nahoru

Papež František zkontroloval, co skrývají vatikánské garáže

Jan Jandourek12. července 2013 • 16:43
papa
papa
• foto: 
Profimedia.cz

Papež navštívil ve čtvrtek vatikánské garáže, aby zjistil, jestli tamní auta odpovídají požadavkům na skromnost. Předtím totiž vyzval kněze, že by se měli vzdát luxusních aut.

Zdrojem informace o papežské kontrole vozového parku je Agentura Associated Press citující zdroj, který není oprávněn zveřejňovat papežovy aktivity.

Po skandálu s komorníkem předchozího papeže Benedikta XVI., přes kterého unikly důvěrné informace z Vatikánu, si už lidé dávají zřejmě pozor na jazyk i v nevinných záležitostech. Již o víkendu se papež František vyjádřil, že ho „bolí srdce, když vidí kněze s nejnovějším modelem auta“.

Chce po kněžích, aby používali skromnější auta a peníze věnovali chudým. O papežovi je známo, že i jako kardinál v Buenos Aires používal autobus veřejné dopravy.

Upřímně řečeno by bylo překvapivé, kdyby hlava církve ve vatikánských garážích nalezla jiná auta než luxusní. Vatikán bude mít zřejmě podobný vozový park jako jiné státy, tedy nadstandard, který běžní lidé nemají.

Blahobyt? Jak kde

Nesporně existují místa, kde si duchovní nedopřávají nadprůměrný životní standard. Většinou je to tam, kde je věřících hodně a bývá zvykem do církevní pokladny přispět. Jinde si ale kněží moc vyskakovat nemohou.

V každém případě je jisté, že lidi u duchovních přepych nebo i jeho náznaky popuzuje. Papež nepochybně vychází i ze zkušenosti Latinské Ameriky, kde stále vládne v širokých vrstvách obyvatel bída. Vůči jejich situaci vypadá jako bohatství všechno.

Že dal papež symbolicky najevo potřebu zamést si před vlastním prahem, je na místě. Jinou věcí je, jestli to příliš nepřipomíná činy hodných panovníků, kteří sestoupí mezi lid bojovat za jeho práva. Vladimír Putin se před čtyřmi lety v jednom supermarketu zeptal šéfa maloobchodního řetězce, proč jeho párky stojí 240 rublů. „Je to normální?“ zjišťoval. Hned mu bylo slíbeno, že se druhý den bude zlevňovat.

Oba mají samozřejmě pravdu. Papež, že duchovní by neměli mít luxusní auta, Putin, že lidé často nemají na předražené potraviny. V obou případech ale platí, že základním problémem je systém.

Abychom nemuseli chodit daleko, na Slovensku si mnozí faráři jistě nežijí špatně, ale znepokojení lidí vzbuzují jiné věci. Třeba to, že byl před rokem odvolán bez udání důvodů populární trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Ani po roce se nikdo nenamáhal lidem vysvětlit, proč jim sebrali pastýře, který zřejmě nic neprovedl. Hlavní problém církve je personální. Zacházet špatně s lidmi je horší než kupovat drahá auta.

Papež udělal řadu sympatických symbolických kroků, ale jen ze symboliky církev nevyžije. Změnu potřebuje struktura, která připomíná absolutistickou monarchii. To by ovšem mělo zajímat především věřící, těm ostatním to může být jedno, když v církvi nejsou.

Diskuse ke článku