nahoru

Nejbohatší země světa má nového emíra: Katar povede třiatřicetiletý Tamim

ČTK, kla 1. července 2013 • 11:50
Nejbohatší země světa má nového emíra: Katar povede třiatřicetiletý Tamim
foto: profimedia.cz

Katarský emír Hamad bin Chalífa Sání minulý týden odstoupil a předal moc svému synovi a dosavadnímu korunnímu princi Tamimovi. V televizním vystoupení svůj krok zdůvodnil tím, že je čas pro novou generaci.

Jednašedesátiletý bin Chalífa Sání (angl. Thani) je prvním z vládců arabského státu, který se vzdává moci z vlastní vůle. "Obracím se na vás, abych oznámil, že předávám moc šajchovi Tamimovi bin Hamadovi Sánímu. Jsem naprosto přesvědčen, že jeho prioritou bude zájem země a blaho Katarců. Je čas otočit stránku na cestě našeho národa a předat odpovědnost nové generaci," řekl emír v sedmiminutovém projevu.

Oficiální důvod jeho kroku nebyl oznámen, podle agentury AFP se nicméně předpokládá, že jsou za ním emírovy zdravotní problémy. Novému katarskému vládci během minulého týdne přišly přísahat věrnost tisíce Katarců.

Nová vláda

Krátce po svém jmenování pronesl nový emír projev k národu a jmenoval nové lidi na nejvýznamnější posty ve vládě. Informovala o tom agentura AFP. Premiérem bude šajch Abdalláh bin Násir Chalífa Sání, který nahradí vlivného šajcha Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního.

Dosavadní předseda vlády šajch Hamad přijde i o funkci ministra zahraničí, kterou zastával od roku 1992. Na jeho místo jmenoval emír Chálida Attiju.

Rozhodnout se musí také o jmenování nového korunního prince. Podle ústavy připadá tato funkce emírovu synovi. Nejstaršímu synovi nového emíra je ovšem teprve pět let.

 

Foto Graphic News

 

Klan Sáníů  (angl. Thaniů) vládne Kataru od roku 1825. Jeden z princů Hámid bin Abdal Sání pobýval v České republice a za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami zde byl v roce 2005 nepravomocně odsouzen ke 2,5 roku vězení. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale rozhodl o předání případu do Kataru, kauza tak v ČR nebyla nikdy pravomocně uzavřena a může pokračovat jen v tom případě, že bude Sání zadržen. Je na něj vydán mezinárodní zatykač.

ČTK, kla
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.