nahoru

Právo šaríja. Znásilněnou Norku poslali do vězení

Stanislav Drahný 22. července 2013 • 00:15
Marte Deborah Dalelv
Marte Deborah Dalelv
• foto: 
Facebook

Soud ve Sjednocených arabských emirátech (SAE) odsoudil Norku Marte Deborah Dalelvovou na šestnáct měsíců do vězení. Mladá žena (ročník 1988) totiž „udělala tu chybu“, že potom co byla při výletu do Dubaje znásilněna kolegou, šla na policii násilníka oznámit. Výsledek dopadl pro Evropany poněkud překvapivě. Policisté jí okamžitě zajistili, odebrali pas a obžalovali jí z nepovoleného mimomanželského sexu.

V prvních dnech ve vyšetřovací vazbě měla i zákaz telefonování, takže se nikdo z jejích známých a příbuzných ani nedozvěděl, co se s ní děje. Až po čtyřech dnech se jí podařilo zkontaktovat s rodinou a norským konzulátem. Po jednáních a záruce norské církve nakonec policie v Dubaji povolila, že žena může být až do ukončení procesu na svobodě.

Právo šaríja v praxi

Nyní soud skončil a Norka, která od roku 2011 pracovala v Kataru jako designérka, vyslechla rozsudek: Šestnáct měsíců nepodmíněně.

Dostala nejvyšší možný trest za tyto činny: mimomanželský sex, za pití alkoholu a také za křivopřísežnictví. Podle zákona, který v Emirátech platí, může být totiž muž, který znásilní ženu, odsouzen pouze v případě, že se přizná, nebo proti němu svědčí čtyři dospělé osoby (myšleno muži a muslimové). Jinak jde o křivé obvinění.

Pastor norské církve, se kterým strávila Dalelvová poslední měsíce, nijak v rozhovorech pro norský tisk neskrývá své pobouření. „Situace, ve které se nalezla, je hrozná. Jsme opravdu zaskočeni. Předpokládali jsme, že soud rozhodne jinak, ale žijeme v zemi, kde se systém spravedlnosti opírá o právo šaría.“

Norové neskládají zbraně a tamní ministerstvo zahraničních věcí se stále ještě snaží uplatnit svůj vliv. Jakási naděje ještě existuje u odvolacího soudu v září. Problémem však je, že země nemá dohody o vydávání s Emiráty.

Z oběti obžalovanou

Jak je možné, že se oběť změní v obžalovanou? V SAE, podobně jako v mnoha jiných muslimských zemích, se neodděluje náboženský a světský život. Šaría proto ovládá nejen náboženské zvyky, ale i denní život každého muslima. Slouží také jako podklad pro soudní rozhodnutí.

Mimomanželský sex je v islámu přísně zakázán a panenství dívky je nejvyšší hodnota. Žena, která nedodržela předmanželskou cudnost, je všemi odsouzena a její šance na nalezení partnera a spokojený život prudce klesla. Na tom nic nezmění ani to, když byla znásilněna. Pravidla regulující vztahy mezi pohlavími pocházejí přímo ze středověku.

Případů je více

Norka není první znásilněnou ženou, která se – poté co věc nahlásila na polici – dostala v muslimské zemi do problému. V roce 2008 šla na osm měsíců do vězení v Dubaji Australanka Alicia Galiová. Tvrdila, že někdo v hotelu, kde pracovala, jí dal cosi do pití a ona pak ztratila vědomí. Když se probudila, zjistila, že ji znásilnili tři kolegové z práce. Měla zlámaná žebra a stopy po bití na těle.

O svém případu se rozhodla promluvit až letos, kdy vystoupila v televizi. „Soudce mi řekl: půjdeš do vězení, protože piješ alkohol. Na mou námitku, že to bylo v baru pro zaměstnance a já nejsem muslim – čili pro mě zákaz alkoholu neplatí – řekl, že je to jedno.“ Odsouzena byla za mimomanželský sex a pití alkoholu.

Podobné případy se netýkají pouze cizinek ze Západu. Podobně skončila i mladá žena ze Somálska, která obvinila skupinu vojáků ze znásilnění. V táboře pro uprchlíky v Modagišu jí pět vojáků přinutilo jít do opuštěné školy, kde ji po řadě znásilnili. Soud ženu nechal na rok zavřít. Spolu s ní byl souzen i novinář, který chtěl o jejím případu informovat. Ačkoliv se mu nepodařilo rozhovor nikde publikovat, skončil ve vězení také.

Ženy musí mlčet

Co tedy má znásilněná žena v zemi ovládané islámem dělat? Nic! Tak jako osmnáctiletá občanka Emirátů, která v roce 2010 oznámila, že jí znásilnilo šest mužů. Když si uvědomila, co by jí čekalo, celé svědectví odvolala s tím, že si znásilnění vymyslela a modřiny, které měla na těle vznikly jako důsledek hádky s bratrem.

Možná i tento případ ilustruje, jak obtížné je rozhodování o tom, jak je která islámská země pro evropské turistky bezpečná. V zemích, kde zavírají oběti znásilnění, totiž žádná věcí znalá žena tento čin nenahlásí, a tedy – podle policejních statistik – se v nich takové činy vůbec neodehrávají.

P.S.: Případ znásilněné Marte Dalelvové nakonec dopadl ještě dobře a trest jí byl prominut. Norka v pondělí oznámila, že jí úřady v Dubaji vrátily pas a povolily ji vycestovat z emirátů.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, znásilnění, NorskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.