nahoru

Kupte si řecký ostrov. V Soluni se připravuje jeho první dražba

Stanislav Drahný26. července 2013 • 00:15
Kupte si řecký ostrov. V Soluni se připravuje jeho první dražba
foto: Google maps

Napadlo vás, jak by bylo hezké mít vlastní ostrov, na kterém byste mohli trávit nerušenou dovolenou. Místo, kde by vedle vás hlučně nepopíjeli mladí Němci nebo Rusové, okolo nepobíhali nevychované děti a na celou pláž nehalekali vaši krajané o tom, co a kde se dá výhodně nakoupit? Tento sen si nyní můžete splnit. Pravda, není to vůbec levná záležitost, ale možné to je.

S tím jak doléhá na řecké obyvatele krize, začali se zbavovat věcí, které k životu nutně nepotřebují. Jednou z nich jsou i malé ostrovy, kterých je kolem řeckého pobřeží několik tisíc. Zatímco již dříve proběhlo s řeckými ostrovy několik diskrétních obchodů, nyní se chystá první veřejná aukce. Jejím objektem bude ostrov Spalathronisi u pobřeží Chalkidiki.

 

 

Desetihektarový kus země ležící v Egejském moři se bude dražit v září. Očekává se, že cena, kterou nový majitel zaplatí, bude nejméně 10 milionů eur. To má být také vyvolávací cena, kterou soluňská realitní kancelář Myro Antiques House nasadí.

Spalathronisi se nachází asi půl kilometru od pevniny u západního pobřeží Sithonie, prostředního „prstu“ poloostrova Chalkidiki, nedaleko letoviska Neos Marmaras. Ostrov, který má oválný tvar a měří zhruba 400 krát 300 metrů není trvale obydlen.

Nabídku ostrova si můžete prohlédnout i na videu realitní agentury


Zatím nakupovali emír a ruský miliardář

Poté, co došlo v Řecku ke zvýšení daně z nemovitostí, stalo se vlastnictví neobydlených ostrovů poměrně nákladnou záležitostí. Několik řeckých ostrovů bylo prodáno letos na jaře, ale dosud nikdy formou aukce. V březnu řecká média uvedla, že šest ostrovů v Jónském moři koupil od řecké rodiny, která je vlastnila 150 let, katarský emír Hamad bin Chalífa al-Sání.

O měsíc později pak dědici řeckého miliardáře Aristotela Onasise prodali další dva ostrovy v Jónském moři ruskému miliardáři Dmitriji Rybovlevovi. Rus, který se s více než 9 miliard dolarů podle časopisu Forbes umístil na 119 místě v seznamu nejbohatších lidí světa, věnoval ostrovy Skorpios a Spartos své dceři jako dar k osmnáctým narozeninám.

Na prodeji ostrovů si nechtějí přilepšit jen „obyčejní“ lidé. Na ostrovech patřících státu hodlá vydělat i vláda v Aténách. Má v plánu je dlouhodobě – myšleno na mnoho desítek let – pronajímat i cizincům.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: ostrov, reality, miliardář, ŘeckoDiskuse ke článku