátili s posilou a mačetami.

Jsme přesvědčeni, že to byla odveta. Vznikly tam emoce, a to vyvolalo pocit jít si to tam vyříkat,“ uvedla soudkyně Drahotová.

Skupina vtrhla do baru s mačetami. Aniž by se kdo ptal, kdo, jak a proč mladíka napadl, muži na hosty bez varování zaútočili. Tři lidé byli zraněni a jeden byl ohrožen na životě.

Příbuzní obžalovaných byli nad rozsudky zklamaní a hrozili odvetou. Bývalá obhájkyně čtyř z pěti obžalovaných Klára Samková soudila, že neměli v úmyslu vraždit, protože kdyby chtěli, jejich oběti by nevyvázly. Soud byl ale jiného názoru.

"Diskutéři" chtějí vyšší trest

Jsou udělené tresty přiměřené? V internetových debatách se najednou vyrojilo mnoho právnických samouků. Většinou pochopitelně převládá názor, že pachatelé dostali málo a že se Romům nadržuje. Jeden takový přispěvatel soudí: „Cítím, že my bílí a plátci daní se pozvolna stáváme občany II. kategorie, budou-li zde stále platit zákony o ochraně nepracujících vrahů, zlodějů, loupežníků a rváčů.“

Další zmiňuje kauzu z Vítkova, tedy známý případ, kdy neonacisté napadli zápalnými lahvemi dům romské rodiny. Vážné popáleniny utrpěla tehdy dvouletá Natálka: „Čekal jsem tresty viz. Vítkov. Jsem hodně naivní.“ Tehdy byly vyneseny tresty třikrát 22 let a jednou 20 let.

Další debatující z aktualne.cz také komentuje Vítkov: „Aniž bych se chtěl kohokoliv zastávat, tak rozdílu je pár a jsou pro výšku trestu docela zásadní. V případě Vítkova jde o organizovaný, připravovaný a plánovaný čin. Za to se dává vždy více, než za čin v souvislém ději jako u mačetového útoku. Za další, oběť z Vítkova má doživotní následky a zřejmě nejen fyzické. Pokud vím, tak žádná oběť z mačetového útoku takové následky zázrakem nemá, ačkoliv byl čin velmi brutální.“

Většina Romů mačetami neseká

Nikdo z debatujících nebyl ani u onoho trestného činu, předpokládáme, že ani nečetl soudní spis. Tresty šestnáct a patnáct let jsou dost vysoké. Kdyby někdo přišel o život, a mohlo to být klidně několik lidí, byly by zřejmě mnohem vyšší. Trestat lze ale jen to, co se stalo. Pojem „pokus o vraždu“ je pochopitelně interpretace, předpokládáme ale, že když někdo druhého seká mačetou, měl by vědět, že může zabít. Pokud to neví, neměl by mezi lidi vůbec chodit.

Uvažovat jestli by bylo lepší třeba dvacet let kriminálu, ale nemá význam. Prostě to z prostředku života nevratně ukrojí část, která mohla být nejlepší, samozřejmě za předpokladu, že někdo žije způsobem, který má nějakou hodnotu. Pokud by někdo trávil patnáct nebo třicet let života u automatů, je celkem jedno, jestli dostane třeba třicet let, protože takový život je ztracený tak jako tak.

Nežijeme ve stepi nebo v nějakém westernu a společnost nemůže tolerovat, aby lidé řešili spory mačetami nebo bouchačkami. Abychom se neoddávali přílišné korektnosti, bije do očí, že pachateli byli Romové. Důležité je přesné rozlišování. Mohli trestný čin spáchat i proto, že jsou součástí komunity, kde je značně zvýšená kriminalita a – řečeno česky – kde mnozí lidé postrádají elementární sociální inteligenci nutnou pro řešení konfliktů a problémů a jednoduchých životních situací.

Není to ale proto, že byli Romové, protože většina Romů nikoho mačetami neseká. Říkejme tomu třeba podhoubí pro zločineckou činnost. Romové mají svá místa, kde toto podhoubí bují, většinová komunita zase svá. Zločiny bílých límečků, třeba různé tunelování, páchají téměř výlučně bílí Češi.

Pojmenovat Romy někdy dává smysl

Aby bylo jasno, říkat Rom, pokud to má souvislost s tím, že v nějaké vrstvě obyvatel bují kriminalita, má smysl. Asi jako má smysl v pohraničí říkat, že Češi kradou v supermarketech. (Vzpomínáte? „Češi nekrást tady.“) Rasově rozlišovat nemá smysl tam, kde jde o nadávky a xenofobii.

Byl to brutální čin a vyžaduje přísný trest. Jako každý takový zločin, ať ho spáchá kdokoliv. Taky by se vyplatilo zlikvidovat ta odporná místa s blikajícími hracími automaty. To se ale asi hned tak nedočkáme.Klíčová slova: info x, infox, Romové, kauza mačety, mačetyDiskuse ke článku