nahoru

JAN JANDOUREK: Tři týdny od NagyGate - pořád stejná záhada

Jan Jandourek4. července 2013 • 15:07
nagyová
nagyová
• foto: 
Profimedia.cz

Tři týdny od velkého třesku jsou pryč a pořád nevíme, co strašného vlastně ponouklo „orgány“ k takovým manévrům. Pozoruhodné jsou na celé akci výsledky. Premiér Nečas bez funkce. Vláda padla.  Vzniká nová bez ohledu na Sněmovnu.

Jen tak bokem nás napadne, že primátor Svoboda taky padl. Takzvaní kmotři jsou ovšem na svobodě, ačkoliv kvůli nim to všechno údajně vypuklo.

Ze všeho toho temna je zřejmé jen to, že pani Nagyová se chovala jako podivná intrikánka, která nechává sledovat rozvědkou manželku premiéra. Tak tohle se skutečně dělat nemá, jen by kvůli tomu asi nemusely hned naběhnout během stovky mužů v uniformách.

Podivnější asi je, proč se od ní generálové nechali takhle využívat. Existuje ale úsloví, které říká, že nemáme hned čekat zlou vůli tam, kde je jenom hloupost. Pravdivé bude to nejjednodušší vysvětlení. Pánové se buď dámy báli, nebo na ně nějak zapůsobila silou své osobnosti. Jak asi, nechme stranou.

Sadomosochistický film

Dalším tajemstvím je, jak si generálové mohli myslet, že se na to jednou nepřijde. Možná usoudili, že se na to přijde až za dlouho, kdy bude jasné, že jde především o trapnou záležitost.

Můžeme spekulovat, že něco takového nedělali poprvé, popřípadě že věřili ve složitý systém kontroly, který by jim umožnil všechno skrýt navždy. V každém případě je to výpověď o stavu našich zpravodajských elit. Že šlo o poměry skandální a že se v okolí premiéra nemá nic takového dít, je jasné. Nese totiž odpovědnost za to, co ví – a taky za to, co neví a měl by.

Proč ale Nagyovou a ostatní normálně nepředvolali podat výpověď? Takhle to budí dojem, že cílem bylo psychicky přitlačit na ni a na premiéra. Muži v kuklách, pouta a řetězy jako v nějakém sadomasochistickém filmu. V detektivce bychom se ptali, kdo má z výsledné situace největší prospěch.

Kdo asi, ten kdo z toho všeho vyšel posílen. Něco nám říká, že ani vláda, ani Sobotka. Oproti stavu před třemi týdny jsme dále v tom, že víme, jak fungoval mechanismus sledování.

Kmotrové se s Nagyovou scházeli. No a co?

Zatímco bývalí poslanci jsou za nabídku údajných trafik pořád ve vazbě a nevíme tam nic nového, Roman Janoušek a Ivo Rittig nebyli ani obviněni. Na to, že se policie záležitostmi kolem podivných a předražených zakázek zabývá už dlouho, to není triumfální výsledek.

V novinách dobře znělo, že se našly miliony a zlato, ale pořád ale nevíme, čí byly ty peníze a zlato. Rittig je v Monaku nedostupný, na to má zřejmě předem dost dobré informace a rychlé soukromé letadlo, Janouškovi se nic neděje.

Co víme? To, že se Ivo Rittig pravidelně scházel s Janou Nagyovou. (Nečas tvrdí, že chtěl být informován.) Posloupnost událostí měla být taková, že policii zajímal Rittig a tak se dostali k Nagyové. Jak začali sledovat Nagyovou, odhalili, že si esemeskuje a telefonuje s generálem Páleníkem a domlouvá se s ním na sledování premiérovy ženy.

Výsledek?

Politický systém země je rozvrácený a my můžeme nakonec jen doufat, že policie opravdu něco má. Pokud nemá víc, než jsme zatím viděli, je to dost zoufalé.Diskuse ke článku