nahoru

Zapeklitý systém španělských tratí možná popletl strojvůdce

luh28. července 2013 • 02:18
strojvůdce
strojvůdce
• foto: 
Profimedia.cz

INFOGRAFIKA: Jako první ukázaly prstem na viníka státní dráhy a ministr vnitra - za všechno prý může strojvůdce Garzón (na snímku s lehkým zraněním hlavy krátce po nehodě). Tvrzení státního podniku RENFE je však třeba brát s rezervou - provozuje dva druhy tratí s různým rozchodem i zabezpečením a navíc mu jde o obrovskou zakázku v Brazílii.

Přestože žádný prokurátor ani policista dosud nikoho neobvinil za smrt 78 lidí při středeční nehodě, vláda i státní dráhy si už vybraly viníka. Je jím podle nich strojvůdce Francisco Garzón, který projížděl zatáčku před městem Santiago de Compostela stodevadesátikilometrovou rychlostí.

Garzón je nepochybně zodpovědný za to, že se neřídil doporučenou osmdesátkou, mohl jej však poplést komplikovaný systém španělských drah. Dost možná si nevšiml, že už sjel z rychlodráhy, kde by jej před nehodou ochránil automatický kontrolní systém ERTMS.

 

 

Pokud bude Garzón, který se má dnes večer poprvé objevit před vyšetřujícím soudcem, nakonec uznán za jediného viníka, hrozí mu za "mnohonásobné zabití" trest až 12 let vězení. Dráhy i vláda přitom mají zájem na tom, aby to dopadlo přesně takto.

RENFE se totiž uchází o vybudování rychlotratě v Brazílii mezi městy Rio de Janeiro a Sao Paulo. Zakázku ve výši 11 miliard eur podle zadavatelů nemůže dostat firma, na jejíž trati někdy došlo k nehodě.

Státní dráhy proto v posledních dnech velmi zdůrazňují, že se nehoda udála na konvenční trati a nikoli na rychlotrati. Ta přitom končí těsně před Santiagem, přibližně v místech, kde došlo k tragédii. Ve hře je přitom ještě selhání varovného systému.

Strojvedoucího se zastávají někteří jeho kolegové, podle nichž byl (v rozporu s dřívějšími zprávami o vychloubačném chování na Facebooku) Garzón znám spíše svou zdrženlivostí a jestliže měl vlak někdy zpoždění, říkalo se mezi nimi: ".. a přijíždí Garzón."

luh
Diskuse ke článku