nahoru

Další úřednická vláda?

REDAKCE23. června 2013 • 21:08
zeman
zeman
• foto: 
Profimedia.cz

Prezident Zeman nechce Němcovou za premiérku. Bude zkoušet prosadit úřednickou vládu. Oznámil to v obnoveném rozhlasovém pořadu Hovory z Lán.

Prezident Miloš Zeman naznačil, že za nejlepší řešení současné vládní krize po demisi premiéra Petra Nečase (ODS) pokládá jmenování vlády odborníků. O víkendu přitom pokračoval v jednání se zástupci politických stran, kteří za ním přijížděli do Lán. Na řadu přišli opoziční lídři, kteří prosazují předčasné volby.

V hledáčku má prý Zeman čtyři osobnosti, které by mohly převzít premiérskou funkci. Budoucí předseda vlády by tak podle něj nutně nemusel mít politický mandát. Rovněž v rozhlase potvrdil, že na úterní tiskové konferenci na Pražském hradě chce jmenovat nového premiéra.

Opoziční sociální demokraté a komunisté přijeli za Zemanem v sobotu s návrhem na předčasné sněmovní volby. "Pokud prezident jmenuje úřednickou vládu, nic to nemění na odhodlání ČSSD prosadit předčasné volby," reagoval předseda strany Bohuslav Sobotka na aktuální Zemanovy výroky. "Hlasování o zkrácení funkčního období by se mělo odehrát nejpozději v polovině července," dodal.

Sociální demokraté se snaží nyní najít ve Sněmovně alespoň 120 poslanců, což je nutný počet pro to, aby se dolní komora parlamentu rozpustila. Poté by se mohly konat volby. Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s hlavou státu novinářům řekl, že jiná řešení než předčasné volby by prohloubila politickou a ekonomickou krizi.

REDAKCE


Diskuse ke článku