nahoru

Je Hitler skutečně v pekle? Třeba není

Jan Jandourek14. července 2013 • 13:21
Adolf Hitler
Adolf Hitler
• foto: 
Profimedia.cz

Narazil jsem na pozoruhodnou úvahu, která se ptá, jestli musel být Hitler za své četné zločiny skutečně zavržen a úpět pod věčnými tresty. Debata k tématu se objevila skoro přesně před rokem na stránce debatingchristianity.com.

Samozřejmě se může objevit zásadní námitka, že žádné peklo není. Proto není třeba řešit otázku, jestli tam někdo je, natož konkrétně Hitler. Mnoha lidem to připadá stejné, jako když si v občanské nauce dělaly soudružky legraci z teologické úvahy, kolik andělů se vejde na špičku jehly. Nechápaly, že to je mimo jiné i logické cvičení. Protože anděl, pokud existuje, nemá žádný rozměr, neboť je čirý duch, vejde se na špičku jehly libovolné množství andělů. Tedy pokud by andělé neměli potřebu se vyskytovat na nějakém lepším místě. Mnozí si jistě vzpomenou na matematickou úlohu, jak moucha léta sem a tam mezi dvěma auty, která jsou od sebe třicet kilometrů daleko, jedou k sobě každé rychlostí šedesát kilometrů a moucha létá rychlostí čtyři kilometry za hodinu. Kolik toho nalétá? Taková otázka je blbost, že? Ale na procvičení mysli to stačí.

Peklo není pod zemí

Podobně je to i s anděly na špičce jehly a s Hitlerem v pekle. V případě Hitlera jde o otázku míry lidské odplaty, což konec konců musíme řešit dnes a denně. Podle průzkumu věří v existenci pekla 73 procent Američanů (2011). Podle Evropského průzkumu hodnot věří tak nějak ortodoxně podle církevních představ asi pětina lidí v Česku. Tehdy badatelé vytvořili takzvaný index křesťanské ortodoxie. Podle něj se lidé vyjadřovali k pěti otázkám - po víře v existenci Boha, posmrtného života, pekla, nebe a hříchu. Dopadli jsme jako nejméně ortodoxně věřící hned po zemích bývalého východního Německa.

Ale logicky vzato je jedno, kolik procent lidí něčemu věří. Jednak to může být stejně pravda, jednak teď mluvíme o logickém cvičení, jak zatočit s padouchem.

Abychom se vyvarovali nedorozumění. Peklo jako místo někde pod zemí, kde hoří síra, se vyskytuje právě jen v představách vysloužilých učitelek občanské nauky a nikde jinde. Peklo není podle teologie místo, ale je to možný stav duše po smrti člověka. A duše není nějaká bublina, která unikne z člověka po smrti a odletí jako balónek na pouti, ale je to jeden ze způsobů, jak člověka popsat - buď jako tělo, nebo jako duši. Duše je to, co trvá, když tělo už není. Věřit tomu nikdo nemusí, ale kdyby to tak bylo, nastanou tři možnosti. Hříšník by po smrt buď skončil v pekle, kde by věčně trpěl vlastní vinou, nebo dočasně v očistci, nebo by se ocitl v nebi. Nebe by se současným jazykem dalo popsat jako stav lidí, kteří „už jsou za vodou“ a mají své jisté.

363 milionů let života

Teď k tomu Hitlerovi. Internetový přispěvatel, který se podepisuje jako Jake, provedl na debatingchristianity.com následující výpočet. Podle něj zemřelo za holocaustu 11 milionů lidí. (Kde k tomu číslu přišel, těžko říct, běžně se uvádí asi šest milionů. Ale protože počet obětí druhé světové války je asi 62 milionů lidí, nechme to tak.) Autor pokračuje tím, že za průměrný věk dožití považoval 65 let. Podle věkové skupiny byl každý člověk oloupen o různý počet let, novorozenec o 65 let, 64letý o jeden rok a tak dále. Nemá cenu to moc rozebírat, prostě celkem Hitler jen kvůli holocaustu „ukradl“ 363 milionů let lidského života. Do toho se nezapočítává utrpení těch, co přežili.

Za několik milionů mrtvých a stamiliony ztracených let lidského života už by si pachatel peklo nejspíš podle našeho chápání zasloužil. Peklo je podle definice věčné, takže Hitler by měl v pekle hořet věčně. Ale co s tím?Co boží milosrdenství?

Autor oné úvahy navrhuje, jestli by nestačilo, kdyby Hitler byl v pekle oněch 363 milionů let a tím by si odtrpěl, co způsobil. Tím by zůstal zachován smysl pro spravedlnost i potřebná odplata.

Trocha pekla neuškodí

K tomu můžeme přidávat sami ještě další úvahy. Například, že každý má jen jeden život, takže by stačilo, aby Hitler v pekle strávil něco kolem oněch pětašedesáti let a víc by nebylo třeba. Nebo že třeba jednou bude technicky možné udělit alternativní trest. Odsouzenému provinilci nasadí na hlavu nějaké elektrody a budou mu za trest imitovat psychické a fyzické utrpení jeho obětí. Až si to odtrpí, tak by ho pustili. Ta představa kulhá jen v tom, že víme o zločincích, kteří nakonec sdíleli osud svých obětí, přičemž není jasné, jestli je to nějak napravilo. Třeba Stalinova spolusoudruha Beriju.

Jsou to nepraktické úvahy? Ale ne. Kdyby člověk nevěřil aspoň v nějakou posmrtnou spravedlnost, jak by překousnul, že třeba takový vrah jako Breivik si dožije ve fešáckém kriminále v luxusu, jaký většina lidí na světě nemá? Trocha pekla by možná neuškodila, když už nemáme trest smrti, bohudík, bohužel, podle nátury posuzovatele. Tak by konečně byla aspoň nějaká spravedlnost a z nás se by zase nutně nestaly pomstychtivé stvůry.Klíčová slova: hitler, info x, infox, peklo, nebe, Adolf HitlerDiskuse ke článku