nahoru

Čtyři záhady v kauze NagyGate

Lubomír Heger17. června 2013 • 12:00
Jana Nagyová
Jana Nagyová
• foto: 
Profimedia.cz

Největší zatýkání za kuriózní přečiny - to je NagyGate. A taky chorvatské léto pro vysmáté "politické podnikatele".

V případu zůstávají minimálně čtyři otazníky, na něž bude třeba najít odpověď, aby případ dostal srozumitelné kontury a přestal na první pohled připomínat cosi jako státní převrat.

1. Proč má Nagyová "medvěda"?

Co vlastně provedla vedoucí Nečasova sekretariátu? Podle způsobu zatčení něco strašlivého. Mnohem horšího, než je úkolování vojenské rozvědky, aby sledovala manželku premiéra Nečase, k čemuž navíc došlo už loni v listopadu. Nebo to, že získala hlasy poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy výměnou za (středně) lukrativní posty v dozorčích radách, což řada pozorovatelů označuje za standardní politickou praxi.

Co by se asi stalo, kdyby v záležitosti těchto obvinění prokuratura obeslala Nagyovou poštou, případně telefonicky kontaktovala premiéra? Nečas by zřejmě Nagyovou k výslechu přivedl sám. Skutečnosti, že policisté Nagyovou transportovali v poutech zvaných "medvěd" a v tílku svádí k názoru, že šlo hlavně o to způsobit jí i Nečasovi co největší psychický šok.

Cožpak o to, i ten může mít své opodstatnění při vyšetřování, známe americké detektivky. Avšak jen v případě nějakého závážného obvinění. Vyšetřovatelé tajemně naznačují, že Nagyová je namočena v dalších korupčních kauzách, spojených snad se jmény kmotrů. Ohrozila by i rámcová informace o těchto nekalostech vyšetřování?

V takovém případě se můžeme těšit na opravdu výbušné informace.

2. Proč se kmotři sluní na jachtách?

Jestliže byl zásah tak urgentní a hrozilo maření vyšetřování, proč si Janoušek, Rittig a Hrdlička užívají letní slunce v Dalmácii, zatímco jim policie prohledává kanceláře? Podle některých zpráv hledali detektivové v galerii Myšák, kde úřadoval Janoušek, hlavně dokumenty o dostavbě Temelína.

Tomáš Hrdlička se teď v sms zprávách kolegům z "očistné skupiny" v ODS dokonce vysmívá.

Napojení kmotrů na Nagyovou či na exposlance státní zastupitelství v Olomouci - pátý den po spuštění akce - rovněž nijak nespecifikuje, jen neurčitě naznačuje. Neměli by si vyšetřovatelé, než zatknou několik exposlanců a nechají "politické podnikatele" úřadovat z jachet, přece jen zajistit lepší PR? Čistě jen pro případ, aby celá věc nepůsobila jako účelová perzekuce?

Třeba nás další vývoj přesvědčí o oprávněnosti takového postupu, ale zatím se tak neděje.

3. Řekni, čí ty prachy jsou

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu druhý den po spuštění akce oznámil, že zabavil asi 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata.

Tuto informaci jsme slyšeli všichni a sama o sobě má potenciál zátah jaksi ospravedlnit - až na to, že nikdo netuší, kdo ty "miliony a zlato" teď postrádá.

Nikdo až na Lubomíra Zaorálka který původ peněz promptně přisoudil Rittigovi.

"Zlato" ze sejfů se tak stává izolovaným prvkem v celém příběhu, jakýmsi "volným radikálem", který ještě sehraje důležitou roli. Jenže jakou?

4. Vynález Lásky

Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa čelí obvinění, že se vzdali poslaneckého mandátu výměnou za lukrativní posty ve vedení státních firem. Sami podle svých obhájců říkají, že obvinění vůbec nerozumí. Podle prokuratury takový politický obchod naplnil skutkovou podstatu uplácení.

Připomeňme, co bylo úplatkem - místa v dozorčích radách (ČEZ, Čepro) s odměnami v řádu desítek tisíc. Navíc patrně jen po dobu, kdy ještě bude úřadovat stávající kabinet. V minulosti k podobným obchodům docházelo poměrně často. ODS to tedy považuje za standardní politický nástroj.

Není třeba pochybovat o tom, že z etického hlediska se jedná o přešlap. Ovšem druh přešlapu, který by se v jiných dobách či v jiných zemích řešil v médiích, případně na půdě parlamentu. V ideálním případě by exposlanci tlak nevydrželi a ze státních firem sami odešli. V Česku roku 2013 jde o nebezpečnou korupci, kvůli níž se zatýká doma za úsvitu.

Státní zastupitelé tím, že na exposlance uvalili vazbu, přijali ultrapuristickou právní interpretaci bývalého vyšetřovatele Václava Lásky, který se netají úmyslem poslat před soud i Petra Nečase a Miroslava Kalouska jakožto poskytovatele úplatků.

Láska přišel s odvážnou konstrukcí, která je navíc geniálně jednoduchá - poslanci odmítli podpořit návrh zákona o zvýšení DPH s odůvodněním, že by jednali v rozporu se svým svědomím. Pak dostali politickou trafiku a zákon nechali projít.

Zcela v souladu se svým svědomím - mohl by namítnout cynik. Mnohem reálnější pohled na věc je, že poslanci neuměli najít východisko, odchodem si vůbec nepolepšili a čelí nejisté budoucnosti. Nyní dvojnásobně.

Jak však jejich kauza souvisí s kmotry, jejichž budoucnost se zdaleka tak temně nejeví? Vyjde i na ně najevo něco dalšího? Anebo celá skupina zatčených zůstane pytlíkem s jablky, hruškami a pár exempláři durmanu metelovitého?Klíčová slova: lubomirheger, rxrxDiskuse ke článku