nahoru

JAN JANDOUREK: Karel Gott je věčný. Se s tím smiř

Jan Jandourek5. července 2013 • 10:44

Otevřu ráno zprávy a dočtu se, že Karel Gott exceloval na Rock for People. No jistě, to se přece dalo čekat. Karel Gott je pro mou generaci něco jako František Josef.

Od barikád roku 1848 až po vynález letadla byl pořád tady. Kam paměť sahá. V podstatě mám dojem, že ten člověk vlastně neexistuje, že je společenský fenomén. Chodil jsem do školky, na chleba jsem mazal med ze skleničky s medvědem a v černobílé televizi běžela Bella a Sebastian a Randall a Hopkirk. A Karel Gott.

Je rok 2013 a otevřu internet a tam: Karel Gott. Bylo mi řečeno na poradě, že mám v článcích používat jen vtipy, kterým porozumí každý. Tedy ten nejomšelejší: Husák, méně významný politik v éře Karla Gotta.

Jak tohle funguje, co on umí a my neumíme? Asi takhle: Gott je profesionál v tom, co dělá. Co dělá, ho baví. Nepatlá se s politikou víc, než je nutné. Když to náhodou udělá (anticharta, svět ovládají ilumináti, společný zpěv hymny s Krylem), všichni si to pamatují, ale vlastně to neberou vážně. Skoro by se dalo říci, že Češi jsou uhranuti jménem Karel.

Ať dělá, co dělá, je to Karel. Když byl Karel (Gott) označen za zombie, v Německu (západním) nastalo pobouření. Jedna dáma, která vypadala, že taky pamatuje ještě mladého Konráda Adenauera, říkala, že když Karla doma nechtějí, ať přijede do Německa. Tam se ho ujmou a oni (ony) ho budou utěšovat. To věřím.  

Celebrita je celebrita Ale je to prostě tak. Karel Gott je celebrita. Celebrita se pozná podle toho, že vejde do místnosti a každý, skutečně každý, hned ví, kdo to je. Ne takový ten pocit, že "to je někdo slavný, jak se jmenuje", ale prostě to víte, i když to neposloucháte, nekoukáte na to, je vám to protivné. Ale neuniknete tomu.

Ne sezónu, ale celý život. A to nechávám stranou, že skutečnou celebritoidnost prověří smrt, protože pokud takhle působíte ještě dvacet let po svém skonu, něco na vás muselo být.

Jistě, komunismus měl jednu výhodu, že televize byla jedna a kdo tam byl, byl navždy, pokud nepřišel nějaký zvrat a vy jste neřekli úmyslně nebo omylem něco špatného. Kdo se chytil tehdy, žije dodnes.

Ale velký comeback Ivana Mládka s jeho neskutečným úspěchem Jožina z bažin na internetu a v Polsku nebo vzkříšení Jarka Nohavici v 90. letech není náhoda. Říká se, že když je štěstí unavené, sedne si i na vola.

Jenže to dlouhodobě platí jen v souladu s tím, že štěstí přeje připraveným. Volům i nevolům. Karel Gott je robot, říkalo se. To je právě to. O kom jiném se něco říká, že. Aby za to někomu stál. Gott je v podstatě apolitický profesionál, který poslouží nějakému režimu, ne z přesvědčení, ale protože je mu to jedno.

Je úspěšný, protože má rád svou práci. Můžeme mu věřit, že má rád i své ovečky. Nic jiného mu věřit nemusíme. Gott je prostě jako multiservis, pokud vy mladší ještě víte, co to bylo. Starý přítel v nových časech.

Pro ty, kdo nevěří v Boha, je tu ještě Gott. Dotek věčnosti. To přece lidé chtějí. Divte se jim.Klíčová slova: gott, rock, celebritaDiskuse ke článku