nahoru

Němcová jako císař Claudius?

Stanislav Drahný21. června 2013 • 18:43
Němcová jako císař Claudius?
foto: Profimedia.cz

Když ODS vybrala jako kandidátku na úřad premiéra Miroslavu Němcovou, objevily se úvahy, že je na tuto práci příliš slabá.

Nabídku stát se premiérkou dostala prý jedině kvůli tomu, že se jí skuteční lídři ODS, zejména první místopředseda Martin Kuba, nebojí. Domnívají se, že ji ukočírují a tudíž nemají strach, že by jim přerostla přes hlavu.

Z nevýhody přednost

Němcová je podle kritiků jako politička nevýrazná a chybí jí charisma. Údajně neměla ani ve vlastní straně významné slovo. Její jedinou předností, kvůli níž se dostala mezi politické špičky ODS, bylo prý jen to, že byla žena, která nikomu nešlapala na kuří oka.

ODS po ní proto sáhla z čirého zoufalství, kdy její další kandidáti na premiérský post jsou buď nepřijatelní pro koaliční partnery, nebo jsou možná uvedeni někde ve spisech policistů vyšetřujících podivuhodné kauzy tří bývalých poslanců ODS, pražských kmotrů a paní Nagyové úkolující vojenské rozvědčíky. Vzhledem k tomu, že policie dlouhou dobu odposlouchávala rozhovory premiéra a předsedy ODS, může být tato obava nakonec i odůvodněná. Zmínit se o nich mohl.

Z toho co bylo handicapem, se tak u Němcové náhle stala přednost. Z nenápadnosti a nevýraznosti neposkvrněnost a důvěryhodnost.

Jako římský císař

Kdysi byla neobyčejně populární kniha a podle ní natočený televizní seriál Já Claudius. Ve zmatcích po zavraždění císaře Caliguly, kdy se o moc a podobu císařství hádají v senátu různé frakce, a někteří politikové nevědí, zda se raději nevrátit k republice, vyberou vojáci z císařské gardy – vlastně pro legraci – za vládce Claudia, o kterém se všichni v okolí domnívají, že je úplně neschopný hlupák. Dokonce ho musejí vytáhnout zpoza závěsu, kde se před nimi schovává.

Protože císařská garda byla jedinou reálnou vojenskou silou přítomnou v Římě, senátoři Claudia přijmou. A výsledek? Obrovské překvapení. Claudius je úspěšný, nechá vysušit bažiny, staví vodovody a nový přístav a dobývá Británii. Řím a císařská vláda jsou stabilizovány.  

„Hloupému“ Claudiovi se podařilo posílit stabilitu impéria na staletí. To po „nevýrazné“ Němcové nikdo nechce, ale úspěšného premiéra, který by zklidnil turbulence české politiky, bychom potřebovali. I kdyby ho ODS měla vytáhnout odkudkoli.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: němcová, info x, infox, refex, claudiusDiskuse ke článku