nahoru

Nečas podává demisi. Chce, aby Zeman pověřil sestavením vlády někoho jiného z ODS

REDAKCE17. června 2013 • 00:01
nečas demise
nečas demise
• foto: 
Profimedia.cz

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS oznámil, že k pondělku rezignuje na svou funkci v souvislosti s kauzou kolem zatčení jeho spolupracovnice Jany Nagyové. Chce, aby koalice pokračovala s premiérem nominovaným za ODS. Ochotu přijmout tuto funkci již projevil ministr průmyslu a první místopředseda ODS Martin Kuba.

Podle Nečase se budoucí premiér bude teprve hledat. Martin Kuba je každopádně připraven. "Pokud bych byl vyzván, tak musím být připraven a jsem připraven tu odpovědnost nést," odpověděl ministr MF Dnes na otázku, jestli by vládu vedl.

Nečas skončí kvůli kauze obvinění Nagyové i jako předseda ODS. Učiní tak na jednání výkonné rady ODS, která je svolána na pondělí.

Vím, může za to můj osobní život

"Jsem si plně vědom toho, jak peripetie mého osobního života v současné době zatěžují politickou scénu i ODS. Já jsem velmi pozorně vnímal celý vývoj politické situace, který tady nastal počínaje středou. A jsem si vědom toho, jaké to pro mne má konsekvence. Chci zdůraznit, že jsem si vědom své politické odpovědnosti a vyvozuji z ní tyto důsledky," řekl Nečas.

"Z hlediska hierarchie na prvním místě jsou zájmy naší země, na druhém místě je to zájem Občanské demokratické strany, na třetím místě existence této koalice a teprve na čtvrtém místě je můj osobní politický osud," uvedl svůj projev na schůzce Nečas.

"Jsem přesvědčen, že toto je to optimální řešení stávající politické situace, a já jsem ani na okamžik nepředpokládal že bych se já měl stát nějakým pomyslným balvanem, který toto řešení bude nějak ztěžovat nebo komplikovat. Já jsem velmi bojovný člověk, všichni víte, kolik politických krizí a takzvaných pádů vlády jsem za ty tři roky zvládnul, ustál nebo, chcete-li, přežil, vydržel, ale jsem si přesně vědom, kdy je ten okamžik, kdy již není možné pokračovat dál," řekl dále.

Rozhodnutím Nečase podat v pondělí demisi se podle něj stává "nulitním" úterní hlasování ve Sněmovně o vyslovení nedůvěry vládě, která už fakticky bude spolu s premiérem v demisi. Nečas dodal, že tímto krokem vznikne prostor pro hledání nového premiéra z Občanské demokratické strany.

Potřeba bude podle něj jednat také s prezidentem Milošem Zemanem. Nečas předpokládá, že pokud koaliční špičky naleznou 101 poslance připravených podpořit novou vládu s novým premiérem, bude to Zeman respektovat.

Ve vazbě je sedm lidí

Ostravský soud vzal do vazby třetího z bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra. Ve vazbě je tak sedm z osmi obviněných v kauze kolem šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové.

Podle místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka by současná vládní koalice měla pokračovat. "Ale je jasné, že se musí stát spousta věcí, protože problémy, které se staly na úřadu vlády, se nedají žádným způsobem omluvit nebo odůvodnit," řekl Blažek.

Nečas přijel na úřad vlády z letiště po návratu ze summitu visegrádské skupiny ve Varšavě.

Za nejmenší vládní stranu LIDEM přišla na koaliční jednání její předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake. Spolu s ní dorazili ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová.

Za TOP 09 na jednání pravděpodobně přišli předseda strany Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek a šéf hnutí STAN a poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

 

Anketa
Mají se po demisi Petra Nečase konat nové volby do Poslanecké sněmovny?
Ano
50.3%
7285
Ne
49.7%
7192

REDAKCE


Diskuse ke článku