nahoru

Stroj času Miloše Zemana aneb Jak jsme se vrátili do roku 1950

Stanislav Drahný26. července 2013 • 16:11
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
Profimedia.cz / Reflex.cz

Ve čtvrtek vydala ČTK zprávu, která jakoby posunula čas v Česku o několik desetiletí zpátky: „Zeman přijal Ištvana a vyjádřil mu podporu v jeho práci“. Agenturní zpráva (opravdu z roku 2013 a ne 1950), která se opírá o vyhlášení prezidentovy mluvčí Hany Burianové, pak pokračuje dál: „(prezident) vyjádřil (Ištvanovi) plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou“.

To přece zní tak soudružsky: prezident a jeho prokurátor se setkali a pohovořili o tom, jak obtížné je stíhat zločinné nepřátele státu, když soudy dostatečně nespolupracují.

Co si možná řekli?

Srdce všech „milovníků starých pořádků“ musela přímo zaplesat. Škoda, že jsme nemohli slyšet vše, co si tito mocní mužové – pilíře naší znovuobnovované demokracie – řekli. Můžeme si to jen představit. Možná setkání probíhalo takto:

Ištvan: Dobrý den, pane prezidente. Úkol jsem splnil, naše demokracie je zachráněna. Vláda korupčníků končí. Jediné, co mě mrzí, je neodpovědný přístup soudců Nejvyššího soudu, kteří namísto toho, aby s námi spolupracovali na budování lepší společnosti, se raději odvolávají na nějaké zákony.

Zeman: Jsou to úplní idioti, ale pane vrchní státní zástupče, neznamená to nic. Obžalujeme je znovu a za něco jiného.

Ištvan: Budeme je stíhat tak dlouho, dokud je nedostaneme. Reakcionáři si musí uvědomit, že jim jejich rejdy neprojdou. Co nám ale pustili Nagyovou, zdá se, jako by Nečas zase zvedal hlavu.

Zeman: To nemá ještě dost? Co kdybychom mu Nagyovou zase za něco zavřeli? A kdyby Vás, milý pane žalobce, náhodou ti gauneři a jim zaprodaní novinářští žumpové vyštípali z funkce, což si tedy nemyslím, že by se jim mohlo podařit, práci pro Vás nějakou vždy najdeme. Co byste například říkal místu velvyslance v Berlíně? Kvalitních lidí, kteří by nás podle mých představ, mohli reprezentovat v cizině, není nikdy dost.

Neměli se scházet

Možná, že se rozhovor mezi prezidentem a vrchním státním zástupcem odehrál jinak, ale na tom mnoho nezáleží. Podle názoru autora toho textu se totiž jejich setkání nemělo odehrát vůbec.

Ničemu nejspíš nepomohlo a silně oslabilo víru v nezávislost vyšetřování Ištvanem dozorovaných kauz na politických tlacích. Podpořilo přesvědčení, že v rámci pomáhání "dobré věci" (rozuměj svržení vlády) byly použity špatné prostředky (překroucení zákona a zneužití státních žalobců a policie).

A to Miloš Zeman a Ivo Ištvan asi nechtěli.

Stanislav Drahný


Diskuse ke článku