nahoru

JAN JANDOUREK: S Milošem Zemanem v čele, ku nové diktatuře směle

Jan Jandourek27. června 2013 • 06:00
zeman rusnok
zeman rusnok
• foto: 
Profimedia.cz

Zeman ví, proč chce mít svou vládu, kterou staví z kandidátů či sympatizantů své strany SPOZ a za státní peníze jim dělá velkolepou kampaň do budoucích voleb. Půjčuje jim k tomu zdánlivou legitimitu hlasů, které dostal sám v prezidentských volbách. Proč, to brzy poznáme.

Do mentality pana prezidenta nejlépe nahlédneme nepřímo. On sám je ve svých vyjádřeních pochopitelně moudrý, otcovský a státnický. Za něj mluví činy, za jeho spolupracovníky ovšem někdy promluví i jejich slova.

Tak třeba jeho kancléř Vratislav Mynář: „Asi nikoho nepřekvapí hysterické výlevy současné koalice, kdy je zcela jasné, že by rádi zachovali formát, který vznikl v roce 2010. Nicméně patrně nikdo z nich si neuvědomuje, že máme rok 2013 a vůle lidu je zcela odlišná od roku 2010. Vycházím z průzkumů popularity vlády a Poslanecké sněmovny, kdy se dá oblíbenost počítat v jednotkách procent. Aby tato koalice znovu požadovala mandát, je proto docela troufalé.“

Takže vůle lidu podle průzkumů, už ne nějaké volby. Volby budou časem zbytečné.

Prostému lidu to zní asi celkem logicky. Proč by měla vládnout vláda, která nemá podporu většiny? Prostému lidu zní ovšem logicky kde co. Jen z toho nějak vypadlo, že demokracie neznamená vládu většiny, znamená vládu podle pravidel, kde je moc pod kontrolou.

Pan Mynář nějak nezaregistroval, že prezidenta Zemana podpořilo při volební účasti  59 procent 55 procent voličů, což znamená asi 2 700 000 hlasů. Volbu prezidenta nikdo nezpochybňuje, ta je v pořádku, když necháme stranou Zemanovo lhaní, které v pořádku není. Jde o Zemanovy následné mocenské nároky.

Lid si to nespočítá

Legitimita vlády dosazené tímto prezidentem bez ohledu na vůli Sněmovny je poněkud diskutabilní. Kdybychom chtěli být hodně zlomyslní, řekli bychom, že Hitler dostal v roce 1933 pouze 37 procent hlasů a Gottwaldova strana v roce 1946 jen 40 procent. Většina to nikdy nebyla. Kdyby se volby opakovaly, dostali by pánové nejspíš ještě méně, ale pro danou chvíli to stačilo a mohli začít řádit.

Až spadne podpora pro prezidenta pod 50 procent, měli bychom podle logiky pana Mynáře požadovat, aby se prezident na Hradě balil. Už teď má asi 55 procent, takže si stačí počkat.

Nejde o to, abychom každého, kdo se chová neurvale a má mocenské ambice, hned označovali za fašistu a druhého Hitlera. Pominout legitimně zvolený parlament a odvolávat se na popularitu podle průzkumů oblíbenosti je ale dost troufalé.

I strana nestrana Karoliny Peake nazvaná Lidem má větší legitimitu, protože volbami prošli aspoň její poslanci. Budoucí ministři vlády premiéra Rusnoka neprošli žádným volebním ohněm a nový pan premiér také ne.

Odvozovat vládnutí od průzkumů veřejného mínění je scestné. Kdysi býval nejpopulárnějším politikem Stanislav Gross. Co to znamená? Jen jednu věc.

Byl nejpopulárnějším.

Miloš Zeman nemá žádný důvod, proč nenechat vzejít další vládu ze Sněmovny. Kromě jednoho důvodu. Chce mít aspoň na chvilku svou vlastní vládu. Jistě ví, proč to dělá. A proč, to se dovíme záhy.Diskuse ke článku