nahoru

Hurá na Nečase!

Dušan Šrámek8. července 2013 • 18:23
ištvan
ištvan
• foto: 
Profimedia.cz

Policajtsko - prokurátorské pařáty sáhly po bývalém premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi. Šéf olomouckého VSZ Ivo Ištvan již požádal předsedkyni Poslanecké sněmovny o jeho vydání.  Z čistě právně puristického hlediska je žádost logická. Pokud má být důvodem žádosti o vydání kauza trafik pro tři bývalé poslance ODS, pak je jasné, že na ráně je i jejich tehdejší šéf. Nečasovým jménem se to navíc hemží i v usnesení o sdělení obvinění, kdy se skloňuje prakticky v každém odstavci. Bylo jenom otázkou času, kdy skončí na jídelníčku hanáckého otesánka.

Zajímavější je ale konkrétní načasování obvinění a to, že Nečas nebyl v první várce, ačkoli se od té doby nekonaly žádné zásadní výslechy, které by přinesly cokoli nového, co policie nevěděla, už když sbírala první obviněné, a kdy důkazní situace včetně odposlechů byla stejná jako na začátku celé té podivné pohádky o třech trafikantech.

Salámová metoda dává tušit, že státní zastupitelství od počátku taktizovalo a politizovalo. Taktizování bylo ostatně cítit již z tiskové konference konané bezprostředně po zásahu v zaváhání Ištvanova náměstka Pavla Komára při odpovědi na přímou otázku, zda bude obviněn i Nečas - tehdy ještě premiér.  Snaha o vydání osoby, která je v nejvyšší pozici výkonné moci, by nepochybně vzbudila daleko větší protivlnu, v níž by se mohla policejní akce utopit hned zpočátku.

Tím více ale vystupuje na světlo skutečnost, že řečičky o Rittigovi a Janouškovi byly jenom kouřovou clonou, která měla paralyzovat ODS, aby se nestačila včas účinně bránit, a že skutečným cílem byl nakonec Nečas. Tato taktika se také beze zbytku povedla. ODS ze strachu, co všechno má policie k dispozici, a zda jeho sekretářka není náhodou hlavou nějakého protistátního spikleneckého centra (jakýsi Slánský v sukních), pro jistotu dotlačila svého předsedu k rezignaci.

Vědět už tehdy, o co vlastně prokurátoři z Olomouce hrají, nepochybně by vedení strany Nečase podpořilo, a vše mohlo být dnes jinak. Na premiéra si represivní orgány evidentně netroufly, na obyčejného poslance ano. Kde je jimi tolik proklamovaná nezávislost na politice?  

Výdobytky právního kutilství

Obvinění Nečase má ještě další motivy. Minulý týden se sám ozval, s tím, že nebyl ještě vyslechnut. Pokud by byl vyslechnut, mohlo by to mít i vliv na další osud obviněných exposlanců, kteří jsou stíháni vazebně, což jako důvod ostatně sám Nečas uvedl. Tahle jeho nevyslechnutí může sloužit jako záminka k dalšímu prodlužování vazby. Je to svým způsobem rafinovaný způsob citového vydírání. Chceš, abychom pustili Tvé kamarády co nejdříve, holoubku?  Tak se nech vydat, promluv, a uvidíme, co se dá dělat.

Navíc, ať už k výslechu dojde kdykoli, Nečas už nebude v pozici nezávislého svědka vázaného přísahou, ale bude sprostý obviněný, který má i právo lhát, aby zachránil sobě a svým „komplicům“ krk. Tyhle všechny nuance pochopitelně orgánové vědí, a bylo by neuvěřitelné, že se ve svém postupu cílevědomě neřídí právě takovými intrikami.

I když sněmovna v září Nečase nevydá, bude to pro něj znamenat pouze podmínečný odklad.  Obviněn bude ve chvíli, kdy přijde o poslanecký mandát, což je jeden z nedávných výdobytků právního kutilství naší politické reprezentace v rámci snahy, jak přijít o vlastní kejhák.

Zřejmě si naši poslanci a senátoři naivně mysleli, že jsme právním státem, a že už nežijeme v padesátých či sedmdesátých letech minulého století, aby bylo možné kriminalizovat politická rozhodnutí. Osudně se zmýlili.

Dušan Šrámek


Diskuse ke článku