nahoru

Už i v Česku. Servírka se soudí o milion. Kvůli kouření v restauraci

Stanislav Drahný17. července 2013 • 10:14
Kouření v restauraci
Kouření v restauraci
• foto: 
profimedia.cz

Pobyt v zakouřené restauraci škodí zdraví. Pokud Vám to vadí, nemusíte do kuřáckého podniku chodit. Co když tam ale pracujete?

Lidové noviny zveřejnily příběh servírky, která po dvaceti letech práce za barem trpí chronickým onemocněním plic. Až potud jde o běžný případ. Co však běžné není, je, že tato žena – údajně nekuřačka – se rozhodla zažalovat kvůli poškození svého zdraví zaměstnavatele. Za potíže, které jí pobyt v zakouřeném prostředí přinesl, požaduje rovný milion korun.

V zahraničí zaměstnanci vyhrávají

Šanci na úspěch má, a to navzdory odporu majitelů restaurací. Ti argumentují tím, že se každý může rozhodnout, zda práci v kuřáckém prostředí přijme nebo nikoliv. Bezbřehý liberalismus tak, jak existuje například v Číně nebo Indii, však v Evropě (nebo Severní Americe) neplatí.

Při podobných soudech totiž musí zaměstnavatelé dokazovat, že podmínky na pracovišti nemohly mít na zdravotní stav zaměstnance vliv. Spory tak vyhrávají často i lidé, kteří sami kouří, protože práce v zakouřeném prostoru jim jejich stav ještě zhoršuje. Důkazy, že pobyt v cigaretovém dýmu škodí, přitom začínají být nevyvratitelné.

Ve většině zemí patřících k západnímu civilizačnímu okruhu proto již kouření v restauracích úřady zakázaly. Výsledky na zdraví personálu ale i hostů to jednoznačně přineslo.

INFOBOX

Jak škodí kouření v restauracích

Zdokumentováno přesně to mají například v Anglii, kde je od roku 2007 platí zákaz kouření na většině veřejných míst včetně restaurací. Statistiky z tamních nemocnic ukázaly, že téměř okamžitě po zavedení zákazu se snížil počet lidí (kuřáků i nekuřáků), kteří na následky tohoto návyku umírají. Konkrétně, už po dvou letech poklesl celkový počet případů infarktů o deset procent. Za další rok dokonce o další čtyři procenta.

Podobně zajímavá je informace ze Skotska, kde podobný zákon platí od roku 2006. Do této doby rostl v této zemi počet dětí, jež kvůli astmatickým obtížím skončily v nemocnici, o pět procent ročně. Od roku 2006 se však trend obrátil a počet malých pacientů v nemocnicích se začal snižovat, a to o 18 procent ročně.

Stát se snaží zbavit viny

Je samozřejmě otázka koho má dotyčná zaměstnankyně žalovat. Rozhodla se uplatňovat náhradu škody na svém zaměstnavateli oprávněně? Asi ano.

Ještě před několika lety by měl být žalovaným zcela jednoznačně stát, který nebyl schopen prosadit zákony, chránící zdraví zaměstnanců v pohostinstvích. Mazaní čeští poslanci, kteří snad neudělali jediný zákon pořádně, však tento problém přesunuli (částečně) na bedra provozovatelů restaurací. Ti se dnes mohou svobodně rozhodnout, zda bude jejich podnik kuřácký či nekuřácký.

Je to tedy pravomoc zaměstnavatele, ale je to také jeho riziko. Pokud si bude chtít pořídit kuřáckou – tedy pro zdraví personálu nebezpečnou – restauraci (neboť od toho očekává větší zisk), hrozí mu, že bude muset počítat i s vyššími náklady za pojištění zdraví svých zaměstnanců, případně na placení odškodnění za zdravotní újmu.

Radioaktivita na pracovišti

Představte si, čistě hypoteticky, že byste pracovali například s nějakou slabě radioaktivní látkou. Čas od času by některý z vašich kolegů zemřel na rakovinu, ale nikdo by nebyl schopen prokázat zda zvýšený výskyt této nemoci na vašem pracovišti není náhoda. Řady nezaměstnaných by se vám rozšiřovat nechtělo, a tak byste chodili normálně do práce.

Takový případ se už (pravda skoro před sto lety) stal. Tehdy – snad ve Švýcarsku – používali k malování svítících ciferníků hodinek radioaktivní fosfor. O radioaktivitě se toho ještě moc nevědělo, jen lékařům bylo nápadné, že dívky, které hodinky malovaly, mají častěji rakovinu ústní dutiny. (Zjistilo se pak, že malířky štěteček s fosforem olizovali, aby byl špičatější a lépe se jim pracovalo.) Když byla příčina problému objevena, samozřejmě se celá technologie výroby změnila. Nikdo neoperoval svobodnou vůli zaměstnavatele a zaměstnanců. Možná by se našel i někdo, kdo by byl ochotný ve výrobě hodinek původní metodou pokračovat (radioaktivní fosfor svítil skvěle), ale úřady by něco takového zatrhly.

Ve fungující zemi totiž existují předpisy, které před dopady nevhodného pracovního prostředí zaměstnance chrání. Třeba i proti jejich vůli.

 

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku