nahoru

Nový miláček Egypta, generál Sisi, míří lidem na hlavu

Lubomír Heger29. července 2013 • 02:45
generál sisi
generál sisi
• foto: 
Profimedia.cz

Je největším překvapením arabského jara v Egyptě. To, že se bude demokracie prodírat do Káhiry skrze jeho rozkazy ke střelbě do lidí, nepředvídal zřejmě nikdo - ani samotný generál Abdul Fatah Sisi.

Dění v Egyptě je zlý sen každého politologa. Navíc přestává být srozumitelné i samotným Egypťanům. Ti by si po slavném svržení Husního Mubáraka v únoru 2011 jen těžko dokázali představit, že na náměstí Tahrír stráví při protestech ještě dalšího dva a půl roku, aby nakonec deklarovali oddanost muži, který se nejvíce ze všeho podobá právě Mubárakovi.

Byl to převrat nebo ne?

Je to voják tělem i duší a neváhá postřílet nějakých 70 lidí jen tak pro výstrahu, což učinil naposledy během páteční noci. Samozřejmě příznivců Muslimského bratrstva, z něhož má, podobně jako Mubárak, panickou hrůzu. Právě Sisi na počátku měsíce sesadil demokraticky zvoleného prezidenta Mursího, za což mu polovina Egypta aplauduje a demokratický svět se kvůli tomu rozpačitě drbe na hlavě.

Kdyby se něco podobného stalo kdekoli jinde na světě, musely by to USA i Evropská unie okamžitě nazvat vojenským převratem a odmítnout s představiteli junty spolupracovat. Případně s nimi jednat pokoutně, jako svého času třeba s generálem Pinochetem. Jenže Egypt je celý postaven na hlavu.

Převrat si v podstatě vynutilo asi 20 milionů sekularistů a liberálů z protestního hnutí Tamarud, kteří podepsali petici za odvolání prezidenta Mursího. Převrat okamžitě podpořil i respektovaný státník a nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Baradej.

Aby všem překvapením nebyl konec, převrat schválili i salafisté ze Strany světla (Núr), kteří dosud platili za největší fanatiky přísahající na šaríu. Pochopitelně jim jde jen o to shrábnout hlasy Muslimského bratrstva v příštích volbách, jelikož celkem logicky předpokládají, že bratři budou opět zakázáni.

Testy panenství

Armáda se ani moc nesnaží vládnout a vytvořila relativně kompetentní kabinet v čele s provizorním prezidentem Mansúrem (až dosud předsedou Nejvyššího soudu). V tomto ohledu se dění v Egyptě nejvíce podobá vývoji v Turecku šedesátých až devadesátých let. Armáda zasáhne, počká na volby a zase se stáhne.

Jenže - opravdu? Generál Sisi, jehož žena nosí nikáb (muslimský šátek s otvory pro oči) a který za revoluce nařizoval na mladých zadržených demonstrantkách provádět "testy panenství", je náhle v kurzu mezi všemi sekularisty. Vznikl kolem něj jakýsi kult osobnosti a mladé ženy jej dnes nosí trička s jeho portrétem.

V podstatě by mu stačilo prosadit zákaz Muslimského bratrstva, nechat vyhlásit volby na začátek příštího roku, vystoupit z armády, přihlásit se za kandidáta na prezidenta, a s přehledem by zvítězil. Je to snad proto, že všichni náhle ztratili paměť? Vždyť jej do funkce dosadil sám svržený Mursí, když mu Sisi přišel jako dostatečně horlivý muslim.

Kočka na rozpálené egyptské střeše

Nejde tu o paměť. Generál má patrně kouzlo osobnosti, které Mubárakovi i Mursímu tak zoufale scházelo. Přestože je spíše nenápadného zevnějšku a malého vzrůstu, rád a často se usmívá a umí řečnit - tak, že to citlivější Egypťanky dohání k slzám.

V mužích dokáže probudit ovčí instinkt - jako v těch pár tisících demonstrantů, kteří na jeho výzvu přišli v pátek na Tahrír. "Potřebuji mandát k zasáhu proti teroristům," řekl jim. Zatímco mu provolávali věrnost, snajpeři rozestavění na střechách domů na druhé Mostu 6. října stříleli na víceméně poklidné muslimské bratry a mířili jim přitom na hlavu a na srdce.

V tu chvíli připomínal Sisi více srbského generála Mladiče než nějakého důstojníka turecké armády. Ovšem o víkendu se nezdálo, že by smrt několika desítek muslimských bratrů kohokoli ze sekularistů nějak zvlášť znepokojila. Můžeme se tedy těšit na brzké opakovaní celé akce.

Náhlá láska ke generálovi je novým jevem v egyptské společnosti. Patrně bude mít co do činění s horkým létem a produkcí hormonálních žláz. Odolá káhirský Napoleon všem pokušením, která z toho plynou?

INFOBOX

Egyptské žhavé léto

květen 2012 - Muhammad Mursí vyhrál se ziskem 25% hlasů prezidentské volby. Sestavil vládu z Muslimského bratrstva a snažil se ovládnout média

prosinec 2012 - Mursí v referendu prosadil ústavu, která mu dávala téměř neomezené pravomoci. Vzniklo opoziční Hnutí národní spásy

jaro 2013 - Mursí si získává repekt na mezinárodní scéně, ale doma se mu nedaří - ústavní soud mu rozpouští horní komoru parlamentu

červen 2012 - Egypt je v recesi, vypadává často proud, na pumpách chybí benzín. V Káhiře se konají statisícové protesty

3. červenec - Mursí navrhuje vytvořit Výbor národního smíření, ale armáda jej přesto sesazuje a umísťuje do domácího vězení

červenec 2013 - vzniká hnutí Tagarud, které sbírá 25 milionů podpisů na Mursího podporu a každý den za něj pořádá vigílie. Armáda jich několik rozstřílí a chystá s Mursím politický procesKlíčová slova: reflex, Egypt, převratDiskuse ke článku