nahoru

Slovensko: romsko-slovenská občanská válka kvůli chatrčím

Jan Jandourek21. července 2013 • 05:00
• foto: 
Jan Šibík

Zprávy ze Slovenska nejsou povzbudivé. Přes čtvrt milionu slovenských Romů bydlí v osadách, které nebyly postaveny legálně. Podle návrhu nového stavebního zákona ale obce budou muset černé stavby odstranit. Jenže jak?

Asi 250 až 300 tisíc Romů žije v osadách, kde jsou budovy, nebo stavby, které aspoň trochu budovy připomínají, postaveny nejen nelegálně, často ale i na cizích pozemcích. Co by se stalo, kdyby se teď přistoupilo k bourání osad, nechce nikdo ani domyslet. Podle romských předáků může dojít k nepokojům až etnické válce.Nový zákon není samozřejmě výslovně formulován proti Romům, stejně tak by bylo možné ho uplatnit třeba na zámožného bílého podnikatele, který se jaksi neobtěžoval opatřit si povolení.

I takoví jistě jsou, ale nebudou jich statisíce. Podle nového zákona, pokud stavíte načerno, stavební úřad vám přikáže práce zastavit, stopnou vám dodávku vody a elektřiny a nařídí stavbu zbourat. Velké firmy si nedovolí stavět něco načerno, v tom není problém. Ten je v nelegálních stavbách, kde žije oněch čtvrt milionu Romů. Prostě je jich hodně. A také je potíž v tom, že nový zákon nepočítá s dodatečnou legalizací staveb.

Armádu na ně!

Slavným se stal výrok vajdy Ludvíka Gunára z osady v Krásnohorském Podhradí: „Z toho by klidně mohla být i občanská válka.“ Starosta obce Kecerovce Miroslav Galas-Zaufal zase říká, že si nedovede představit, že by někdo přišel a jen tak zboural dvě stovky domů.

Internetoví horlivci už mají samozřejmě jasno. Tak jeden například radí: „Srovnat se zemí. Nemilosrdně. Kam bychom dospěli, kdyby si někteří mohli pohrůžkami etnickou válkou vynutit právo pohrdat zákony? A poradce, kteří doporučují ustupovat takovým teroristickým vyděračům, vyházet.“ Nebo ještě jeden bojovník s tváří ošlehanou kavárenským větrákem: „Válka je dobrý nápad. Slovensko má asi podobně zbrojenou armádu jako my, a myslím, že nakonec zvládnou tuhé boje s romskou armádou vyzbrojenou útočnými klacky. Já jsem pro.“ Nakonec ještě jedna perla z českého jazyka: „Takový válečný střed svět ještě neviděl.“ Autor měl zřejmě na mysli střet.

Hodně naštvaných

Každý, koho někdy otravoval stavební úřad kvůli razítkům, se pochopitelně naštve. Proč to všechno, když se někdo nenamáhá si opatřit žádné povolení a ještě se objevují návrhy, že se budou pozemky pod stavbami odkupovat z 60 procent za státní a zbytek si tvůrci černých staveb nějak doplatí. Tak to aspoň navrhují tvůrci pilotního projektu pro 15 až 20 vesnic. Problém osad není jen nějaká odlehlá slovenská záležitost. Je to ukázka střetu práva a sociální reality.

Je samozřejmě technicky možné zbourat čtvrt milionu lidí střechu nad hlavou, ale pak jde o to, jestli někdo domyslel, co bude den poté. Nejspíš sociální exploze nevídaných rozměrů. Představa slovenské armády střílející do lidí může uspokojit jen zvrhlé jedince jednodušší mysli. (Že takoví umí používat internet, to o jejich sociální inteligenci nic nevypovídá.) V roce 2025 bude podle odhadů každý desátý slovenský občan Rom. Na tom nikdo nic nezmění, leda by někdo na Slovensku provedl genocidu, což je mimo hranice zdravého rozumu.

Ghetta vyhovují

Jakmile někde vznikají ghetta, málokdy je to jen odpovědnost těch, kdo v nich žijí. Tady se něco zanedbalo ze strany státu a obcí. Můžeme mít podezření, že ghetta ve skutečnosti všem nějakým způsobem vyhovují. Stát to nic nestojí a jejich obyvatelé se nemusí zatěžovat razítky. To všechno funguje pochopitelně jen do určitého okamžiku, než se trouchnivá stavba zhroutí. Teď v přeneseném slova smyslu.

Abychom se nemýlili, tohle není jen slovenský problém, tam je to jen víc vidět, protože je tam Romů hodně. Abychom nechodili kolem horké kaše, tohle všechno bude stát hodně peněz. Romové a další sociálně devastovaní lidé prostě stejně někde bydlet budou. Jen pomatenec si může myslet, že někdo založí romský stát na Borneu a odveze tam všechny Romy a bezdomovce a další překážející. Ne, zůstanou pochopitelně tady. Stejně tak nic neřeší pokřik, že zákony platí pro všechny. A co má být? Ty přece platí pro všechny už dávno. Mají snad platit tak nějak „víc“? Sedí v base málo Romů? Je jich tam poměrně dost. Křičet, že Romové mají jít pracovat, když práci nesežene ani bílý, je směšné.

Přijde to draho

Vzdělání a aspoň nějaké sociální bydlení, to je jediný recept, nedá se nic dělat. Napadne někoho lepší řešení sociální devastace Romů? Možná třeba nevzdělanost a živoření ve slumech. Budete ale mít za chvíli kousek od domu takové sousedy, které nechcete, to lze garantovat. Je dneska móda bojovat proti výstřelkům multikulturalismu. Smysl má ale bojovat proti něčemu, co existuje.

Tady ani na Slovensku žádný multikulturalismus nikdy nebyl. Bojovat proti němu je asi stejně smysluplné jako bojovat proti růžovým drakům. Vyřeší se někdy takzvaný romský problém? Sotva. Nevyřešili jsme ani mnohem jednodušší, tak proč by se to mělo povést tady? Ale pořád ještě máme snad lepší východiska než na Slovensku. Pokud ale není pozdě, je už dost pozdě.Klíčová slova: info x, infox, Romové, chatrčeDiskuse ke článku