nahoru

Dá se přežít let na podvozku letadla? Pár lidem se to podařilo

kla21. června 2013 • 12:00
• foto: 
Pawel Kierzkowski CC BY-SA

Zvláštní záliba v nebezpečném cestování mimo vyhrazený prostor v dopravních prostředcích stála život už několik lidí. Nejbizarnější a zároveň asi nejnebezpečnější z nich je cestování na podvozku letadla.

Snad každému Pražanovi, který cestuje metrem se „poštěstilo“ potkat tzv. černého pasažéra. Nejen takového, co jezdí bez lístku, nebo dobité Opencard, ale občas i dobrodruha, který se vozí mezi vagony anebo dokonce na střeše metra.

Přestože je to otřesný a naprosto zbytečný hazard se životem, v porovnání s tím, jak jiní černí pasažéři cestují ve světě, je to slabý odvar.

V Africe a na dalších místech světa, kde na letištích nejsou tak přísná bezpečnostní opatření, se najdou zoufalci, kteří tajně šplhají do podvozkových šachet letadla s cílem přeletět do Evropy či USA.

Většina z nich zemře. Pokud je krátce po startu nerozdrtí zasouvající se podvozek letadla, tak jim ve výšce nejprve začne hučet v uších, následně ohluchnou úplně, po tělech se jim utvoří omrzliny a ve chvíli, kdy se podvozek před přistáním otevře, spadnou v bezvědomí na zem.

Jejich těla často ani nelze identifikovat, neboť je v cílové stanici nikdo nepostrádá.

Podle Davida Learmounta, leteckého experta mezinárodních letů, může takto riskovat pouze člověk, který si není schopen uvědomit rozsah utrpení, které ho s velkou pravděpodobností čeká.

INFOBOX

Pouze jeden muž přežil let ve výšce 12 tisíc metrů nad zemí.

Nejmladšímu z "odvážlivců", kterým se v angličtině říká Stowaway, bylo pouhých devět let.

Téměř všichni černí pasažéři byli muži.

Od roku 1947 do roku 2012 bylo po celém světě zaznamenáno 96 černých pasažérů cestujících v podvozkových šachtách letadla. Z toho 73 při letu zemřelo a pouze 23 zůstalo naživu.

Někteří však dobrodružný let přežijí. Je jich ale opravdu málo. Tito lidé si většinou zvolili let na krátkou vzdálenost, nebo při nízké výšce.

V roce 2010 jako zázrakem přežil let v podvozku letadla muž rumunské národnosti. Vypravil se z Rumunska na Londýnské letiště Heathrow a měl opravdu štěstí. Kvůli špatnému počasí letadlo nemohlo vystoupat do obvyklé výšky.

Muže našla až londýnská policie, když krátce po přistání vypadl na letišti Heathrow z podvozkové šachty. Podle lékařské zprávy byl nachlazený a měl pár odřenin.

V tomtéž roce přežil cestu na podvozku letadla také šestnáctiletý chovanec polepšovny ze sibiřského města Jerbogačen. Podle lékařů se mu to podařilo jen díky tomu, že letoun na poslední chvíli změnil trasu. Letadlo mělo totiž původně namířeno do Irkutska, nakonec ale změnilo trasu a vydalo se do města Kirensk, které je od Jerbogačenu vzdálené jen 300 kilometrů.

V nemocnici v Kirensku lékaři zjistili, že má chlapec na těle omrzliny a kyslíkový deficit.

Jsou ale i výjimky. V roce 2000 Tahiťan Fidel Maruhi přežil cestu z Tahiti do Los Angeles, dlouhou neskutečných 6 a půl tisíce kilometrů a o dva roky později letěl takto z Kuby až do Kanady jistý Victor Alvarez Molina. V obou případech lékaři konstatovali vážné podchlazení.

kla
Diskuse ke článku