nahoru

Exprezident Carter má pro Snowdena pochopení. Byl užitečný

Jan Jandourek19. července 2013 • 15:00
• foto: 
profimedia.cz

Bývalý americký prezident James Carter kritizoval počínání amerických tajných služeb. A bývalý senátor Humphrey dokonce e-mailem podpořil viníka úniku tajných informací Snowdena.

Ex-senátor Gordon J. Humphrey napsal Edwardu Snowdenovi, který stále ještě tráví své hvězdné hodiny v tranzitu moskevského letiště, e-mail: „Za předpokladu, že jste nezveřejnil žádnou informaci, která by ohrozila nějakého agenta tajné služby, věřím, že jste udělal správnou věc tím, že jste odhalil to, co považuji za masivní porušení americké ústavy.“

Má samozřejmě na mysli program PRISM a hromadné odposlouchávání celého světa včetně spojenců Spojených států. Humprey seděl v letech 1979 až 1990 v Senátu za New Hampshire. Mimo jiné byl ve výborech pro zahraniční politiku, obranu a spravedlnost. Americkou vládu kritizuje ex senátor za „rostoucí aroganci“ a za to, že by měl Washington spíše sledovat ty, kteří zneužívají moc a porušují práva nevinných amerických občanů.

Bývalý prezident Jimmi Carter se do poměrů pustil přímo s kazatelskou horlivostí. „Amerika nemá fungující demokracii, řekl nedávno v Atlantě.

Kriticky se ale vyjadřoval již předtím. „Myslím, že invaze do soukromí zašlo příliš daleko,“ řekl CNN. Podle Cartera bylo utajování nepřiměřené. Snowdenova odhalení mohou být užitečná, protože „byla informována veřejnost“.

Různé pojetí demokracie

Ti, kdo mají nějaké reklamace na americkou demokracii, která je podle mnohých jen zdánlivá, by si měli uvědomit, jak by asi podobná aféra probíhala v jiných zemích. Představte si, že by bývalý pracovník čínské nebo ruské tajné služby unikl na bezpečné místo a odtamtud ohlásil něco o tom, jak Rusové nebo Číňané odposlouchávají celý svět. A hned poté by tajné služby zkritizoval bývalý ruský prezident (kdyby tedy Rusko nějakého mělo) nebo bývalý generální šéf komunistické strany Číny. Sci-fi, že.

Tajné služby udělají vždycky všechno, co bude technicky v jejich silách. Udělají také všechno pro to, aby se o tom dozvědělo co nejméně lidí. Protože je jasné, že se to jednou stejně provalí, bude třeba se aspoň snažit, aby se to stalo co nejpozději, nejlépe v době, kdy odpovědní činitelé budou stařečkové nad hrobem vzbuzujícím lítost. Upřímně řečeno, americká vláda a ostatní „nahoře“ dělají jen to, co mají v popisu práce. Sotva si někdo dovede představit, že by teď vláda a tajné služby vydaly prohlášení: „Ten Snowden je ale prima chlapík. Moc nám pomohl. Opravdu to všechno děláme blbě. Slibujeme, že už se to víckrát nestane.“

Carter má Nobelovu cenu za mír. Obama taky. Mír je tedy po teoretické stránce zajištěn. Pokud jde o tu praktickou, těžko čekat, že teď tajné služby všechna zařízení rozmontují a všechno vyklopí. Prostě si jen dají víc pozor. Vlastně je Snowden upozornil na chybu v systému.

Diskuse ke článku