nahoru

Íránci trochu překvapivě zvolili prezidentem reformistu Rúháního

Jan Jandourek15. června 2013 • 13:12
Stoupenci Hasana Rúháního na jednom z předvolbních mítinků v Teheránu stojí pod portrétem svého kandidáta.
Stoupenci Hasana Rúháního na jednom z předvolbních mítinků v Teheránu stojí pod portrétem svého kandidáta.
• foto: 
Profimedia.cz

Hasan Rúhání chce vést dialog se Západem a slíbil propustit politické vězně. Dostal více než polovinu hlasů.

Vysoká volební účast (80%) provázela volbu nástupce Mahmúda Ahmadínedžáda, jehož osmileté období bylo poznamenáno ekonomickými zmatky a západními sankcemi proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu nukleárnímu programu.

Vízez voleb, duchovní Hasan Rúhání, je považován za jakéhosi poloreformátora. Veřejně mluvil o potřebě znovu navázat dialog se Západem a slíbil propuštění politických vězňů a reformu médií.

Zasáhl Chátamí

Podpora Rúháního velmi vzrostla poté, co Mahmúd Reza Aref, jediný reformní kandidát ve volbách, v úterý oznámil, že se vzdává kandidatury, protože mu to radí bývalý prezident Chátamí. Chátamí sám byl kdysi nadějí reformátorů, ale jejich očekávání zklamal.

Rúhání tak byl schválen hned dvěma bývalými prezidenty, Chátamím a Hašemi Rafsandžáním. Ten byl z voleb vyřazen náboženskými vůdci. Narozdíl od jiných zemí oblasti má Írán jakousi demokracii, pokud jde o volbu z více kandidátů. Všichni však musí být schváleni náboženskými vůdci, kteří mají v rukou skutečnou moc v zemi.

Problémem Západu je, že i takzvaní reformisté smýšlejí protizápadně. Jakýkoli zásah, třeba kvůli jadernému programu, by vyvolal velmi negativní odezvu v širokých vrstvách obyvatel. 

Je pravděpodobné, že třeba USA se nebudou chtít v Íránu angažovat a přenechají nepříjemné aktivity v oblasti především Izraeli. Ten se cítí ohrožen íránskými střelami a především íránskými jadernými ambicemi.

Možný letecký útok na íránská jaderná zařízení se už delší dobu diskutuje. Pokud by k němu došlo, poznamenalo by to mezinárodní politiku i ekonomiku. Je ale pravděpodobné, že by k němu Izrael kvůli své bezpečnosti mohl sáhnout.Klíčová slova: reflex, prezident, info x, infox, iran, Rúhání, IzraelDiskuse ke článku