nahoru

Petr N. se hlásí k výslechu. Ale Úřad nemá čas..

Jan Jandourek3. července 2013 • 13:52
• foto: 
profimedia.cz

Včera uběhlo 130 let od narození Franze Kafky. Josef K., hlavní hrdina románu Proces, je vyslýchán z neznámého zločinu jaksi chaoticky, ačkoli se snaží spolupracovat ze všech sil. Odcházející premiér Petr N. se taktéž k výslechu hlásí dobrovolně. Vyšetřovatelé odpovídají - počkejte si, váš čas teprve nadejde.

Většinou nikdo nechce být vyslýchán. Ani když je nevinný, to je prostě takový lidský reflex. Nějak se do toho zamotáte a už neodejdete. Česko je však země neomezených možností a lidé se hlásí sami.

Osobou toužící po protokolu je odcházející premiér Petr Nečas, který napsal žalobcům dopis. V něm uvádí: „Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády. Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví.“

Jinými slovy, ti lidé sedí, protože ještě nebyl vyslechnut premiér.

Nečase se týká zřejmě jen ta část celé kauzy, kde jde o údajnou korupci. Do nelegálního sledování zřejmě – aspoň podle toho, co se ví – namočen není. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan ale nemá na spěch a konstatoval, že „státní zastupitelství nepochybně vyslechne všechny osoby, jejichž výpověď může přispět k objasnění stíhaných skutků“. To může být samozřejmě běh na dlouhou trať.

Hezky podusit

Po třech týdnech jsme svědky paradoxu, že ti, jsou obvinění z toho, že se nechali korumpovat, sedí za katrem, zatímco ten, kdo je údajně korumpoval, běhá na svobodě. To je ještě pochopitelné, když je chráněn imunitou a nechytili ho s nějakou podezřelou igelitkou nebo krabicí v ruce, jak říká nahlas do odposlechu: „Tak kluci, uvnitř jsou ty klíčky od trafik za tu vaši rezignaci“. A kluci poslanci by řekli: „Ano, přebíráme ty funkce, na které nestačíme, ale za tuto výhodu své svědomí zákonodárce rádi zradíme.“ A bylo by vymalováno.

Tedy tohle se policii zachytit nepovedlo, takže Nečase zatím sebrat nemohou. Mohli ho ale aspoň vyslechnout, když je vlastně hlavní potenciální pachatel. Jenže oni nic, tak se tedy premiér hlásí o slovo sám. Zatím došlo jen na Kalouska a na programu je ve čtvrtek Miroslava Němcová.

Ale času je ohledně poddaných dost, David Rath už je ve vazbě přes rok, byť není jasné, k čemu je to ještě dobré. Normálního občana napadne, jak dlouho asi ve vazbě sedí nějaký obyčejný čičmunda, jehož případ není pod takovou kontrolou veřejnosti. Stát si může ve své svévoli s každým udělat, co chce a všechno je marné. Třeba tu někdo pracuje podle paradoxní metody, že když ptáčka podusíme, bude lépe zpívat.

Budeme se divit

To jsme ostatně viděli už víckrát. Tak jen namátkou Vladimír Hučín, bývalý důstojník BIS byl za ministerského panování Stanislava Grosse obviněn z několika trestných činů a roky trestně stíhán. „Budete se všichni divit, vy, kteří se zastáváte Hučína, až zjistíte, jaké trestné činy spáchal. Soud bude veřejný,“uvedl tehdejší ministr vnitra Gross.

Proces veřejný nebyl, Hučín byl rok ve vazbě a nakonec byl ve všech bodech osvobozen. Gross měl vlastně částečnou pravdu. On byl vůbec mistr částečných pravd (třeba oné „myslím to upřímně“). Je v první části jeho citované věty, v níž tento nevinný hoch říká: „Budete se všichni divit…“

Vzhledem k tomu, co jsme zatím viděli, se skutečně budeme divit. Než si zvykneme.Klíčová slova: Nečas, info x, infox, Jana Nagyová, premiérDiskuse ke článku