nahoru

Co o Češích vypráví příběh Ivety Bartošové

Stanislav Drahný11. července 2013 • 06:00
Co o Češích vypráví příběh Ivety Bartošové
foto: profimedia.cz

Jako by nestačilo panoptikum české politiky, s nímž se dennodenně seznamujeme skrze televizní zpravodajství a další média. Českou společností hýbe další kauza, snad – je-li to vůbec možné – ještě o něco bizarnější.

Zdánlivě se jedná o úplnou hloupost: Bývalá zpěvačka, která má potíže s alkoholem utíká od svého milence (ten zase kvůli ní nedávno opustil rodinu a za strašných skandálů se rozvedl). V útěku jí pomáhá o deset let mladší, silně nábožensky založený počítačový odborník, nazývaný v tisku „ctitel“, který svou účast v celé akci bere asi i jako misijní poslání. Oba prchají do Itálie za dalším bývalým zpěvaččiným milencem, který je shodou okolností hrabě. Doufají, že je před milencem č. 1 nějak ochrání.

Strach je asi na místě neboť milenec – poté co jim chvílemi vyhrožuje a chvílemi nedůstojně škemrá o odpuštění – se vydává na Apeninský poloostrov za nimi. Jezdí zde po italských plážích v okolí hraběcí vily a skenuje tamní písek, zda odpovídá barvou a strukturou tomu z fotografie, na níž leží bývalá diva s obráceně navlečenými kalhotkami od plavek. Tedy podle fotky, kterou poslal ctitel médiím, aby bylo vidět, že zpěvačce nic nechybí. Poslední dosud známý díl příběhu je, že se ctitel i (ex)milenci nějak dohodnou, zpěvačku kdesi v Itálii „předají“ milenci č. 1 a tím eskapádu nějak (pro dnešek) zakončí.    

Pokud snad náhodou příběh nesledujete a přesto jste dočetli až sem a nakonec se vám ze všeho trochu zatočila hlava, není divu. Je to opravdu spletité vyprávění.

Jak funguje policie?

Zdálo by se, že jeho sledování je pouhou ztrátou času. Jenže sledování Ivety Bartošové, jejího (ex)milence Josefa Rychtáře a „ctitele“ Zdeňka Macury není jenom smutným náhledem do života alkoholičky, samaritána a manipulátora. Bohužel je také neveselou výpovědí o tom, jak funguje česká společnost a také policie a úřady.

Tak například, jak je možné, že na Rychtářovo přání policie okamžitě začala Bartošovou a Macuru hledat? Přitom jde podle práva o dva (dosud) zcela svéprávné lidi. Představte si, že byste zašli na policii a řekli, odešla mi osmačtyřicetiletá milenka s nějakým mužem, odjeli zřejmě do Itálie. Vyhlaste po nich okamžitě pátrání. Myslíte si, že by vás policisté poslechli? Nejsem si jist, pana Rychtáře však ano.

Policie je k němu natolik vstřícná, že ho doprovodí k domu, který patří Macurovi, podnikne tam za jeho účasti domovní prohlídku, při níž si Rychtář fotí Macurův byt a jeho vybavení, aby posléze fotografie ze sokova soukromí dal k dispozici sdělovacím prostředkům. Během pobytu v Macurově domě údajně urážel i Macurovi sousedy (nájemníky?). Ti si prý na jeho chování stěžují policistům.

Pro přítele všechno

Josef Rychtář je ale v klidu, a v pohodě si do televize Nova vyhlásí, že „jestli pan Macura Ivetě něco udělal, zabiju ho". Všichni jsou klidní s ním. Bodejď by ne, sledování eskapád Ivety Bartošové v přímém přenosu, které nám zprostředkovávají bulvární média téměř dvacet let, udělalo z této, kdysi populární zpěvačky tak trochu člena většiny českých domácností. Stalo se z ní něco jako dobrá známá a přitom zároveň literární postava. Tedy něco jako třeba Křemílek. Když pak „Iveta“ začala chodit s „Pepou“, padla část její „slávy“ i na Rychtáře.

Stal se tak také „dobrým známým“ většiny příslušníků českého národa. A svému „dobrému známému“ je každý slušný člověk ochoten pomoci. Možná i trošku přitom porušit pravidla. Alespoň tomu tak je v Česku. A policisté a úředníci jsou také Češi.

 

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku