nahoru

Kuba prý rovněž figuruje ve spisech obžaloby

REDAKCE18. června 2013 • 17:55
kuba neff
kuba neff
• foto: 
David Neff / MAFRA / Profimedia

Po dvou desetiletích existence je pro politickou stranu tristní, když nemá nikoho, kdo by mohl aspoň na chvíli dělat premiéra. Nebo aspoň důvěryhodně pár okamžiků vypadat jako přijatelný kandidát.

O dvou ze zmiňovaných kandidátů vědí zdroje Reflexu, že jejich jména "figurují" v policejních spisech. Je to první místopředseda ODS a její úřadující šéf Martin Kuba a Zbyněk Stanjura, ministr dopravy.

Jak figurují, to se ještě uvidí. Ve spisech se totiž může objevit kdokoli a různá jména budou teď možná v nelichotivých souvislostech "figurovat" jako panáčci na orloji. Proto je zajímavé se podívat, jakou roli tito muži v minulosti hráli.

Pravá ruka knížete z Hluboké

Martin Kuba, první místopředseda ODS, má některé přídomky, které mu na image rozhodně nepřidají. Říká se mu pravá ruka kmotra Dlouhého z Hluboké, nebo figurka knížete z Hluboké. Tím se naráží na jeho vazby na kontroverzního jihočeského podnikatele Pavla Dlouhého.

Sám Petr Nečas kdysi nechtěl Kubu na pozici místopředsedy strany a nakonec ho vzal do vlády jako ministra. Teď Kubu ještě podpořil bývalý ministr spravedlnosti a oblíbený politik Jiří Pospíšil. Ódéeska se ovšem může obávat, co se stane, když na Kubu někdo něco "vytáhne". To by stranu za normálních okolností možná už položilo.

Další potenciální kandidát ministr dopravy Zbyněk Stanjura působí dosti nevýrazně a není ani členem užšího vedení strany. Jeho výhodou je (snad) to, že by ho chtěl jako nástupce Petr Nečas a že by proti němu nemusela nic mít TOP 09.

A do třetice se mluví o místopředsedkyni ODS a předsedkyní Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. Ta si u svých spolustraníků dost ublížila tím, že nakonec couvla a nešla do prezidentské volby, čímž stranu vystavila potupné porážce.

Kdyby jí teď někdo nabídl post premiérky a ona odmítla, bylo by to zřejmě to poslední, co by v nějaké vyšší stranické funkci udělala. Němcová má ve veřejnosti pověst slušného člověka. Zároveň má ale tak depresivní image, že si těžko někdo představí, že by mohla plnit jinou funkci, než jako tlumič lidového hněvu vůči kdysi mocné pravicové straně.

Možná se ale ODS nebude muset takovými úvahami v dohledné době zabývat. A třeba už nikdy.

REDAKCE


Diskuse ke článku