nahoru

Američané jsou klíšťata, těch se nezbavíte - hovoří pražské sídliště

Jan Jandourek2. července 2013 • 18:00
antiamerikanismus
antiamerikanismus
• foto: 
Profimedia.cz

V letadle sedí Rus, Američan a Čech. Přijde k nim letuška a říká: To jste zase vy tři, jo? Vtipy se nemají vysvětlovat, ale tak dejme tomu: Jak se sejde Rus, Američan a Čech, bude to pro Čecha zkouška přežití.

„Ty klíšťata jsou hrozný. Jako Američani, těch se nezbavíte.“ To jsem nedávno slyšel pronést ženu z lidu na chodníku na pražském Jižním městě.

Zajímavé. Klíšťata pijí krev a jsou zdrojem nemocí. Ten dojem máme i ze zpráv. Pokud zrovna Američané neobsazují nebo nebombardují nějakou zemi, tak někoho (nebo sebe) odposlouchávají. Naposledy monitorovali Evropany a ti z toho nejsou nadšení.

S Američany je prostě pořád nějaký problém, když nehází bomby, dodávají filmový kýč nebo nezdravé hamburgery a kuřata z KFC stresovaná snad i po smrti.

Paní ze sídliště, hovořící o klíšťatech nevypadala, že by patřila ke společenské elitě, ale stejně jako ona se vyjadřují i mnozí lidé v internetových debatách. Cituji bez úpravy pravopisu: „Co můžeme čekat od těch nadlidí. Vždyť jen oni z pozice světového četníka si vyhražují právo rozhodovat o tom co se smí a nesmí i o tom kdo je vinen či nevinen. Nejdříve ale musí přesvědčit lidi, že tzv. americké zájmy jsou v zájmu všech. Těm přesvědčeným pak ke spokojenosti stačí už jen hamburger. Nejsem nepřítelem Ameriky. Jsem odpůrcem amerického smýšlení.“

Jazyk Rudého práva se nezapře. Obraty jako „světový četník“, „stačí už jen hamburger“ a používání zkratky „tzv.“ tu patří k běžné argumentační výbavě.

Amerika jako SSSR

Nebo: „Jsme svědky toho, jak v přímém přenosu nám náš velký vzor a učitel a koneckonců i náš otvor USA klidně zcela klidně a bezostyšně tvrdí, že špiclování mezi přáteli a dokonce mezi vojenskými přáteli je zcela normální a demokratické. Ptám se tedy proč bylo nutno skoncovat se studenou válkou, vždyť se ukazuje, že je úplně jedno, v kterém otvoru žijeme.“

Také tohle se objevuje často, totiž tvrzení, že být na straně Ameriky je v podstatě to samé jako být na straně SSSR.

A ještě nakonec: „Tady nutno vzpomenout na plánovaný Americký radar v Brdech.“

Nutno to sice není, ale autor má zřejmě na mysli, že Američané radar zamýšleli jako univerzální špehovací prostředek.

To jsou ale všechno jen nahodilé dojmy. Odpovídá pár zachycených vět nějaké statisticky zjistitelné a významné realitě? To je trochu problém. Kladný postoj k USA u Čechů převažuje, ale to se netýká amerických aktivit. Loni před Vánocemi měla Amerika podle „známkování“ agentury STEM hodnocení jednička a dvojka u 52 procent respondentů.

Když se ale zkoumal vztah Čechů k zamýšlené stavbě amerického radaru u nás, bylo před lety podle průzkumu (navíc zadaného samotnou vládou agentuře SC&C) proti 57 procent obyvatel.

Ženy proti hlavicím

V západní Evropě byli na různé projevy antiamerikanismu zvyklí. Nabýval podob, které pro nás, Čechoslováky žijící pod sovětskou péčí, byly poněkud bizarní. Tak například jsme ve zprávách z počátku 80. let sledovali, jak u britské základny Greenham Common protestují ženy proti americkým raketám Pershing II.

Normálnímu člověku vrtalo hlavou, proč neprotestují proti těm raketám, co jsou namířené na ně, tedy sovětským, ale tak daleko logika „žen z Greenham Common“ nesahala. Poslední dámy odtáhly od základny až v roce 2000, byť zbylé hlavice byly odvezeny už v roce 1991.

V Německu obyvatelé také protestovali proti americkým raketám a ne proti sovětským. Že se demokracie udržela jen na té části Německa, kam došla noha západního vojáka, nikomu nevadilo. Totéž platí o Jižní Koreji.
Kdo jsou vlastně lidé, kteří Ameriku, míněno USA, tak nesnášejí? Je jich několik druhů.

TYPOLOGIE ANTIAMERIKANISTŮ

První můžeme nazvat starý bolševik – estébák. To jsou lidé, kteří měli nenávist k USA po čtyřicet let v popisu práce. Takovým se v roce 1989 zhroutil celý svět. Někteří byli proti Americe z přesvědčení, jiní z toho měli živnost.

Druhý je kulturní elitář. Nesnáší Ameriku, protože dokáže díky své ekonomické moci válcovat celý svět. Že jsou v USA významné galerie, nezávislé filmy, vzniká tu velká literatura a je to konec konců útočiště lidí, kteří byli vyhnáni kvůli svým postojům odjinud, na to se zapomíná.

Když utekli před Hitlerem do USA německy mluvící židé a dostali tam azyl, podrobili zdrcující kritice, celkem samozřejmě - Spojené státy.

Americká kultura je něco jako polské potraviny. kdo může za to, že lidé „venku“ sáhnou po tom nejlevnějším a ne to po tom, co Polsko produkuje jako lahůdky?

Třetím typem je anarchista, environmentalista. Ten nenávidí samozřejmě každou moc a vládu, protože vládne a rozhoduje i o osudu velryb. Výjimkou jsou obskurní diktátoři jako Mao a Fidel. Proti nim nikdo nic nemá, protože jsou málo američtí.

Čtvrtým typem je opravdový intelektuál. Zná historii a špinavosti všech režimů. Nelíbí se mu, že se Američané vrhají do podezřelých válek a ani je neumějí vyhrát. Odposlouchávají každého, kdo umí mluvit, dávají bomby do doutníku pro Fidela Castra. Musí samozřejmě umět vysvětlit různé záhady. Do Iráku Američané vtrhli kvůli ropě, v Afghánistánu ale žádná není, nic tam není. Když nezatočí s Kaddáfím, tak proto, že chtějí jeho ropu. Když s Kaddáfím zatočí, tak taky proto, že chtějí jeho ropu.

A poslední, pátý typ, je obyčejný člověk. Nevěří Američanům, protože nevěří nikomu. Soudí, že než volit menší zlo, je lepší nevolit žádné. Že tím volí to větší, mu hned nedojde. Až mu to dojde, bude pozdě a svede to na světové spiknutí mocných.

Možná Američané objeví ještě nějaké nové typy antiamerikanistů, když už všechno odposlouchávají. Jeden už se našel. Je to bývalý pracovník tajných služeb, který světu odhalí úžasná tajemství – která jsme si už dávno stejně mysleli.

INFOBOX

Kolik lidí miluje Ameriku

Webová stránka stanice Hlas Ruska (státní rozhlasová společnost Ruska vysílající do zahraničí) uvádí, že podle průzkumu CVVM z loňského listopadu Češi hodnotí vztahy své republiky s Washingtonem kladně 82 procent respondentů a negativně 12 procent. A stanice dodává: „Vztahy s Ruskem pozitivně vnímá 54 procent Čechů a negativně 36 procent. To je o celých 10 procent více, než například hodnocení, které dali respondenti vztahům Česka s Izraelem.“

Průzkum agentury STEM z listopadu 2012 dopadá podobně. Kdyby se známkovalo jako ve škole, jedničku a dvojku by USA dalo 52 procent a trojku dalších 31 procent. Rusku by 23 procent dalo jedničku až dvojku a trojku 37 procent.

Podle průzkumu provedeného v říjnu 2003 organizací Eurobarometer považuje USA za hrozbu světovému míru 53 procent obyvatel EU. Tím se Spojené státy podle Evropanů vyrovnaly Íránu a Severní Koreji, které jsou podle stejného procenta obyvatel EU hrozbou pro mír.Diskuse ke článku