nahoru

Blažkova schizofrenie a možný Klausův návrat do ODS

Petr Kolář19. června 2013 • 12:06
• foto: 
Michal Růžička / MF DNES / Profimedia

Občanští demokraté se dostali do předpeklí. Ať udělají, co udělají, bude to bráno špatně. Stále se však zdá, že zvolí variantu s Martinem Kubou coby premiérem. Do ODS by se tak mohl vrátit Václav Klaus.

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek se dostal do pořádně prekérní až schizofrenní situace. Mimochodem, slyšeli jste od něj nějaké jasné vyjádření k monstrózní policejní razii a zatýkání z posledních dní? Zkuste si jakýkoli takový výrok najít v některém z internetových vyhledávačů. Pohoříte. Není divu.

Jako ministr spravedlnosti by totiž Blažek musel práci svých podřízených pochválit a sdělit, že za nimi jednoznačně stojí. Tím by si ale velice pravděpodobně naštval většinu svých spolustraníků z ODS, kteří akci ÚOOZ a vrchního státního zástupce Ivo Ištvana zhusta označují za policejní puč a snahu kriminalizovat standardní politické dohody. Dokonce až tím, že se mezi obviněnými kromě jeho pravé ruky Jany Nagyové zřejmě ocitne i odcházející premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Anebo by musel v souladu s většinovým míněním v ODS konstatovat, že byl policejní zásah absolutně přestřelený a nepřijatelný a tím zkritizovat práci lidí spadajících pod jeho resort ministra spravedlnosti, tedy státních zástupců. V tom případě by pravděpodobně začali křičet žalobci, co že to mají za ministra, jenž veřejně zpochybňuje jejich práci.

Není proto divu, že Blažek na dané téma pro všechny případy mlčí. Ostatně, jak Reflexu sdělilo několik zdrojů z poslaneckého klubu občanských demokratů, velice opatrně se k věci vyjadřuje i tam. „Vesměs lze z jeho výroků vydedukovat, co si myslí a že se mu celá akce příliš nezamlouvá. I tam si ovšem dává veliký pozor, co a hlavně jak říká. Je mu totiž jasné, že by se to téměř jistě vyneslo ven,“ popsal pod podmínkou anonymity jeden z poslanců. „Zkrátka raději hraje mrtvého brouka,“ dodal další.

VZKAZ Z HRADU: PREMIÉR Z ODS? KUBA, NEBO BLAŽEK

Blažkova situace je o to paradoxnější, že se stal po pádu Petra Nečase jedním z nejzmiňovanějších občanských demokratů, který by mohl usednout do křesla ministerského předsedy. Ostatně podle úterních informací Reflexu lidé z okolí Miloše Zemana do ODS vzkázali, že jsou pro prezidenta v souvislosti s rolí premiéra z řad ODS prakticky akceptovatelná jen dvě jména: stávajícího stranického šéfa a ministra průmyslu Martina Kuby a právě Pavla Blažka. Oba dva mají se Zemanem – na poměry členů ODS – nadstandardně dobré vztahy.

U Kuby prý ale z Hradu zazněly výhrady k jeho minulosti, především v souvislosti s jeho vztahem k jihočeskému kmotrovi Pavlu Dlouhému přezdívanému „kníže z Hluboké“. Navíc se o Kubovi začíná spekulovat, že i on mohl uvíznout v policejních sítích, byť to ministr průmyslu odmítá.

Na druhé straně měl Blažek v minulosti zase spoustu problémů ve „svém“ Brně. A někteří občanští demokraté poukazují, že kdyby ve vládě povýšil, mohlo by to tamní spory ještě eskalovat a vše by se mohlo začít objevovat na veřejnosti. Když se k tomu přičte Blažkova pozičně daná „schizofrenie“ k celému zásahu policie a státních zástupců spolu s tím, že on osobně o nejvyšší metu ani přílišnestojí, lze si jeho jméno ze seznamu zřejmě škrtnout. Ostatně v tomto duchu Blažek mluvil i pro středeční vydání brněnského deníku Rovnost. „„Na žádné své premiérské kariéře nepracuji. O nejvhodnějším kandidátovi se bavíme s koaličními partnery," řekl Blažek.

STANJURA, NĚMCOVÁ, POSPÍŠIL A DALŠÍ

Zatím se tak zdá, že se naplňuje nedělní prognóza jednoho obvykle velmi dobře informovaného zdroje blízkého vedení ODS. Podle ní se na veřejnosti populární exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na funkci premiéra necítí a nebude o ní usilovat. Přitom o Pospíšilovi a Kubovi se v ODS už několik měsíců hovoří jako o tandemu. S tím, že by byl populární Pospíšil „vystrčen“ dopředu a zezadu ho jistil Kuba. Jenže na to by se nepříliš průbojný exministr spravedlnosti musel dlouho připravovat. Převzít odpovědnost hned si netroufá. Navíc oč je oblíbenější u veřejnosti, o to méně ho mají rádi lidé z vlivných regionů ODS. Sám Pospíšil hned zkraje týdne podpořil Kubu, stejně – což je zřejmě podstatnější – exministrova šedá eminence (či vodič) z Plzeňského regionu Roman Jurečko.

Ambice ministra dopravy a šéfa moravskoslezské ODS Zbyňka Stanjury jsou silně navázané na přání a sílu Petra Nečase. Obojí už ale po jeho pádu mezi občanskými příliš relevantní není. Proti Stanjurovi hraje nejen nulové charisma, ale i to, že není členem grémia, tedy nejužšího vedení strany. Z něj vypadl, když se po zisku ministerského křesla vzdal postu šéfa poslanců ve prospěch Marka Bendy. Sílu v rámci ODS navíc kromě Nečasovy přízně dlouhodobě zajišťovalo spojení silných regionů, tedy „jeho“ moravskoslezského a Blažkova jihomoravského.

No a pak jsou tu Tomáš „kauza Key Investmenst“ Chalupa z veřejností proklínané Prahy a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. U té platí to, co léta. Ctihodná reprezentativní dáma, která se hodí „na okrasu“ pro veřejnost, ale její politickou sílu a schopnosti ani v ODS nikdo příliš vážně nebere. Mimochodem, umíte si jí představit při koaliční hádce s takovým Miroslavem Kalouskem?

KUBŮV ČESTNÝ PŘEDSEDA KLAUS

Vraťme se tedy ke zmiňované nedělní prognóze zdroje Reflexu blízkého nejužšímu vedení ODS. Proti Martinu Kubovi sice budou především koaliční partneři prskat. Nejen kvůli jeho pochybné pověsti z minulosti či faktu, že není poslancem. Především pro Miroslava Kalouska je Kuba bezpochyby tvrdším soupeřem, než kdokoli z výše jmenovaných. Pokud se však na svém stávajícím lídrovi Kubovi ODS dohodne, bude věc postavena: berte, anebo budou předčasné volby. Ty si nikdo nepřeje. Včetně prezidenta Zemana, jenž ještě nemá pro volby zcela připravenou svoji stranu SPOZ a „jeho“ křídla v ČSSD vedeného Michalem Haškem. O několika volných poslancích, kteří by se při potopení vlády ocitli na ulici typu LIDEM ani nemá smysl mluvit. Ostatně také proto s nimi nikdo ani vážně nejedná.

Martin Kuba se navíc může opírat ještě o jeden „trumf“, byť je diskutabilní, zda plusový, nebo minusový. Je jím bývalý prezident Václav Klaus. Kuba je s Klausem zadobře, exprezident se dokonce nedávno poprvé od složení funkce čestného předsedy ODS objevil mezi svými někdejšími spolustraníky na programové konferenci ODS. Přijel do Českých Budějovic na akci organizovanou Martinem Kubou, o němž hovoří vždy pochvalně. Nepřímo na něj ukázal i při komentování policejní razie Nečasova pádu. "Pouze jsem zazíral, když jsem zaznamenal, že tam vzniká souboj o to, kdo by měl být nadále v čele. Některá jména, která jsem uslyšel, která jsou natolik spojena s dosavadním předsedou vlády, tak to jsem nevěřil, že by si ODS mohla myslet, že tito lidé by mohli ODS navrátit ne na výsluní, ale aspoň významné místo na politické scéně," poukázal Klaus na Stanjuru. "Doufám, že v sobě ODS rozum nalezne."

Podle některých účastníků nedávného Klausova setkání se svými přáteli na Hanspaulce už tehdy mluvil o tom, že kdyby se do čela ODS dostal někdo „rozumný“, mohl by se k ODS opět přiblížit. Dokonce by prý zvažoval opětovné přijetí funkce čestného předsedy strany a byl by prý z této pozice připraven přijímat pozvánky na jednání stranického grémia.

Pro občanské demokraty by to mohlo znamenat, že by se bývalý prezident mohl postavit do čela kandidátky ODS do Evropského parlamentu v květnu příštího roku. Tím by měli velikou naději na volební vítězství, protože v rámci voleb do EP je i přes euroskeptici nálady ve společnosti většina zavedených i vznikajících stran proevropská.

Mezi sebou se tedy „vystřílí“ v boji o nějakých 60 procent voličů. Naproti tomu zbylých 40 procent kritiků Evropské unie jesného lídra nemá. Petra Macha ze Strany svobodných občanů či Janu Bobošíkovou totiž rozhodně počítat nelze. Pokud se Klaus s ODS nedohodne, postaví si zřejmě euroskeptickou kandidátku do EP sám a svoji někdejší stranu ve volbách pobije. Na druhé straně je i v rámci ODS Václav Klaus osobou u řady lidí tolik nenáviděnou, že by jeho návrat klidně mohl znamenat ještě větší vnitrostranický rozkol.

Takové je tedy aktuální rozpoložení občanských demokratů a jimi zvažované varianty řešení situace po pádu premiéra Petra Nečase a uvěznění jeho dlouholeté pravé ruky Jany Nagyové. Samozřejmě se do příběhu může zapojit ještě řada proměnných. Pokud například v následujících dnech od policie uniknou další dílčí poznatky z vyšetřování ukazující, že v případu „jede“ ten či onen, může být vše úplně jinak.

Každopádně pro ODS už zjevně dobré řešení neexistuje. Strana se nyní svým dlouholetým úsilím ocitla v předpokoji politické smrti. A zdá se, že na poslední dveře, jež ji ještě stojí v cestě, buší neobyčejně silně. Ať už jako poslední zvedne klepadlo ruka toho, nebo toho.Klíčová slova: klaus, blažek, ODS, KubaDiskuse ke článku