nahoru

Mniši, žádný mobil s internetem!

Jan Jandourek26. června 2013 • 00:00
• foto: 
EPA

Hlava ruské pravoslavné církve nabádá mnichy, aby nepoužívali mobilní telefony s přístupem na internet, aby se vyhnuli pokušení.

„Internet se zdá být velkým pokušením,“ prohlásil moskevský patriarcha Kyrill, když navštívil počátkem měsíce klášter Zograf v Řecku. Jeho poznámka byla nicméně zveřejněna na internetových církevních stránkách.

„Mnoho mnichů se podle mě chová dost nerozumně,“ diví se patriarcha. „Na jednu stranu opouštějí svět, aby získali co nejlepší podmínky pro spásu, na druhou stranu se chopí svého mobilu a připojí se na internet, kde, jak víme, je mnoho hříšných věcí a pokušení.“

Patriarcha má pravdu v tom, že mnišská tradice je založena na odloučení od světa. Podle patriarchy je mnišský život ze své podstaty přísný a nemá se přizpůsobovat moderním podmínkám. Kyrill také varoval před manipulacemi na internetu. Je nicméně známo, že on sám internet pro vyhledávání informací používá.

Problémy na síti

Loni zažil patriarcha s internetem nepříjemné chvíle, když světem kolovaly fotografie, které dokazovaly, že na oficiálním obrázku kdosi vyretušoval patriarchovy luxusní hodinky. Stačilo protáhnout do příslušné délky černý rukáv na jeho levé ruce. Retuš ale nebyla dokonalá a nikdo si už nedal práci vymazat hodinky také v odrazu naleštěné stolní desky.

Vzhledem k tomu, že hodinky mají podle odhadu cenu asi 30 tisíc dolarů, mohl by výskyt takového kousku na patriarchově ruce budit jistou zaslouženou pozornost. Patriarcha pak v interview tvrdil, že foto s hodinkami muselo být zfalšované. Nakonec to církev svedla na fotoeditory, kteří se prý dopustili technické chyby. Neuctivý internet si však mezitím událost patřičně užil, stejně jako ruská opozice, které se nelíbí vazby pravoslavné církve na Kreml.

Ruská pravoslavná církev přežila říjnovou revoluci i celé další období komunistické vlády a po tisíci letech své existence se vrací k vlivu, který kdysi měla v zemi za carského Ruska.Klíčová slova: patriarchat, info x, infox, Rusko, Kirill, ŘeckoDiskuse ke článku