nahoru

Putin ví, co chce a je zvyklý, že to dostane

mšk17. července 2013 • 16:33
• foto: 
Profimedia.cz

Jsou to krásné časy. Časy volnosti, svobodných rozhodnutí, časy vracení ran a časy vítězství. Kdo může říct, že je má… Jeden člověk zcela určitě. Vladimir Vladimirovič Putin.

Muž, který si už od dětských let neustále dokazuje své mužství. Už to nemusí dělat pouličními rvačkami, ty se ostatně ukázaly být kontraproduktivními, když jej kvůli jeho násilnické povaze nechtěli zprvu přijmout ani do pionýra.

Coby prezident Ruské federace k tomu má řadu jiných příležitostí. Naposledy třeba tu pondělní: vydal se miniponorkou obhlédnout vrak fregaty Oleg, která leží třicet metrů hluboko ve Finském zálivu. V jeansech a černé sportovní bundě se posadil na (zvenčí) nejviditelnější místo ponorky, aby vytvořil další kapitolu své nekonečné knihy ala moje mužnost.

I tato snaha jeho PR – poradců je však poněkud kontraproduktivní. Zvlášť, když se ukáže, že se v srpnu 2011 potápěl v obleku a s plnou výstrojí do hlubin, aby v nich objevil amfory ze šestého století, které tam na něj čekaly už předem očištěné. Nebo když pomáhá vymírajícímu druhu jeřába přežít tak, že se vznese na deltaplánu a zamíří si to na jih s tím, že jej jako vůdce bude celé hejno následovat. To už je i na Ruskou duši trochu moc.

Prezidentova pomsta

Jenže smát se Vladimiru Putinovi? „Putin reaguje na ponížení velmi citlivě,“ varuje v rozhovoru s německým magazínem Der Spiegel Brit William Browder. Ví, o čem mluví. V Rusku patřil k nejvýznamnějším investorům. Dokud jeho právník Sergej Magnitskij nezačal upozorňovat na korupci ve státní správě.

Browder byl druhý červencový týden tohoto roku v nepřítomnosti odsouzen k devíti letům vězení, Magnitskij taktéž. I přesto, že už v roce 2009 zemřel za záhadných okolností v cele. Dospělý muž nepřežil 358 dní ruského vězení a nakonec zemřel na samotce. Za jeho smrt nikdo potrestán nebyl. I jeho pozdější označení za viníka je vzhledem k mezinárodní situaci Ruska a vztahu k USA opět tak trochu kontraproduktivní.

Což ovšem neznamená, že by si Putin celou tu situaci nemohl užívat. Odsouzení Magnitského čtyři roky po jeho smrti bylo výsměchem především Spojeným státům, které právě kvůli sporné smrti auditora uvalili sankce na téměř dvě desítky Rusů, kteří se na smrti Magnitského mohli podílet. Moskva nejen, že vytvořila vlastní seznam Američanů, kterým by v případě vstupu do Ruska hrozily sankce, a zakázala adopce ruských dětí do USA. Rozsudkem dala Moskva jasně najevo, že si z protestů Západu nic nedělá.

Obamův omyl

V úterý, někdy v době, kdy se Putin kochal na ostrově Sachalin na dálném východě ukázkou síly ruské armády na největších vojenských manévrech od sovětských dob, bavil se znovu. To, když si momentálně zřejmě největší nepřítel USA Edward Snowden zažádal o dočasné vízum v Rusku, na jehož moskevském letišti se skrývá. Snowden, který má podle amerického novináře Glenna Greenwalda, který je s ním v kontaktu „informace, jejichž zveřejnění by za jednu minutu způsobilo více škody, než dokázala udělat jakákoliv osoba v dějinách Spojených států“, bude moci už za pár dní opustit tranzitní areál letiště a vstoupit na ruskou půdu.

Nezabránil tomu ani americký prezident Barack Obama, který svému ruskému protějšku v pátek osobně telefonoval, aby jej k vydání třicetiletého technika, který prozradil světu informace patřících jen tajným službám, přiměl. Ale neúspěšně.

Vladimir si ze svého dětství odnesl více než konfliktní povahu a schopnost vyprovokovat rvačku. Byl vymodleným dítětem rodičů z dělnické třídy, kteří o své dva první syny přišli. Otec byl velmi přísný, hluboce věřící matka mu naopak leccos odpouštěla. Sám Putin se nechal slyšet, že se do KGB pokoušel přihlásit už v páté třídě. Nevzali ho. Místo toho mu doporučili studium práv. Dostal se tam později. Do jejich vedení a později do vedení celého státu. Od Obamy bylo vlastně naivní, že se vůbec pokoušel mu volat.

Putin ví, co chce a je zvyklý, že to dostane. A nyní má svého vlastního amerického Magnitského. Loutku, s jejíž pomocí může vracet výčitky týkajících se lidských práv. Pustit ho? To by musel popřít svou filozofii, kterou se rád pochlubí: „Pochopil jsem, že abych zvítězil, musím jakýkoliv boj dotáhnout do konce, jako by šlo o poslední bitvu.“

Když pak ve středu říkal novinářům, že „bilaterální vztahy jsou důležitější než handrkování se o aktivity tajných služeb,“ musel se bavit přímo královsky.

mšk


Klíčová slova: prezident, putin, info x, infox, RuskoDiskuse ke článku