nahoru

Má křesťan hájit holky z Pussy Riot, co řádí v kostele? Pitomá otázka. Musí

Jan Jandourek29. července 2013 • 10:52
Členky Pussy Riot při čtení rozsudku
Členky Pussy Riot při čtení rozsudku
• foto: 
Profimedia

Dvě z pěti členek ruské punkové kapely Pussy Riot jsou nadále v kriminále. Ve středu soud zamítl podmínečné propuštění Marije Aljochinovové a stejně dopadla i Naděžda Tolokonnikovová. Prý se málo zapojovaly do kolektivních činností s ostatními trestanci.

Není celkem sporu, že se dámy svým vystoupením v kostele jednak dopustily rouhání, jednak nepředvedly asi výkon, který by vstoupil do dějin umění. Stejně tak skladba celé skupiny vyvolá znechucení u „poctivých pracujících“. Za rouhání a umění – neumění se ale zavírat nemá.

Když se poctivý pracující dočte, že jedna dívka je studentka žurnalistiky a tvůrčího psaní, další vystudovala školu fotografie a multimedií a třetí studoval filozofii, udělá se poctivému pracujícímu zle. Že jsou dvě tyto dámy současně matkami malých dětí, je pak spíš přitěžující okolnost.

Podle průzkumů si většina ruských poctivých pracujících myslí, že je třeba takové ženštiny potrestat.

Co provedly?

Co vlastně čarodějky z pravoslavného chrámu provedly? Před ikonostasem, což je – poznámka pro poctivé pracující – taková stěna v kostele, na které jsou ikony, pěly text písně „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Taky kritizovaly ruského patriarchu Kirilla a další pravoslavné duchovní. Po nějaké chvíli je zástupci pracujících vytáhli z chrámu.

Pussy Riot v podstatě kritizují, že zemi vede (bývalý?) důstojník zločinecké tajné policie KGB Putin a ruskou pravoslavnou církev agent této tajné policie patriarcha Kirill.

Důstojník tajné policie Putin, toho času prezident a amatérský podmořský archeolog, se nedlouho po holčičí kostelní akci omluvil svým příznivcům a Ruské pravoslavné církvi.

Omluvit by se samozřejmě měl, ale za něco jiného. Jednak za komunistické zločiny, vraždy věřících a ničení kostelů v době komunistické vlády a taky za to, že tajná policie zatáhla do svých spárů tolik duchovních a dalších lidí. Teď ovšem kdekterý bývalý bolševik, když vidí ikonu, má potřebu se před ní křižovat.

Pop nadaný prorockým duchem by měl samozřejmě ikonu vzít, nějakou spíš větší, a bolševika s ní praštit po hlavě. Památka sem, památka tam, ikon je dost, historických činů odvahy je málo. Církev by měla být první, kdo se Pussy Riot zastane. A nejen pravoslavná církev, ale všechny ostatní církve.

Protestujte, eminence

V našem kontextu bych to řekl asi tak: „Podívejte se, všechny naše eminence a excelence, my liberální žurnalisté jsme bojovali za vaše peníze, byť z nich nemáme ani korunu, bojujte teď zas chvíli vy za lidská práva.“ (S podotknutím, že kardinál Vlk se v prezidentském sporu zastal profesora Putny, byť o eminenci kdysi Putna napsal v horkých devadesátých letech poněkud hanlivě, že je kardinál „arcipi…s“, což exprimas nyní velkoryse přehlédl.)

Skutečnými rouhači jsou Putin a Kyrill. Těžko očekávat, že by se Ježíš postavil na jejich stranu proti těmto jurodivým Mářím Magdalénám.

K aktuálnímu dění: Podle soudu si Tolokonnikovová nezaslouží předčasné propuštění. Neúčastní se společných akcí trestanců, nechodí do vězeňské knihovny (co tam asi tak bude ke čtení, mě napadá, ale osobně bych si to ověřit nechtěl), nezapojuje se do soutěží. Aljochinová prý zase porušuje vězeňský řád. Ten vězeňský řád neznáme, ale můžeme předpokládat, že když budou šéfové chtít, nějaké to porušení se vždycky najde.

Zavřete Putina

Křesťané všech vyznání by měli činovníky ateistické komunistické tajné policie, ať už slídili v Německu jako Putin, nebo byli a stále jsou přestrojeni za duchovní jako Kirill, vyhnat ze všech chrámů. Jen s jednou výjimkou, že by tam přišli dotyční konat pokání. To ale zatím nějak nehrozí.

Takže dokud nesedí v base Putin a Kirill a Pussy Riot nejsou venku, není svět v pořádku.

Diskuse ke článku