nahoru

Recept na nezaměstnanost? Dejme plat i těm, co nepracují

Jan Jandourek25. července 2013 • 09:49
• foto: 
Stanislav Krupař

Práce není a pro některé lidi už nikdy nebude. Podle některých návrhů by bylo lepší, kdybychom místo dávek dali rovnou nějaké peníze každému.

Nezaměstnanost obchází jako strašidlo celou Evropou. My jsme na tom aspoň v rámci Unie ještě celkem dobře, na sedmém místě, tedy naše nezaměstnanost je sedmá nejnižší v Unii. Jinde je ale míra nezaměstnanosti hrozivě vysoká a nezdá se, že by se na tom v dohledné době něco zlepšilo. Dříve byli nezaměstnaní zásobárnou pracovních sil. Dnes už ale tvoří vrstvu lidí, kterou nikdo nikdy nenajme, protože ti lidé nejsou potřeba. Týká se to nekvalifikovaných i kvalifikovaných profesí.

Nezaměstnanost je rozložena i věkově. Do třiceti let vás nikdo nechce a po padesátce už vás nikdo nechce. Vlastně většinu života o vás není nijak velký zájem. Mezitím živíte kromě sebe malé děti a rodiče důchodce.

Levicově orientovaný sociolog Jan Keller cituje v článku pro časopis A 2 populární větu: „ Práce je přece všude dost, kdo nechce makat, může si za to sám.“ Dodává k tomu: „Neznám případ, že by někdo z autorů podobných tvrzení vytvořil aspoň pět či deset pracovních míst, která by oněm ‘zahálejícím‘ důstojný život umožňovala. Práce, která by mohla a měla být vykonána, je nepochybně dost a dost. Potíž je však v tom, že je nedostatek takové práce, za kterou je někdo schopen a ochoten zaplatit tolik, aby to pracovníkovi umožňovalo důstojně žít a být v očích druhých i svých vlastních užitečný.“

Prakticky řečeno, bylo by pěkné, kdyby někdo zametl všechny psí exkrementy v půlce Prahy, ale nenajdete nikoho, kdo by takovou práci byl schopen a ochoten aspoň trochu honorovat.

Všude se zeštíhluje

Proč práce není? Dnes je prioritou úspora pracovní síly. Populární je slovo „zeštíhlování“, což se týká firem i státu. Všichni zeštíhlují. Jen není jasné, co s lidmi, kteří jsou obětí „zeštíhlení“ a jinou práci nemohou sehnat. Někteří šéfové říkají, že situace dospěla do stadia, že propouštět musí, ale že teď už nepropouštějí ty neschopné, ale i ty schopné.

Objevují se různé recepty, kudy z toho ven, ale nezdá se, že by mohly být zdrojem optimismu. Tak například je jednou z možností zavést „občanský plat“. To je varianta, nad kterou pravicový člověk okamžitě omdlí a už nikdy nevstane. Jde v podstatě o peníze, které by člověk dostával, i kdyby nezískal žádné pracovní místo. Francouzi mají spočteno, že kdyby zrušili všechny dávky, důchody a nemocenskou, mohli by celkem dost platit každému, kdo by byl starší 18 let.

Televizní komik a bloger Beppe Grillo, který se svým Hnutím pěti hvězd vstoupil před čtyřmi lety do politiky, navrhoval, že dá všem Italům, kteří jsou bez příjmu, tisíc eur měsíčně. U nás by takový občanský plat mohl obnášet tak asi 10 tisíc korun.

Ale co se pak stane? Pokud by to dostával každý, firmy by zřejmě zareagovaly celkem logicky tak, že by o tuto sumu snížily mzdy. Stát by tak dotoval soukromé firmy. A dva nezaměstnaní bez dětí by se celkem už nemuseli o nic starat. Optimisté říkají, že by lidé jistě chtěli víc, tak by aspoň o nějakou práci usilovali. (To jsou ovšem optimisté. Pesimistu napadne, že zůstanou doma a budou kouřit a pít.)

Pokud by se takový plat vyplácel až od 18 let, byli by znevýhodněni ti, kdo mají děti. Představa, že svůj plat dostává dítě, zase narušuje představu rovnosti. Pokud by peníze nesebrali rodiče, mělo by dítě takový příjem, jako třeba kvalifikovaný vysokoškolák, který nemůže najít práci. Třeba jen kvůli tomu, že nesplňuje podmínku několikaleté praxe. Praxi ale mít nemůže, protože ho nezaměstnali, protože neměl tu praxi a tak dále. Věc je jasná.

A ještě, znamenalo by to likvidaci nebo omezení sektoru služeb, které jsou dnes „zadarmo“, tedy placené z daní? Utopie ztroskotávají na detailech.

Chybí velký projekt

Dalším možným řešením je práce na částečný úvazek a tedy možnost se o práci dělit. Jenomže to je velmi nepraktická záležitost. Jak by se někde střídali dva lidé po čtyřech hodinách? V jakých profesích by to vůbec bylo možné?

Jak by se někde střídali dva lidé po čtyřech hodinách? V jakých profesích by to vůbec bylo možné? Upřímně řečeno, celkem nikdo asi neví, jak ve světě pokročilých technologií dát lidem v dostatečné míře práci. Jistě by ji bylo možné najít v případě války, což je absurdní řešení, nebo při realizaci nějakého obrovského společenského projektu typu let na Mars nebo zavodnění Sahary. Jenže nic takového není v dohledu. Zatím stojíme před vizí světa, kde bude část lidí frustrovaná bez práce. Budou dostávat jakýsi drobný úplatek, aby nešli hned rabovat. Další část bude za stresujících podmínek pracovat a bát se o ztrátu místa. Mezitím bude vrstva těch, kdo chvíli práci mít budou a chvíli ne a tak budou zmateně pobíhat a pořád se něčeho bát.

To není žádná kritika kapitalismu, aby bylo jasno. Kritizovat trh má asi takový smysl jako kritizovat gravitační zákon. Jde jen o to, že moderní kapitalismus může zřejmě žít jen tehdy, když má nějaký idealistický projekt, který pohltí hodně práce. Zatím ho nemáme.Klíčová slova: mzda, plat, nezaměstnanostDiskuse ke článku