nahoru

Česká úchylka? Vláda odborníků

Jan Jandourek24. června 2013 • 12:39
pat a mat
pat a mat
• foto: 
Profimedia.cz

Miloš Zeman umí zaútočit na city prostého lidu a nabízí mu opět sladkost v podobě takzvané vlády odborníků. Můžeme se těšit na něco, co nikdy pořádně nefungovalo.

Prostá mysl se samozřejmě nad ideou vlády odborníků musí zaradovat, protože slovo odborník zní českému uchu o dost lépe než označení politik. Politik je přece čachrář, co ničemu nerozumí a pouze parazituje na pracujících. K odborníkovi se vzhlíží jako k božstvu, viz česká úctu k lékařům a posedlost tituly.

Nabízí se samozřejmě otázka, proč Miloš Zeman, když byl premiérem, svou vládu sestavil výlučně z politiků a odborníky nechal stranou. Možná to bylo kvůli tomu, že své vládě dal hrdinské označení „vláda sebevrahů“ a nechtěl vlast o odborníky připravit. Jinak měl ale premiér Zeman smysl pro politické talenty.

Ministrem vnitra byl za něj Stanislav Gross, kterého netřeba komentovat. Ministrem zahraničí Jan Kavan, který ještě stihnul stát se předsedou Valného shromáždění OSN a letos byl viděn na komunistické manifestaci, kde se nechal pro media slyšet, že je bez peněz. Pak se kolem vynořila řada podivných kauz, ke kterým lze jen dodat obligátní: „nic mu nedokázali“.

A ještě pár odborníků…

Zemanovým ministrem financí byl Ivo Svoboda, který byl první a poslední obětí Zemanem před volbami hlasitě vyhlašované „akce čisté ruce“. Skončil ve vězení za tunelování. Ministrem obrany byl Jaroslav Tvrdík, který, když se mu konečně povedlo rezignovat, dostal jako trafiku vedení Českých aerolinií.

Aeroliniím dokázal odborník Tvrdík finančně pustit žilou stejně úspěšně, jako se mu to povedlo, když vedl volební kampaň ČSSD. Na co byl odborníkem ministr Karel Březina, který se ministrem bez portfeje stal v sedmadvaceti letech, se můžeme jen domýšlet. Možná vynikal ve schopnosti přežít. Do dějin zatím vstoupil především jako bývalý manžel spisovatelky Báry Nesvadbové a účastník soudního sporu s časopisem Reflex kvůli jeho vyobrazení v komiksu Zelený Raoul.

"Odborníci" jsou populární jihu, na Západě ne

Vláda odborníků, úředníků či nadstranická vláda, je jedno, jak se tomu plodu neschopnosti politické scény říká, je mýtus. Předně není nepolitická, protože o jejím vzniku a složení a možnostech rozhodují politici, v zásadě přesně ti samí, kteří nějak přispěli k pádu vlády dosavadní. V politice ale platí, jak věci vypadají. O této úřednické-odbornické vládě by rozhodoval Miloš Zeman, o jehož nepolitičnosti lze pochybovat.

Od zavedení demokracie po roce 1989 jsme měli už dvě úřednické vlády. Jinak o nich slyšíme spíše v zemích jako je Itálie a Řecko. Letos na jaře měli přechodnou vládu také v Bulharsku, když předchozí vláda padla po masových demonstracích občanů. Žádná z bulharských politických stran se necítila připravena převzít vládní odpovědnost.

Výsledky nic moc

Úřednické vlády nejsou žádné terno. Ve vládě Josefa Tošovského (1998) byla většina ministrů straníky a vládla necelých sedm měsíců. Dovedla zemi k předčasným volbám, po kterých nastoupila vláda Miloše Zemana podpořená takzvanou opoziční smlouvou. Déle bohužel vydržela vláda lidem velmi oblíbeného premiéra Jana Fischera.

K jejím černým momentům patří, že nedokázala zastavit fotovoltaický boom. Všechno sice původně zpackali poslanci, ale k nápravě stačilo, aby Fischerova vláda do konce roku 2009 předložila a parlamentem protlačila novelu, ve které stačilo změnit jedno číslo. Fischer sice novelu do parlamentu 18. listopadu předložil, ale neudělal nic proto, aby byla projednána ve zkráceném řízení ve stavu legislativní nouze.

Byla tak přijata až 17. března 2010 a nastalo sluneční třeštění. A to byl Fischer nestranický odborník, že.

Jen naivka by věřil Zemanovi, že jeho cílem je uspořit peníze za předčasné volby. Spíše jde o to, aby Zeman uskutečnil další krok k posílení Hradu, tedy jeho Hradu. K čemu mu bude posílená moc, to se brzo dozvíme. Stačí se ale podívat na to, co a kdo se panu prezidentovi ohledně domácí a zahraniční politice líbí.Klíčová slova: info x, infox, úřednická vládaDiskuse ke článku