nahoru

Sobotka se nabídl jako premiér. Chytá se tak do vlastní pasti

Petr Kolář28. června 2013 • 13:38
sobotka hašek
sobotka hašek
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman si může mnout ruce. Právě se mu v přímém přenosu daří další z jeho cílů: postupný rozklad sociální demokracie a oslabení jejího lídra Bohuslava Sobotky.

Socialisté totiž zjevně ztrácí nervy. Respektive především právě Sobotka. Proto od něj přišla myšlenka na to, co dosud sám popíral. Pokud by se svým pokusem vlády kamarádů a sponzorů Miloše Zemana neuspěl Jiří Rusnok, rád bych sestavoval vládu sám. Může se tak snadno dostat do vlastní pasti.

Že se mezi socialisty pod tlakem Zemanových kroků něco děje, bylo patrné už dříve. Bohuslav Sobotka nejprve hovořil o možnosti změny Ústavy a omezení prezidentských pravomocí. Zároveň se začal tvrdě pouštět do Marie Benešové, jež už v prezidentské kampani podporovala proti oficiální linii ČSSD Zemana na Hrad.

Zeman na straně Haška

Jenže za obojí to především od části socialistů sympatizujících s Haškem schytal. Nůžky mezi oběma socialistickými tábory se tak opět začaly rozevírat, přičemž Zeman bude vždy na straně Haška proti Sobotkovi.

Předsedu ČSSD to zjevně trochu děsí a dostal se pod velký tlak. Pokud by se totiž nyní spoléhal jen na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, mohlo by se mu to vymstít. Pokud by vytrvale tvrdil,  že vládu sestavovat nechce, nemusel by od Zemana dostat příležitost ani v budoucnu. Šanci by tak mohl snadno dostat Hašek. Prezident Zeman přece už nynějším vystupováním názorně ukazuje, že se s nějakými zavedenými obyčeji vůbec nehodlá zatěžovat.

Pokus Jiřího Rusnoka o získání důvěry se nyní zdá být odsouzen k neúspěchu. Stejně, jako socialistická snaha o rozpuštění sněmovny. Proti jsou totiž ODS, TOP 09, kteří doufají ve druhý pokus o resuscitaci svojí vlády. LIDEM Karolíny Peake pak zjevně udělají cokoli, aby se ve sněmovně ještě udrželi.

Hádka a odjezd na dovolenou

Při těchto vyhlídkách došlo ve čtvrtek večer k poradě socialistických lídrů. Sobotka prosazoval názor přihlásit se o druhý pokus a nabídnout se Zemanovi coby premiér. Haškovci byli rezolutně proti s tím, že se má i nadále trvat „pouze“ na předčasných volbách. Sobotka ale zjevně zvítězil.

Poskytl zmiňovaný rozhovor iDnes, v němž řekl: „Nepřejeme si návrat pravicové vlády. Uvítali jsme, že skončila koalice ODS a TOP 09. Uvědomujeme si, že když se Sněmovna nerozpustí, musíme panu prezidentovi nabídnout jinou variantu, až vláda nezíská důvěru. Těžko by mohl pověřit znovu pana Rusnoka. I kdyby teoreticky všichni poslanci vládu Jiřího Rusnoka podpořili, stejně nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně. A tou variantou vůči návratu pravicové vlády může být menšinová vláda sociální demokracie. Nemáme ambici, aby vládla až do řádných voleb, ale znovu bychom jednali s pravicovými stranami o zkrácení volebního období“. A odjel.

Podle místopředsedy Zdeňka Škromacha na dovolenou.

Ve sněmovně poté prakticky totéž zopakoval i Hašek. Připustil, že kandidátem na premiéra by se v takovém případě stal Sobotka. První místopředseda však kladl důraz především na to, že má jít pouze o prostředek k předčasným volbám. Jak by jich ovšem chtěli socialisté dosáhnout, pokud by ODS, TOP 09 a LIDEM zůstali na svém, nevysvětlil. A asi by ani nemohl.

Jestli ho chce zlikvidovat, Zeman mu šanci dá

Pokud by se totiž dnešní rozložení sil nezměnilo, mohli by Sobotkovu menšinovou vládu ČSSD podpořit tak leda komunisti, případně Věci veřejné Víta Bárty. To dává dohromady pouze 91 hlasů. Z nezařazených poslanců by jich bylo k dispozici ještě devět, o nich však platí to samé, co pro LIDEM. Tedy nerozpouštět, chceme zůstat, dokud to jde.

Ani Sobotkův pokus by tedy zřejmě neměl naději na zisk důvěry sněmovny.
Pak by ovšem byl na řadě pokus třetí. Ten už by ale neměl v rukou Zeman, nýbrž předseda sněmovny. Ve funkci je nyní koaliční kandidátka na premiérku Miroslava Němcová, je tedy možné, že než riskovat krach už na zvolení jejího nástupce do čela sněmovny, musela by ve svém třetím pokusu dát šanci na sestavení vlády někomu jinému z řad ODS.

A to by zase mohlo náramně vyhovovat Miroslavu Kalouskovi a jeho TOP 09, kteří by se tak zbavili nepříjemné a veřejně populární soupeřky pro předvolební boj na pravici.

Socialisté se tak mohou snadno dostat sami do pasti. Pokud by Zeman Sobotkovi s jízlivostí druhý pokus o sestavení kabinetu nakrásně předal, mohl by si šéf ČSSD připsat unikátní „zářez“. Pár měsíců před volbami by se musel veřejně opřít o komunisty a zřejmě i Bártovce.

To by se pravici či jeho oponentům ze Zemanovy strany či Haškova křídla socialistů bezpochyby hodilo. Sobotkův kabinet by důvěru beztak nedostal a následně odevzdal třetí pokus do rukou Němcové a koalice, proti níž nyní tolik bojuje.

Skoro se zdá, že pokud chce Miloš Zeman Sobotku opravdu zlikvidovat, onu druhou šanci mu dá.Diskuse ke článku