nahoru

Etiopii už nestačí usrkávat z Nilu doušky - chce se napít

Tomáš Nídr14. června 2013 • 21:50
afrika egypt etiopie voda
afrika egypt etiopie voda
• foto: 
Profimedia.cz

„Nevolám po válce, ale všechny možností jsou otevřeny,“ vyhrožoval tento týden egyptský prezident Muhammad Mursí Etiopii. Ta koncem května začala stavět hydroelektrárnu na Modrém Nilu o výkonu na trojnásobku dnešního Temelína. Pro Egypťany je to krádež drahocenné kapaliny, kterou vlast odjinud než z tohoto veletoku nemá.

K této větě přidal ještě drsnější výrok: „Jestliže vody ubude jedna kapka, odpovědí bude naše krev.“ Efektní - leč přece jen strašení. Je určené domácímu publiku více než východoafrickému státu.

Prezident z řad Muslimských bratří čelí celé řadě problémů. Sjednotit protimubarakovskou revolucí rozdělený národ mu může pomoci vnější nepřítel.

Žádní vychrltíci 

Vážně Mursí armádní akci nemůže myslet, protože Egypt na ní nemá. Jak by provedl náročnou operaci proti zemi, se kterou ani nesousedí, když jeho vojáci posledních 40 let pouze věnovali pouštění erární kase žilou?

Jejich etiopští kolegové jsou nyní mnohem bojeschopnější. Mají za sebou únavný konflikt se sousední Eritreou, v provincii Ogaden honí povstalce a v Somálsku se potýkají s islamisty.

Navíc mají za spojence i vlastní historii, když se jako jediná země kontinentu nenechala kolonizovat. Za druhé světové války svoji těžko přístupnou vlast dokázali s pomocí primitivní výzbroje dlouho bránit před Mussoliniho moderní armádou.

Etiopané už nejsou žádní „vychrtlíci“, jak si je pamatujeme z dob děsivého hladomoru v 80. letech. Republika je sice stále obrovsky chudá, ale zároveň v novém století rapidně hospodářsky roste.

Je to regionální velmoc s autoritářskou vládou, kterou za spojence považuje Washington i Peking. Ty by Káhiru před jakoukoliv ofenzívou jistě varovaly.

Addis Abeba je navíc sídlem Africké unie, kterou vždy brali vážněji černoši než Arabové. Dá se tedy předpokládat, že v případě války by se už jen z rasové solidarity subsaharská část světadílu postavila za Etiopii.

Egypt si dnes podle prastarých smluv z koloniálních dob nárokuje 90 procent vod řeky. Jenže ostatní státy, které leží při veletoku, už nechtějí jen uskrkávat a tlačí nejpočetnější arabskou zemi k nové dohodě.

 

Globální veřejné mínění by podpořilo Etiopii, která ze svých potoků a říček dává Nilu 85 procent jeho objemu, ale bere si z něho ve svůj prospěch minimum. Navíc nová hydroelektrárna Velká obnova by (alespoň podle slibů z Addis Abeby) množství vody dolnímu toku nevzala.

Mursí nemá svůj stát dostatečně pod kontrolou na to, aby se mohl pouštět do jakýchkoliv dobrodružství s nejistým koncem. Harašením zbraněmi si jen vylepšuje image jako rozhodný vůdce.

Válka o studnu

Velký mezinárodní ozbrojený konflikt o životadárnou tekutinu, kterou lidstvu různí futurologové slibují už desítky let, se konat prozatím nebude. Vyloučit, že se v budoucnu místo o ideologie, trhy, zlato, či ropu bude jednou válčit o vodu, však rozhodně nelze.

Dokládají to dva příklady z posledních let. Masakry v západosudánském Dárfúru, při nichž v minulých deseti letech zahynulo až půlmilionu osob, byly částečně způsobeny sporem o studny. O to, zda je budou moc využívat černošští rolníci, nebo arabští pastevci.

V bolívijské Cochabambě obyvatelé města povstali proti tomu, že jim vlastník po privatizaci výrazně zdražil platby za vodu. Investory nakonec vyhnali.

Událost posloužila jako námět pro filmový příběh Jamese Bonda. A jak víme, Její veličenstvo nikdy neposílá agenta 007 řešit prkotiny.

INFOBOX

Vysušená pole válečná?

Río Grande – USA/Mexiko

Jezero Titicaca – Peru/Bolívie/Chile

Niger – Nigérie/Niger/Mali

Nil – Egypt/ Súdán/ Etiopie/ Jižní Súdán/Uganda

Jordán – Izrael/Jordánsko/ Palestina/Libanon

Eufrat a Tigris – Irák/Turecko/Sýrie

Přítoky Aralského jezera – Kazachstán/Uzbekistán/Kyrgyzstán/
Turkmenistán/TádžikistánDiskuse ke článku