nahoru

Potlesk je "sociální nákaza", říká studie. Vyvolá jej i ukončí jeden člověk

luh20. června 2013 • 14:46
Potlesk je "sociální nákaza", říká studie. Vyvolá jej i ukončí jeden člověk
foto: profimedia.cz

Není to kvalita představení. Není to ani nálada. Délku potlesku ve skutečnosti řídí několik málo jedinců.

Výzkumníci z Univerzity v Uppsale studovali několik týdnů dav, který tleskal nějakému představení. Potvrdili to, co všichni tak nějak tušíme - roztleskání se šíří jako "nákaza" a dokáže jej vyvolat v podstatě jeden člověk.

Samotné trvání a intenzitu potlesku pak ovlivňuje "dynamika" davu. Tleskající člověk se ocitá pod "sociálním tlakem", který neovlivňují ani tak nejbližší sousedé, jako celková hlasitost aplausu v místnosti.

Totéž představení dokáže vyvolat v průměru 10 zatleskání na osobu, ale i několikrát tolik, řekl v BBC vedoucí výzkumník Richard Mann. "Sociální tlak okolí člověka donutí začít tleskat, ale jakmile již tleská, tentýž sociální tlak mu nedovolí přestat, dokud konec aplausu někdo neiniciuje."

Taková osoba prostě složí ruce podél těla a zbytek místnosti se řetězovou reakcí zachová podle něj. Není to tedy tak, že by se všichni jakoby náhodou rozhodli najednou.

Podobné zákony podle Richarda Manna platí i na sociálních sítích. Když se k nějaké akci na Facebooku připojí určitý počet jedinců, strhne to celý dav a vzniká trend.

luh


Klíčová slova: reflex, info x, infox, potlesk, studie, výzkumDiskuse ke článku