nahoru

Zemřel muž, který stříhal dráty železné opony

Stanislav Drahný20. června 2013 • 11:14
Zemřel muž, který stříhal dráty železné opony
foto: profimedia.cz

Ve věku 80 let zemřel ve středu 19. června maďarský politik Gyula Horn. Proslul tím, že jako maďarský ministr zahraničí demonstrativně stříhal ostnatý drát na hranicích s Rakouskem. Stalo se to 27. června 1989 a partnerem mu byl jeho rakouský kolega Alois Mock.

O něco později – 10. září 1989 – Horn oznámil v televizi, že desetitisíce občanů tehdejší NDR, kteří se v Maďarsku shromažďovali, mohou volně cestovat do Rakouska. Podle tehdejších komentářů tak výrazně přispěl k odstranění pomyslné první cihly z Berlínské zdi.

Gyula Horn se narodil 5. července 1932 v Budapešti. Jeho otec byl komunistickým aktivistou. Během druhé světové války se účastnil odboje a při tom byl v roce 1944 zabit policií.

Aktivním komunistou-marxistou byl zprvu i Gyula Horn. V roce 1956 jako člen milicí potlačoval protisovětské a protikomunistické povstání. Poté pracoval jako diplomat a v polovině 80. letech nastoupil na ministerstvo zahraničí ve funkci státního tajemníka. V květnu 1989 se pak na jeden rok stal ministrem zahraničních věcí v poslední komunistické vládě.

V té době se už poměry i sám Gyula Horn podstatně změnili. Tehdejší maďarský vůdce János Kádár už byl fakticky odstaven od moci a vláda rozhodla, že odstraní zátarasy na hranicích s Rakouskem. V květnu 1989 začali maďarští vojáci „čistit“ okolí hranice a na začátku srpna Maďaři zrušili i pohraniční pásmo.

V té době ale ještě ve východním Německu (a Československu) panoval tuhý komunismus.  Prostupnost železné opony na maďarských hranicích tak byla jednou z mála příležitostí, jak se dostat bez zvláštních povolení na Západ.

To platilo především pro občany NDR. V létě revolučního roku jich proto celá řada vyrazila do Maďarska na „dovolenou“.  Stovky jich žádaly o azyl na západoněmecké ambasádě v Budapešti, většina se ale pokusila přejít přímo "přes čáru".

Pusťte východní Němce

Problém s velkým množstvím východních Němců na maďarském území, se vláda v Budapešti rozhodla řešit vypovězením dohody s NDR o pravidlech cestování. Rozhodnutí, které pro východoněmecké uprchlíky znamenalo faktické otevření hranic s Rakouskem, začalo i přes vehementní protesty východoněmeckého vedení platit v noci z 10. na 11. září 1989. Jen během následujících tří dnů jich do Rakouska odešlo na 15 000.

Gyula Horn, který se aktivně likvidace pohraničních zátarasů účastnil, svou činností na ministerstvu potvrdil pověst reformního komunisty.

Po rozpuštění komunistické Maďarské socialistické dělnické strany koncem roku 1989 založil Maďarskou socialistickou stranu (MSZP). Po pěti letech s ní vyhrál volby a v letech 1994 až 1998 byl maďarským premiérem. Později ještě vystupoval jako poslanec.

V roce 2007 oznámil, že u něho lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobou. V červnu téhož roku mu maďarský prezident László Sólyom odmítl udělit státní vyznamenání, což zdůvodnil Hornovou činností při potlačování protikomunistické rebélie v roce 1956. Ve stejném roce se Horn zdravotně zhroutil a od té doby ležel v budapešťské vojenské nemocnici.

Stanislav Drahný


Klíčová slova: Maďarsko, info x, infox, premiér, guyla hornDiskuse ke článku