nahoru

Stojí papež za 53 milionu dolarů? Jistě, není to mnoho

Jan Jandourek 24. července 2013 • 00:15
• foto: 
profimedia.cz

Papež František se poprvé od svého zvolení za hlavu církve vydal na zahraniční cestu. Přijel do Brazílie na mezinárodní setkání mládeže. Cestu doprovázejí i protesty

V duchu svého nového stylu se papež zřekl pancéřovaného papamobilu a kvůli nezvládnuté organizaci vznikl v centru Rio de Janeira dopravní chaos. Papežův vůz zvolil totiž špatný jízdní pruh a musel v dopravní zácpě zastavit. Toho papež František využil, aby se pozdravil s lidmi, políbil novorozence, nechal se fotit na mobilní telefony.

Papež se rozhodl projet otevřeným vozem v centru města na poslední chvíli, což znamenalo potíže pro brazilské bezpečnostní složky. Pro ně by bylo pochopitelně lepší, kdyby papež jel vozem s neprůstřelným sklem. „Opancéřování by snížilo naše obavy. Je to osobní rozhodnutí, které budeme respektovat, ale není ani trochu příjemné pro bezpečnostní složky,“ řekl agentuře AP generál José Abreu, který má na starosti bezpečnost papežovy návštěvy.

Ani ne hodinu poté, co papež přiletěl do Rio de Janeira, vypukly ve městě protesty. Asi tři sta demonstrantů házelo zápalné bomby a policie odpovídala střelbou gumovými projektily. Desítky lidí byly zraněny a někteří zadrženi. Nejde ale jen o papeže, lidé jsou pobouřeni, že vláda vydává peníze na pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a letních olympijských her v roce 2016. Papež a jeho cesta se k tomu připletli zřejmě jaksi navíc.

Hodně peněz

Britský deník Independent cituje studenta Andre Ribeira: „Problém je ve vládních výdajích. Vynaloží více než 50 milionů dolarů na jeho návštěvu a to je příliš mnoho. Bylo by možné to investovat do zdravotnictví nebo vzdělávání. Tohle není náboženský protest, to je politický protest. Nemá to s papežem co dělat.“

Je pravda, že na papežovu sedmidenní cestu vydá brazilská vláda přibližně 53 milionu dolarů. Nicméně se očekává účast asi milionu mladých lidí, což jen čistě ekonomicky znamená také nějaký přínos. Kdybychom to brali jen podle peněz, nesměly by se pořádat žádné cesty, žádné oslavy, žádné sportovní podniky, jako jsou právě třeba tradičně ztrátové olympiády. Jenže pokud jde zrovna o papežskou cestu, přijede na ni i řada lidí ze zahraničí, kteří v dané zemi utratí své peníze. Někde bydlet a jíst musí. Na každého jednotlivého Brazilce vyjdou náklady celého podniku asi na čtvrt dolaru. Abychom měli ještě reálnější představu, letos koncem května oznámila Brazílie, že smaže dluh afrických zemí ve výši 900 milionů dolarů. Jeden let kosmického turisty lodí Sojuz stojí přibližně 30 milionů dolarů. Házet zápalné bomby kvůli výdajům na papežovu návštěvu je z tohoto hlediska poněkud nepřiměřené.

Nakonec ale záleží na papežovi, jak během své první zahraniční cestě zapůsobí.

 

Diskuse ke článku