nahoru

Lidé nic nevědí, ale názory mají

Jan Jandourek16. července 2013 • 18:00
Nevím!
Nevím!
• foto: 
Profimedia.cz

Průzkumy ukazují, že běžný člověk má zkreslené ponětí o světě. Většinou věří tomu, co se mu líbí a když se objeví fakta, běda jim.

Průzkum Královské statistické společnosti z letošního 9. července ukazuje, jak velký rozdíl existuje mezi tím, co si Britové myslí a skutečnou realitou, tedy tím co poznáváme ze statistických údajů.

List Independent cituje několik mýtů, v kterých obyvatelé britských ostrovů žijí. A nejsou to drobné omyly. Britové si například myslí, že míra těhotenství mladistvých dívek je pětadvacetkrát vyšší, než doopravdy je. Většina lidí se domnívá, že kriminalita je na stejné úrovni nebo roste, ačkoliv výsledky průzkumu ukazují, že v roce 2012 byla zločinnost o 53 procent nižší než v roce 1995.

Stejně tak si lidé myslí, že sociální systém je masově zneužíván. Soudí, že se zneužívá 24 procent z celkového rozpočtu na dávky, jenomže fakta jsou taková, že jde o pouhých 0,7 procenta. A poslední ukázka: více než čtvrtina lidí si myslí, že zahraniční pomoc je jednou ze tří nejnákladnějších položek vládních výdajů. Většina respondentů se domnívá, že se na zahraniční pomoc vynakládá více peněz než na důchody nebo vzdělávání. Ve skutečnosti jsou tyto položky 74krát, respektive 51krát vyšší.

Mýlit se je až příliš lidské

Nemáme důvod si myslet, že by se Češi ohledně svých odhadů chovali jinak. Proč to tak je? Odpovědnost lze samozřejmě svalit na media a politiky. Media se zajímají o to, co vyčnívá z každodennosti, protože psát o každém letadle, které bez problémů vzlétlo a přistálo, by byla cesta ke krachu. (Lidé mají také sklon si stěžovat, že media referují o senzacích, ale rádi o nich čtou, jak lze doložit průzkumy a čísly.) A politik prostě potřebuje dobrá čísla ve svůj prospěch.

Často citovaný Churchillův výrok, že věří jen statistikám, které sám zfalšoval, je nepřesný. Řekl to trochu jemněji: „Vidím mladý muži, že byste se chtěl stát členem parlamentu. To první, co se musíte naučit, je, že když se dožaduji statistiky o dětské úmrtnosti, tak to, co chci, je důkaz, že méně dětí umíralo v době, kdy jsem byl premiérem, než v době, kdy byl premiérem někdo jiný. To je politická statistika.“

Mýlit se v zásadních věcech není legrace, když pak člověk podle svých názorů rozhoduje o sobě a o druhých. Zneužívání dávek nebo počet svobodných matek a domněnky o míře korupce mohou ovlivnit třeba volební chování člověka. Nejde ani o to, že by ta čísla byla lživá, stačí, když jsou vytržena z kontextu.

Kouzelná hra čísel

V našem případě jde třeba o nacionalistický blábol, že počet cizinců u nás je zhruba stejný, jako počet našich nezaměstnaných. Stačilo by tedy cizince vyhnat a práce by byla. Skutečně máme u nás asi čtyři sta tisíc cizinců a přes pět set tisíc českých uchazečů o práci. Takže čísla tak nějak sedí, ale závěry ne. Jednak cizinci dělají práci, kterou Češi za těch samých podmínek dělat nechtějí, jednak by bylo z dobrých důvodů lepší moc nevykřikovat. Třeba v již roce 2010 do Česka přišlo od Čechů pracujících v zahraničí 23,5 miliardy korun, zatímco cizinci pracující v tuzemsku poslali domů 22,7 miliardy. Na volném pohybu pracovních sil netratíme a nacionalistické řeči by bylo lepší si nechat od cesty.

Lidé také věří v přebujelost unijní byrokracie, přitom třeba pro Evropskou komisi pracuje 33 000 osob pro celý kontinent, v Česku má stát asi čtvrt milionu úředníků. Kromě neznalosti funguje také zapomnětlivost. Lidé třeba věří tomu, jak bylo dřív lacino. Přitom potraviny jsou dnes levnější, než byly za komunistů. Kuře tehdy s ohledem na hrubou mzdu stálo třikrát až čtyřikrát více než dnes. (Dvě třetiny lidí nemá ani průměrnou hrubou mzdu, ale i tak – prodavačka tehdy dostala 1 500 korun a dnes třeba 12 000 korun. I ta by si kuře koupila dnes výrazně levněji. Bydlení ovšem ne, ale to je právě ten kontext. Zapomínáme na roky čekání v pořadnících, kde přeskakovali běžného občana ti zasloužilí.)

Chudák demokracie

Bylo by zajímavé udělat takový průzkum o představách lidí a realitě i u nás. Ovšem když člověk udělá zjištění, že lidé o faktech mnoho nevědí a nenamáhají si je zjistit, napadne ho, jak vůbec může fungovat demokracie, když lid o ničem nic neví. Upřímně řečeno, není na to dobrá odpověď. Kromě snad jediné, totiž že si můžeme vybrat, jestli si nekompetentní voliči vyberou vládce, nebo se nekompetentní vládcové vyberou mezi sebou. Z tohoto hlediska je demokracie lepší, protože máme aspoň nějakou naději na změnu.Klíčová slova: info x, infox, lidé, studie, mýlit seDiskuse ke článku