nahoru

Šéf a sekretářka - jak uspokojit premiéra

Jan Jandourek19. června 2013 • 06:00
Šéf a sekretářka - jak uspokojit premiéra
foto: profimedia.cz

Proč se velcí šéfové tak snadno dostávají do područí osob, které stojí tolik pod nimi? Protože jde o zvláštní druh partnerství. Nechtěně důvěrný.

Nadřízený a podřízený. Boss a asistentka. Mocný a jeho rádce. Bývají to věčné dvojice a dějiny jsou jich plné. Jak to vlastně funguje, pochopíme celkem brzo. Stačí se podívat na rady odborníků na „lidské zdroje“ ohledně toho, jak má podřízený zacházet se svým šéfem.

Je to marné, mezi šéfem a podřízeným vzniká nutně oboustranně silný vztah. Jsou na sobě závislí, jeden může druhého poškodit, stejně jako ho výrazně podpořit. Tráví spolu mnoho času, zpravidla více než s rodinnými příslušníky nebo přáteli.

Jsou si souzeni vzdor náladám, počasí, zdraví a nemoci. Žijí pod diktátem výsledku. Sdílejí společně informace, často důvěrné. Spolupracovník rozumí břemenům šéfa více než vlastní rodina, protože do nich vidí odborně i lidsky.

Asistent nebo mluvčí nebo rádce hodně na šéfa (šéfovou) ví. Skoro všechno. A šéf ví, že podřízený to ví a tak dále. A teď si všimněte, jaké „odborné“ rady se podřízeným dávají a dosaďte si tam asistentku (asistenta, poradce) nebo jiného příslušníka dvora. Tedy pozor.

Čeho se nejvíc bojí? Pomozte mu

Podstatný první krok: mějte ke svému šéfovi pozitivní vztah, radí třeba radí americká expertka na lidské zdroje Susan M. Heathfieldová. Vztahy jsou založeny na důvěře. Udělejte, co slíbíte, dodržujte termíny, nedělejte nic, čím budete šokovat a překvapovat. Ať ví, co plánujete. Ať ví, jaký máte vztah se zbytkem organizace.

Poznejte šéfa jako člověka. Šéf má být ve středu vašeho zájmu. Poznejte jeho silné a slabé stránky. Čeho se nejvíc bojí a jak můžete jeho obavy zmírnit? Jaké má cíle a priority? Myslete na cíle společnosti a ne na bezprostřední pracovní prostředí, které vás obklopuje.

Soustřeďte se na pozitivní stránky vašeho „bosse“. Když se zaměříte na ty špatné, nebude to pro vaši práci dobré. Šéf se má cítit oceňován. Rozeznejte také, co on sám oceňuje na svých zaměstnancích. Naučte se rozeznávat jeho nálady a reakce, bude se vám s ním lépe komunikovat.

Zatěžovat ho půlročním plánem, když řeší měsíční uzávěrku, není na místě. Učte se od něj, ptejte se, abyste získali zpětnou vazbu, berte vážně jeho čas. Nestěžujte si, nevyhrožujte odchodem.

Šéf je vlastně váš partner

A tak dále. V podstatě stačí vyměnit slovo šéf za označení partner a jsme doma. Jedná se o popis velmi těsného partnerského vztahu. Upřímně řečeno, aby člověk tohle všechno vydržel, musí být buď velmi oddán myšlence, nebo mít velký strach, nebo být silně zamilovaný. To všechno se navzájem nevylučuje, je to jen koktejl, kde jsou tyto tři ingredience smíchány v různém poměru.

Ať už jste Bernard ze seriálu Ano, pane ministře, nebo sekretářka z Muže na radnici, asistentka kongresmana nebo šéfová premiérova kabinetu, mechanismus je podobný. Vůně moci, možnost ve skrytu ovlivňovat dění, příjemné vědomí nepostradatelnosti a přístupu k tajemství.

A na druhou stranu jistá masochistická slabost mocnějšího poddat se bytosti stojící o patro či dvě níže. Pro okolí je záhada, proč se někteří lidé podřizují vedení a přáním bytostí, které jsou třeba ošklivější a hloupější, než jsou oni sami. Kromě běžné lidské důvěřivosti a naivity je to u někoho dáno jistým masochistickým rysem, kterému se nevyhýbají ani mocní.

Mají radost z přijímání utrpení. Pak to končí událostmi, které působí na veřejnost tak bizarně. Ale jen proto, že jsme u toho nebyli. Nebo že zapomínáme, že tak to vždycky bylo a zase bude.Diskuse ke článku