nahoru

"Bzučáky" už začínají slídit i v USA

Jan Jandourek20. června 2013 • 18:00
• foto: 
profimedia.cz

Byla by to škoda mít dokonalá bezpilotní letadla a využívat je jenom v cizině. Teď vyšlo najevo, že Američané nasazují populární drony i nad územím USA.

Ředitel FBI Robert Mueller musel ve středu odpovídat při senátním slyšení na nepříjemné otázky. Šlo o to, jak jeho podřízení používají kontroverzní bezpilotní letadla. Mueller se brání a říká: „Máme dronů velice málo a jejich použití je omezené.“ Všechno je prý teprve v „rané fázi“.

FBI teď pracuje na pravidlech pro nasazení bezpilotních letadel. Je zřejmé, že FBI má potřebu se nějak ospravedlnit, protože drony nemají nejlepší pověst. Zatím byly používány především ke sledování a k likvidaci nepřátel daleko za hranicemi USA. To budilo dojem anonymní robotické likvidace nepřátel a nedalo se zcela vyloučit,že mezi oběťmi protiteroristické války budou i nevinní civilisté.

A co soukromí?

Podle zamýšlených pravidel by federální úřad pro letectví FAA musel povolovat každé nasazení zvlášť. Cílem by bylo chránit životy agentů FBI. Mueller uvedl i příklad takové akce. V lednu v Alabamě ozbrojený muž unesl školní autobus, vytáhl z něj chlapce a držel ho pak v jednom bunkru jako rukojmí.

Republikánský senátor Chuck Grassley dal najevo znepokojení a vyjádřil pocit, že je ohroženo právo na soukromí. Také další senátoři mají dojem, že Američanům zde hrozí reálné nebezpečí.

Sledování internetové komunikace ohromného množství lidí po celém světě americkými tajnými službami vzbudilo podezření. Nechce stát zase neviditelně slídit, kde nemá?

Jak připomíná týdeník Der Spiegel, kritiku si vyslechl prezident Obama i při své návštěvě Německa. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že nutnost sledování chápe, ale zdůrazňuje, že je třeba zachovat „přiměřenost“. Obama samozřejmě vyjádřil pro německé obavy pochopení, ale je jasné, že se elektronického sledování a bezpilotních letadel nebude chtít vzdát.

Tak se s tím smiřte…

Drony jsou už dnes používány při sledování hranice USA s Mexikem a jejich ozbrojená varianta létá nad Pákistánem a Jemenem. Zdá se, že jejich nasazování je splněním odvěkého snu stratégů, totiž vyhrávat bitvy a války ze vzduchu bez ztrát na životech vlastních vojáků.

Američtí občané se mohou cítit trochu uraženi, že je na ně nasazena stejná technika jako na islamisty někde v horách. Můžeme však čekat, že stát bude nakonec stejně používat všechno, co funguje. Nechuť ve veřejnosti by nejspíš změnil nějaký spektakulární úspěch létajícího bezpilotního špiona a bitevníka nad americkou půdou.

Pak si na to lidé asi zvyknou podobně, jako na detektory na letištích. Otravné bzučení nad hlavou, ale co se dá dělat…Klíčová slova: info x, infox, bezpilotní letoun, FBI, NASA, USADiskuse ke článku