nahoru

Česko očima světa: Feudál Zeman - a jeho loutky

Jan Jandourek15. července 2013 • 01:49
zeman
zeman
• foto: 
Profimedia.cz

Zajímá se o nás ve světě vůbec někdo? Tak trochu ano, především sousedé. Ale nemáme se moc čím chlubit. Dalo by se to shrnout stručně. Nejvíce se o nás zajímají tam, kde se píše a mluví německy. Tématy jsou pak Miloš Zeman, příčiny pádu poslední vlády a celkový politický marasmus.

Tak například list Frankfurter Rundschau se 10. července vyjadřuje k nové Rusnokově vládě a píše, že „mluvit o nadstranickém kabinetu expertů by bylo zcela scestné“.

Komentář sám se jmenuje Český feudalismus a ze samotného názvu je patrné, jaké hodnocení bude následovat. Jde především o osobnost Miloše Zemana a jeho zacházení s českou ústavou. Zeman podle listu sice ústavu neporušil, ale „vysmál se jejímu demokratickému duchu, když obešel parlament a shromáždil okolo sebe své politické kamarády - údajně proto, aby řídili zájmy země“.

A dále: „Prezident Miloš Zeman jedná jako feudální vládce, který ve své pýše staví osobní mocenské zájmy na roveň s blahem země.“ Noviny FR konstatují, že „v nejhorším případě“ tu může být Rusnok vládnut až do řádných voleb v příštím roce.

„Parlament je totiž nejen vymanévrován, ale jako ve státní říši je až do další cesty k volebním urnám prakticky zbaven moci. I když poslanci ministrům odepřou důvěru, může kabinet vládnout dál.“ Nejde jen o nějaký běžný mocenský boj mezi prezidentem a parlamentem. Situaci by vyřešilo, kdyby zastupitelé umožnili nové volby.

Zeman si vystačí

List Die Presse svůj komentář zase nazval „Slon na Hradčanech“ a to není narážka na jeho přezdívku Bimbo, nýbrž na styl chování. „Od doby, co sídlí na Pražském hradě, chová se, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí Slon v obchodě s porcelánem jedná nejspíš uvážlivěji než Zeman v prezidentském úřadě,“ hodnotí počiny naší hlavy státu rakouské noviny.

Naši bezprostřední sousedé v Bavorsku jsou k nám velmi kritičtí a berou to z gruntu. Ptají se rovnou po příčinách, proč jsme takhle dopadli. Takhle si nás koncem června rozebrali třeba v Bavorsku. „Bída postkomunistických států: technokraté obsadili pole politiky,“ píše list Mittelbayerische Zeitung. „Jde o moc a osobní obohacení, nepotismus, propojování s ekonomickými elitami a vládu korupce.

Česko je vzorovým příkladem, i když má ze své první republiky Tomáše Garriguea Masaryka dobré demokratické základy.“ „Má česká demokracie ještě šanci?" ptají se tyto noviny a kupodivu jsou optimisté: „Země má solidní ústavu a navzdory všem politickým vlivům i funkční justici.“ Co našim sousedům u nás chybí, jsou politici, „kteří myslí méně na své obohacování a více na obecný prospěch.“

Banánová republika

„Česká korupční aféra ukazuje, že země potřebuje zásadní změnu své politické kultury,“ uvažují v Berliner Zeitung v komentáři s nelichotivým názvem „Česko jako banánová republika“.

Řešením problémů je podle berlínských novin uspořádat co nejrychleji předčasné volby. „Jakékoli otálení s novými volbami by politickou krizi ještě zhoršilo. Důvěru ve své politiky Češi beztak již ztratili. Nejhloupější na celé situaci je to, že ani volby základní problém nevyřeší,“ konstatuje deník, čímž říká vlastně totéž, co zaznívá mnohdy i u nás.

Propojení vysoké politiky s korupcí a organizovaným zločinem se podle Berliner Zeitung týká jak odcházejících vládních stran, tak i opozice. „Česko potřebuje víc než jen změnu vlády,“ říká list. Jenže ani Berliner Zeitung nikde nevidí „široko daleko“ žádnou výraznou osobnost. Takže na změnu politické kultury si ještě asi počkáme.

Všechno se nakonec stejně točí kolem Zemana. „Jeho postup je ale nevypočitatelný,“ objevil německý Die Welt.

Slovensko to ví

Slováci to věděli už dávno, chtělo by se říci. Jen pro připomenutí toho, co je dnes aktuální, když má prezident svou vládu. Komentátor listu SME Peter Morvay napsal už začátkem ledna tohoto roku: „Za Zemanem stále stojí velmi rozsáhlé - nebo se dá rychle obnovit - zázemí podivných, až hrůzu nahánějících vazeb sahajících od bývalých komunistických aparátčíků a tunelářů až do Moskvy. Navíc má Zeman bohaté zkušenosti s budováním mocenských struktur.“

Slováci se pozorování našich posledních zákrutů pochopitelně dost věnují. Deník SME 26. června hovoří o Zemanovi jako o hypnotizérovi, který se snaží vybudovat novou levici, o kterou by se mohl opírat v parlamentě. Slovenskou otázkou je, co se stane, až bude jednou prezidentem Fico.

Nejen sousedé

„Zemanovi předchůdci Havel a Klaus také místy posunovali hranice svého mandátu, ale vždy vybrali premiéra podporovaného parlamentní většinou. Jenže Zeman byl zvolen poprvé v přímé volbě, a tak má pocit, že má silnější mandát,“ napsal blog listu The Economist.

Economist si 10. 7. všímá chování Zemana ještě mimo před vládní krizí. Připomíná spor s Karlem Schwarzenbergem o jmenování velvyslanců a to, že „krátce blokoval profesuru gaye – akademika, protože nesouhlasil s jeho aktivismem. Ale mnohem vážnější než jeho počáteční pózy je to, jak Zeman využil probíhající vládní krizi.“

Zeman má pocit, že má silný mandát a jak se vyjádřil v rozhlase koncem minulého měsíce, svým řešením krize nechce zklamat skoro tři miliony svých voličů.

„I když vládu oficiálně vybíral Rusnok, není těžké v ní rozeznat prezidentův rukopis. Výsledná vláda loutek zahrnuje jména známá z předcházející úřednické vlády v letech 2009 až 2010, která vznikla v polovině neslavného českého předsednictví EU,“ připomíná zase bruselský týdeník European Voice.

A ekonomika? Podle Financial Times země těžko přiláká investory, když působí tak, že ji řídí zkorumpovaní politici ovládaní mocnými obchodnímizájmy a že je pod rostoucím ruským vlivem.

Naše sláva dolehla až do Indie

Aspoň malé zadostiučinění. Velmi vzdálená cizina porovnává svou a českou situaci. Například jeden indický čtenář novin The Times of India v narážce na indickou míru korupce napsal: „V Indii bychom zvolili tuto stranu (ODS) na 60 let i více a líbali bychom jejímu vedení nohy. Škoda, že tato strana není Kongresovou stranou v Indii. Milovali bychom je tady."

Jiný o Nečasovi soudí, že musí mít indickou DNA. A ještě jeden soudí, že naše země bude asi inspirací, ale asi jinak, než by všichni chtěli: „Možná skutečně existují poctiví politici, ale pochybuji, že jich v naší zemi existuje více, než můžete spočítat na svých prstech.“

Aspoň víme, že se i v cizině najde někdo, kdo má s námi soucit.Klíčová slova: reflex, zeman, info x, infoxDiskuse ke článku