nahoru

DUŠAN ŠRÁMEK: S Nečasem to jaksi nevyšlo. A kdo teď konečně zarazí Ištvana?

Dušan Šrámek12. července 2013 • 19:57
ištvan
ištvan
• foto: 
MAFRA Tomáš Krist Ivo Ištván

Absurdní drama v kauze údajné korupce tří bývalých poslanců ODS a tajemnice Petra Nečase pokračuje. Jestliže ještě krátce po policejní akci z 14. června mohly existovat jakékoli pochybnosti o tom, k čemu vlastně mělo mezi obviněnými dojít, a zda celá věc neskrývá ještě nějaké další pozadí, dnes už je situace víceméně jasná.

ÚOOZ a VSZ v Olomouci zkonstruovali podivný nafouknutý mišmaš, který měl zastrašit ODS, aby se hned zpočátku přestala bránit a donutila premiéra k rezignaci. Nyní se již represivní orgány chytají čehokoli s průhledným cílem celou záležitost co nejvíce prodlužovat, aby neodvratitelnou blamáž oddálily.  

Chaos, chaos, chaos

Je totiž evidentní, že výslechy dalších osob, jako je například náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček či poslanec Boris Šťastný, nemohou nic nového do případu vnést, protože u žádných jednání nebyli. Zatím bylo vyslechnuto dvacet osm osob, přičemž ani v nejbujnější fantazii se nedá představit, jaký okruh osob to musí být, aby měly o věci nějaké povědomí. A to podle deníku Insider mají být vyslechnuty zřejmě další desítky osob, které toho ví přinejmenším stejně málo, či spíše vůbec nic.

Přitom měsíc na výslech čekal hlavní aktér celé kauzy. Právě v případě Petra Nečase se ukazuje, jak zlovolně a zároveň chaoticky příslušné orgány jednají. Expremiér se nejprve ozve, že chce vypovídat, načež vzápětí je předvolán k podání vysvětlení. Jenže hned nato doputuje do sněmovny žádost o vydání k trestnímu stíhání, aniž by policejní orgán a dozorový státní zástupce najednou vůbec považovali za nutné jej ve věci nejprve vyslechnout.

Když se ukáže z kusých výpovědí členů mandátového výboru, že v žádosti jsou obyčejné hovadiny, a začne to vypadat, že Nečas nemusí být vydán, urychleně je předvolán k výslechu jako svědek. Den před tím tajnosnubně prohlásí vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, že Nečas vlastně ani nemusí být obviněn. Jak to tedy mysleli jeho podřízení, když o vydání požádali?

Adieu, jde se domů

Fraška pokračuje tím, že v rámci Nečasova výslechu jde nejprve o podání vysvětlení, aby se tento úkon vzápětí bez jakéhokoli vysvětlení změnil na výslech svědka. Nejde přitom o žádnou prkotinu. V trestním řízení má svědek zcela jasně definované postavení, výslechu musí být přítomni obhájci obviněných, vůči nimž se bude vést výslech, a podobně.

Jenomže ve chvíli, kdy mají padnout otázky advokátů, je najednou výslech přerušen, a adieu, všichni jdou domů. To vše za blahosklonného přihlížení Ištvana, jenž to vše před měsícem rozpoutal.

To, že jde o politicky motivovanou manipulaci, je tak z celého příběhu jasné. Zbývá otázka, kdo oholí holiče. Kdo, a jestli vůbec dostane odvahu poslat za katr Ištvana, Šlachtu, a všechny ty, kteří se na této nezákonnosti podíleli.

Dušan Šrámek


Diskuse ke článku