nahoru

Následníctví trůnu. Přáli byste si takové povolání?

luh14. července 2013 • 09:00
Následníctví trůnu. Přáli byste si takové povolání?
foto: Profimedia.cz

Geneticky jste víceméně Němec. Trůnu se možná ani nedočkáte. Budou vás zbožňovat, ale z dosti zvláštních příčin (třeba kvůli jízdě na koni). Povolání - následník trůnu. Jeden se má právě narodit: hodně štěstí, zdraví!

V létě 1917 se král Jiří V. odhodlal přejmenovat dosavadní dynastii Sasko-Kobursko Gothajskou na Windsorskou. Alžbětin děd Jiří V. byl zároveň prvním panovníkem tohoto převážně německého rodu, pro něhož byla angličtina prvním mateřským jazykem - ještě jeho otec Eduard VII. uměl německy lépe než anglicky a jeho babička, královna Viktorie, hovořila po celých 63 let vlády s německým přízvukem.

Asi to dnes zní legračně, ale faktem je, že po dvě staletí musely mít následkem spletité sňatkové politiky všechny ženy britských panovníků německý původ.

To je celkem vedlejší záležitost. Podívejme se, jak to měli s následnictvím dosavadní předkové Windsorů. Jméno Windsor - čti winzr - označuje v angličtině několik věcí - třeba silný masový vývar se zeleninou, vinný sýr cheddar a také hrad ve stejnojmenném městském obvodu, který posloužil Shakespearovi jako místo pro hru Veselé paničky windsorské. A samozřejmě rovněž příjmení budoucího anglického krále (královny).

Alžběta, královna

Jiří VI., který následníkem nikdy být nechtěl a nebýt nadlidské vůle jeho chotě Alžběty (matky současné královny) naučit jej správně mluvit, měli by Britové za druhé světové války nejspíše za královnou jistou Američanku Wallis Simpsonovou, sympatizantku Hitlera.

Logopedicky vyléčený Jiří nicméně vychoval vzornou dcerku. Jmenuje se též Alžběta. Už v jedenácti letech byla jakousi „královskou miniaturou“. Věděla, že je následnicí trůnu, a korunu nosila se stejnou grácií, s jakou nasedala na koně. A koně, ty šlechtila i pro dostihový sport.

„Jste nervózní?“ zeptala se jí podle legendy jistá dvorní dáma v listopadu 1947 před svatbou s Philipem Mountbattenem, pozdějším vévodou z Edinburghu. „Trochu ano - ale věřím, že Aureola vyhraje,“ zněla odpověď.

O pět let později Jiří VI. zemřel a Alžběta se ze služební cesty po Kanadě, USA a Africe vrátila jako královna. Bylo jí 25 let.

Z dnešního hlediska jde o anomálii. Nebyla na svou roli nijak připravena. Všeobecně se má za to, že ji vykonává dobře, ale fakticky to nedokazuje téměř nic. Pronese ročně několik nicneříkajících projevů a většinu času
jezdí na koni.

Charles, následník, č.1

Toto je ovšem úplně jiný případ. Byl od počátku problematickým dítětem a na spoustu věcí má dosti vyhraněné názory. Často správné - v roce 1980 nechal před Buckinghamský palác umístit značně vysmívaný zelený kontejner. Byl na tříděné sklo.

Na moderní společnosti toho moc dobrého neshledává. Současnou architekturu přirovnává k ropným vrtům. Nebezpečí vidí v lecčems včetně nanotechnologií - malí robůtci se budou replikovat tak dlouho, až nás zničí.

Jako následník trůnu byl vychován nechávat si názory pro sebe, nicméně jeho svraštělé čelo dává tušit, že pod ním často zuří tornáda divokých úvah. Jak se Charles bude chovat jako král? Zůstane u pěstování biopotravin, nebo se s vervou pustí do komentování současné společnosti?

Problém je v tom, že konstituční monrachii sice v tuto chvíli podporují tři čtvrtiny Britů, ale kdykoli se něco zlého semele, podpora mizí jako pára nad hrncem. Britský list Economist, který se otevřeně bere za republiku, nazývá monarchii „slepým střevem Británie“.

Dokud člověka nic nebolí, obyčejně ho ani nenapadne nechat si slepé střevo odoperovat. Jakmile se mu zanítí, prchá bez otálení k chirurgovi. Jenže Charlesovi je v tuto chvíli 64 let a na trůn by jej musel katapultovat jen pád jeho matky z koně, která se jinak těší utěšenému zdraví.

William, následník č. 2

Tady se jedná o cisi úplně nového. William postrádá otcovy intelektuálské manýry i lehce přezíravý tón. Hovoří spíše jako kapitán fotbalového mužstva a vůči své manželce zaujímá postoj tělesného strážce.

Je skromný, vydělává si na živobytí jako "letecký poručík Wales" u RAF a obývá domek s měsíčním nájmem tisíc liber. Jako následník je nesmírně populární, v Británii je široce rozšířen názor, že by měl přeskočit v následnictví svého otce (což se patrně neuskuteční z mnoha důvodů).

William je na první pohled naprosto ideální, ovšem nezapře svou matku Dianu, tuto "princeznu lidu" či "lidských srdcí." Nemusí trvat dlouhou dobu
(mluvíme samozřejmě o dekádách, dokud se nevystřídá Charles s Williamem) a problém se "slepým střevem monarchnie" se opět
vynoří na světlo.

Hypoteticky - k čemu mít dva stejně vzdělané světáky, jako jsou třeba Cameron a William. Proč prostě nezavést republiku? William postrádá cosi
"královského", ať už to znamená cokoli. Dokáže se skvěle potápět a navazovat neformální kontakty, ovšem postrádá onen windsorovský pohled - jen si prohlédněte fotografii krále Jiřího.

Následník č. 4?

Následník (následnice) Williama a Kate to bude mít patrně nejtěžší. Bude muset žít téměř plebejským životem (koneckonců ze strany matky má i lidový původ) a přitom dodržovat dvorskou etiketu se všemi náležitostmi.

Na trůn bude čekat - pakliže se nestane nějaké hrozné neštěstí - až do pozdního důchodu. Mezitím proběhne několik vážných debat, zda zrušit či zachovat monarchii.

God Save The Queen.

luh


Klíčová slova: reflex, info x, infox, británie, williamDiskuse ke článku