nahoru

Chléb a hry už nestačí. Co mají společného turecké a brazilské demonstrace

Ondřej Šlechta25. června 2013 • 00:00
brazílie protesty
brazílie protesty
• foto: 
ČTK/AP

Občanský nesouhlas se zavřením parčíku v centru Ankary a zdražení jízdenek v Sao Paulu se v Turecku a Brazílii vyvinuly v rozsáhlé nepokoje a násilnosti. Připomíná to arabské jaro, které před pár lety začalo překreslovat mapu Blízkého východu.

Mezi hesly nespokojených brazilských občanů se překvapivě často objevují i nápisy typu „Nechceme fotbalový šampionát, dejte radši peníze do škol“.

Brazílie bude příští rok hostit mistrovství světa ve fotbale a za tři roky pořádá olympiádu. Brazilci určitě nejsou první, kdo si myslí, že sportovní šampionáty jsou daleko víc byznys než oslava sportu.

Ovšem donedávna by se myšlenka, že mnozí Brazilci budou proti pořádání fotbalového svátku na svém území, zdála neuvěřitelná. Do popředí se ale dere generace, kterou již nelze tak snadno opít podle římské zásady chléb a hry. Ostatně o tom, že se sportovní akce mohou stát břemenem, jež společnost pociťuje ještě dlouho po jejich skončení, se mohli přesvědčit Řekové po olympiádě 2004.

Přestože se rozsáhlé protesty v Brazílii a Turecku liší, v lecčem jsou si podobné. Počáteční cíle občanského hněvu se ukazují jako jiskra v sudu prachu, která odpálila nahromaděnou frustraci a dlouhotrvající nespokojenost se stavem věcí veřejných.

Ačkoli v Brazílii jde o největší protesty od pádu vojenské diktatury, země si hospodářsky nevede špatně. Brazílie dlouhá léta zářila, HDP každoročně rostl a chudoba se snižovala. I Turecko bylo pod taktovkou premiéra Erdoğana jako specifická politická kultura dlouhou dobu dáváno za vzor, jak by se nestabilní muslimské země mohly v budoucnu demokratizovat při současném zachování islámského charakteru.

Ale právě dynamický ekonomický růst zastínil vládám pohled na měnící se náladu obyvatel. Plánovaly se magalomanské projekty gigantických přehrad, mostů, obchodních center, ale zapomnělo se, že společnost se za léta ekonomického růstu kvalitativně vyvíjela.

Střední třída, dnes tvořená převážně mladými lidmi, vyjadřuje v ulicích brazilských měst stejnou nespokojenost a podobnou frustraci z korupce, nefunkčních služeb a ničení životního prostředí jako tatáž třída v Turecku.Ondřej Šlechta


Diskuse ke článku