nahoru

Schwarzenberkův zákon: Česko nikdy nebude součástí západní Evropy

Lubomír Heger1. července 2013 • 00:00
schwarzenberg
schwarzenberg
• foto: 
Profimedia.cz

Pozdě, ale přece. Vysoký státní úředník potvrdil, že naše staleté snahy o přidružení se ke klubu západoevropských národů jsou odsouzeny k zániku.

"Máme jinou mentalitu, tradici a jinou politickou kulturu, jak jsem v posledních týdnech taky zjistil," řekl ministr zahraničí a neúspěšný kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg.

"Tudíž zajisté nepatříme k západní Evropě. Nic si nepomůžeme, zůstaneme střední Evropa a z této polohy se nepohneme," podotkl.

Mluvil v tu chvíli k Senátu, byla to cosi jako akademická debata. Komentoval asi hlavně nedávný pád vlády, který proběhl poněkud byzantinským způsobem. Jenže v tu chvíli mluvil i k dějinám. A snad taky trochu do vlastního tábora.

Kníže-nekníže

Pan ministr má dozajista pravdu. Je mnoho rozdílů mezi západní Evropou a Českem. Sám je zná lépe než většina ostatních lidí. Byť se dlouhodobě prohlašuje za Středoevropana, disponuje například švýcarským
pasem.

Tak třeba - západní Evropa většinou uznává šlechtické tituly, takže Schwarzenberg tam může vystupovat jako kníže. Vystupoval sice jako kníže i v Česku - alespoň během předvolební kampaně - ale bylo mu to do jisté míry na škodu.

Západní Evropa má větší koncentraci obyvatel a její venkov nepřipomíná flotilu trosečníků v moři v podobě miniaturních a omšelých vísek, které plují pustou krajinou. S něčím takovým kníže-nekníže vůbec nemohl navázat smysluplný vztah.

Trošku nepříjemná okolnost, když vraky těchto lodí slouží i jako příbytky asi  polovině oprávněných voličů.

Západní Evropa byla v předešlých čtvrstoletích obvykle schopna zněkolikanásobit hospodářský výkon. Hlavně po válce se Německo nebo Británie postavily za dvě desetiletí znovu na nohy, změnily siluety celých metropolí a propojily je dánicemi.

Ve střední Evropě, konkrétně Česku, stačilo 23 let akorát na to, abychom postavili pár hotelů po vzoru letovisek u Rudého moře, vynalezli podnikatelské baroko a otevřeli několik dvacetikilometrových
dálnic, které ústí kamsi do pole ještě hodinu od cíle.

Paní inženýrová

Západevropan disponuje jakožto individuum narozdíl od Čechů ještě několika dalšími vlastnostmi. Pokud je osloven na ulici, nevydává se už v první vteřině na zběsilý úprk, který ho má zachránit před dotěrným dotazem.

Věnuje panu tazateli laskavě několik vteřin ("co kdyby ten dobrý člověk byl přeci jen v nesnázích?") a teprve když prohlédne marketingovou léčku, suverénně odpoví - nemám na vás čas! Říká se tomu presumpce neviny. Anebo taky kuráž.

Západoevropan neříká "nezouvejte se", když tím myslí "tady se přece každý odjakdživa zouval!" a nesleduje úzkostlivě, jestli je dotyčný Mgr., PhDr. nebo Prof., aby neudělal fatální společenské faux.pas. Dokonce snad ani nezná pojmy jako "paní inženýrová" či "paní továrníková".

Může položit oba lokty na stůl, aniž by jej hostitel navždy přiřadil mezi  nevycválance. Nemusí nutně držet příbor oběma rukama, když si jen tak kutálí bramborou na talíři. 

Těch několik posledních odstavců však platí jen pro skutečné Západoevropany - nikoli Rakušany. Ti jsou ve zmíněných zvycích vlastně totožní jako my. Ach, to Rakousko-Uhersko. Patří vůbec Vídeň do Západní Evropy?

Šel by Karel jódlovat?

Dobrá otázka. Z výroku Karla Schwarzenberga před Senátem něco prudce čiší. Připomíná to alfa paprsky izotopu polonia. A v onom záření se skrývá odpověď: Víte, proč ten dobrý muž vlastně prohrál? Protože nekandidoval nikde jinde - mimo "střední Evropu!".

V Česku.

Mluvil snad v tu chvíli jako Rakušan? Těžko říci, jak by s jeho kandidátkou naložili krajané v jeho adoptivní vlasti. Troufám si říci, že by záleželo na tom, jak často by byl ochoten zajódlovat na kdejaké lidové slavnosti.

Jako Němci by se mu dařilo bezesporu lépe. Nebo jako Švýcaru.

Jsou ale Švýcaři Středoevropané? A co Jan Tleskač?

Diskuse ke článku