nahoru

Právníci teď svádějí boj o slovo trafika

21. června 2013 • 14:30
trafika
trafika
• foto: 
hostivickahistorie.cz

I experti na ústavní právo jsou stejně rozděleni, jako my všichni ostatní. Podle některých z nich je zatčení exposlanců bojem proti korupci, jiní to považují za útok na demokracii.

Tím kšeftem se nikdo nechce chlubit. Sám pojem trafika v sobě má cosi dehonestujícího, protože trafiky dostávali kdysi váleční invalidé, tedy lidé, u kterých bylo jasné, že se jen tak někde neuchytí. Politiky veřejnost pokládá často za invalidy jiného typu, ale trafiky jim nepřeje.

Nakolik se ale smí za domnělé zásluhy rozdávat výhodné posty, v tom nejsou zajedno ani kvalifikovaní odborníci.

Čím se nepřehledná debata nastartovala? Bývalí poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř se nečekaně ocitli ve vazbě. Policie soudí, že dobře placená místa ve státní správě, která jim byla nabídnuta, představují v jejich případě úplatek. Vzdali se totiž poslaneckých mandátů a umožnili odhlasování kontroverzních daňových zákonů.

Jednoznačnost případu trochu komplikuje Petr Tluchoř, protože ten za sebe do dozorčí rady Českých drah vyslal svého asistenta Libora Antoše.

Milion v obálce, nebo funkce? Totéž..

Jiří Jelínek, vedoucí kateder trestního práva v Praze a Olomouci v rozhovoru soudí, že státní zástupce „bude muset prokázat, že exposlanci o funkce usilovali a také předem věděli, že je získají,“ řekl pro Hospodářské noviny.

To je poněkud problém, protože právě Tluchoř žádnou funkci nezískal. V každém případě se jedná o vzorový případ, protože politické trafikantství bylo zatím u nás běžné.

V čem je problém? Pokud někdo vyfasuje trafiku za odměnu, protože byl dlouho v politice, může mu to veřejnost závidět, ale na trestní stíhání to není. To je jiný případ než předem domluvený kšeft, tedy když je trafika úplatek za konkrétní hlasování.

Advokátka Hana Marvanová říká, že v kauze trojice exposlanců jde právě o tu druhou možnost: „Když je příslibem určitého profitu ovlivněn výkon veřejné funkce a existuje tam příčinná souvislost, jedná se dle mého názoru o korupci.“

Záleží pochopitelně na tom, jak má police celou záležitost zdokumentovanou, je třeba mít nějaký jasný důkaz, například nahrávku dokazující, že poslanec měl nejdřív nějaký názor a pak ho po nějakém slibu změnil. „Nemusí jít vždy o peníze v obálce. Jedná se o určitý prospěch, výhodu,“ vysvětluje Marvanová.

Pavel Komár, náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci, to vidí jasně: „Bývalí poslanci získali honorovaná místa ve státních podnicích bez ohledu na to, zda pro ně měli kvalifikaci, nebo ne. Šlo o přímou odměnu za vzdání se mandátu. A když někdo takovýmto způsobem získá funkci, v níž si může za rok vydělat milion, je to v principu stejné, jako když poslanec dostane na ruku milion jako odměnu za nějaké hlasování,“ řekl MF DNES

Jenže jsou tu právníci, kteří to vidí přesně opačně:  „Pokud je poslanec trestán za rezignaci, je to ohrožení demokracie,“ řekl Parlamentním listům právník Zdeněk Koudelka

A kde máte zlatou cihličku?

„Poslanec může rezignovat z jakéhokoli důvodu, a to, že je rezignace poslance důvodem pro jeho trestní stíhání, považuji za rozporné s Ústavou,“ soudí Koudelka. Podle něj zákon nejvyšší právní síly naopak porušili olomoučtí státní zástupci a ostravský soudce.

Mohlo by nakonec dojít i ke změně režimu, protože by se místo politiků stali rozhodující silou lidé nevolení.

Za podobné činy se dosud netrestalo a jde o tak citlivou záležitost, že je váhání právníků celkem pochopitelné. Jan Wintr z katedry teorie práva Právnické fakulty UK si také není jistý, zda jde o trestný čin. V Českem rozhlase vyjádřil své pochybnosti: „Kdyby ti poslanci někde ještě dostali zlatou cihličku, jak jsem očekával během minulého týdne, tak by to asi bylo o něčem jiném. Ale takhle... Podle mě zcela jistě není trestným činem, pokud třeba nabídne předseda vlády některým členům Poslanecké sněmovny ministerské křeslo za to, že ho podpoří v Poslanecké sněmovně. To je prostě součást politiky. Předseda vlády si vytváří tým.“

Podle Wintera je otázka, zda si pomocí postů v dozorčích radách předseda vlády také nevytváří tým, který za stát bude hájit jeho zájmy v polostátních firmách. Také bude problematické prokázat příčinnou souvislost, že se poslanci dostali na posty skutečně jenom proto, že se vzdali poslaneckého mandátu.

Kdyby záleželo na mínění lidu, dopadli by trafikanti nejspíš zle. Je ale otázka, jestli se dá politika jako řemeslo provozovat bez jednoho jejího základního nástroje, totiž že je vždycky něco za něco. Nejspíš se tak provozovat nedá.Diskuse ke článku