nahoru

FOTOGALERIE: Pád velkoměsta. Detroit vyhlásil bankrot

Stanislav Drahný19. července 2013 • 17:00
FOTOGALERIE: Pád velkoměsta. Detroit vyhlásil bankrot
foto: Profimedia.cz

Detroit, kdysi jedno z nejbohatších měst v USA vyhlásil bankrot. Jedná se o největší úpadek tohoto druhu v historii Spojených států.

Žádost o bankrot podal k soudu krizový správce města Kevyn Orr, dosazený v březnu státem Michigan. Pokud soud žádost schválí, bude se muset rozhodnout, jak velká část dluhu bude odepsána a tedy i jak velké ztráty postihnou věřitele. Očekávají se proto ještě dlouhá a komplikovaná vyjednávání. Jde o značnou sumu. Celkové pohledávky se odhadují na 18,5 miliardy dolarů (asi 365 miliard Kč).

Ohroženy jsou plány obnovy města. Bankrot sice na nějakou dobu zajistí městu peníze na provoz, může ale znamenat další propouštění jeho zaměstnanců, rozprodávání majetku a další omezování již tak zredukovaných služeb.  Letos přitom jezdí v Detroitu jen třetina městských sanitek a veřejné osvětlení funguje ze 40 procent. Hrozí i další omezení odvozu odpadu. Orr sice prohlásil, že město bude nadále platit účty a vyplácet zaměstnance, ale podle expertů na bankroty nemusí platit nikomu a nikdo za to úředníky nebude moci žalovat.

Úpadek města je až fascinující.  Ještě před padesáti lety byl téměř dvoumilionový Detroit jedním z nejbohatších měst ve Spojených státech. Peníze do města přicházely hlavně díky automobilovému průmyslu, sídlili zde například Ford, General Motors a Chrysler. Rozvoji města také přispěla druhá světová válka, kdy továrny v Detroitu produkovaly letadla, tanky a munici.

Pak však přišla ropná krize, na severoamerickém trhu se začaly prosazovat japonské automobilky, a Detrid začal chudnout.

Dnes je Detroit v důsledku deindustrializace a vylidňování nejchudším velkoměstem ve Spojených státech a symbolem úpadku a rozkladu. Míra zločinnosti je zde nejvyšší z amerických velkoměst. Některé kdysi živé čtvrti jsou „městy duchů“, zhruba 5000 domů ročně padne za oběť záměrně vyvolanému požáru.

Ze všech velkých průmyslových podniků zůstala městu věrná jen automobilka General Motors, která si zde – jako jediná z amerických automobilek – ponechala ústředí. 

INFOBOX

Úpadek velkoměsta

V 50. letech žilo v Detroitu až 1,8 milionu lidí, přilákaných boomem automobilového průmyslu po druhé světové válce. Brzy ale začal postupný úpadek, který postihl i řadu dalších amerických měst, s tím, jak se lidé z center měst začali přesouvat na mnohem pohodlnější předměstí.

Automobilky z Detroitu navíc začaly otevírat továrny v dalších městech a jiných oblastech a místní provozy utlumovat. Sociální situace města se s rostoucí nezaměstnaností a kriminalitou neustále zhoršovala, obyvatelé odcházeli, daňové příjmy se propadaly, ceny nemovitostí setrvale klesaly.

Za poslední desetiletí z Detroitu odešlo 25 procent lidí a nyní jich tam zůstává kolem 700 tisíc, mezi nimiž převažují důchodci.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: info x, infox, Detroit, bankrotDiskuse ke článku