nahoru

800 tisíc Brazilců v ulicích - a není to karneval

luh, kla, sd 21. června 2013 • 17:08
800 tisíc Brazilců v ulicích - a není to karneval
foto: ČTK/AP

Začalo to protesty proti městské dopravě. Pokračovalo masovým odmítnutím fotbalového šampionátu (v Brazílii!). Nyní už jde do tuhého - Italové hrozí odjezdem z právě probíhajícího Poháru FIFA, který je generálkou na šampionát.

Na první pohled to připomíná Turecko. Policie tvrdě zasahuje slzným plynem proti davům, které žádají reformu veřejné správy. Oba protesty navíc souvisejí se vznikem početné střední třídy, který umožnila úspěšná hospodářská politika vlády.

Dál už jsou však jen rozdíly. Hlavním nepřítelem Brazilců v ulicích je totiž fotbalový šampionát, jehož nebetyčný rozpočet by - podle okřídleného hesla - umožnil celé zemi používat půl roku MHD zadarmo. A MHD je ve městech považována za notoricky nefunkční.

Situace se vyhrotila poté, co Italové pohrozili odjezdem z právě probíhajícího Poháru FIFA, který je generálkou na šampionát. Bojí se o bezpečnost svých rodin. Vládě prezidentky Dilmy Rousseffové se tak podařilo dosáhnout pravého opaku toho, co měl šampionát přinést - zvýšení prestiže země ve světě.

Demonstranti nedávno vypískali brazilskou legendu Pelého za to, že se vyslovil pro šampionát. Brazílie a fotbal už nejsou tím, co bývaly.

Protesty v Brazílii

luh, kla, sd


Klíčová slova: info x, infox, demonstrace, BrazílieDiskuse ke článku