nahoru

České školy úpí pod náporem dětí. A přesto vymíráme

Jan Jandourek17. června 2013 • 06:00
děti
děti
• foto: 
profimedia.cz

Ředitelé škol a učitelé už se pomalu děsí, že počet dětí ve třídách jim naroste na dosud nevídané počty. Už loni se na konci školního roku báli, že v jedné třídě budou mít až 34 dětí. V praxi to znamená, že na jednoho žáka tak připadne menší pozornost, což se netýká jen kvality výuky, ale i takových záležitostí, jako je šikana.

Co se vlastně děje? Českem se valí populační vlna. Je hodně dětí. Školky už to poznaly, protože počet narozených dětí začal stoupat přibližně kolem roku 2002 a vzestup trval asi tak do roku 2008. Protože rodiče chtějí dávat děti do školky ve třech až čtyřech letech, je jasné, že ke konci minulého desetiletí to začal být problém.

Nebyla místa a nejsou dodnes. Nejpozději po čtyřech letech školky přehodí problém na základní školy. Úřady jsou jako vždy překvapeny něčím, co mohly čekat. Jen někde projevily pružnost a kde to bylo možné, začaly třeba budovat populární modulární budovy.

O co jde si představíme hned, když si vzpomeneme na známé „čunkodomy“, do kterých se kdysi z pověstného domu hrůzy stěhovali Romové ve Vsetíně. Taková školka je lepší než žádná a stavba se dá postavit rychle a když není potřeba, tak ji lze zase rozmontovat a odvézt.

Husákův rekord

Generaci narozené v 70. letech se říká Husákovy děti, protože tehdy vrcholila rekordní poválečná porodnost. Husák sám na tom zásluhu nemá, vzestup začal už v roce 1969, kdy se rodily děti počaté za Dubčeka.

Nicméně je fakt, že absolutní rekord byl v roce 1975, kdy se v Česku narodilo 193 tisíc dětí. Jenže pak to šlo dolů a v roce 1989 už se rodilo méně dětí než v roce 1969. Listopadová revoluce porodnosti nepřála, největší propad byl v roce 1995, kdy se narodilo jen 91 tisíc dětí.

Loni (2012) to bylo asi 109 tisíc. Některé matky porod odložily o pár let, některé se rozhodly, že by jim děti při kariéře překážely.

INFOBOX

V Řecku poklesla úhrnná porodnost dětí na ženu na 1,43, v Portugalsku na 1,35 dítěte na ženu, ve Španělsku na 1,36 dítěte.

Dobrou porodnost má katolické Irsko a to 2,05 dítěte na ženu.

Česko prošlo krizí porodnosti v roce 1999, kdy se porodnost pohybovala kolem 1,15 dítěte na matku. Poté se stav zlepšoval až do roku 2007 a byl 1,5 dítěte na matku.

Nyní ale v Česku porodnost zase klesá, v roce 2011 to bylo pouze 1,43 dítěte na matku.

Na svět dnes přicházejí „Husákovi vnuci a vnučky“ a právě oni dnes vytvářejí onen dojem, že dětí je všude plno. Tím však celá sláva končí, protože „etnických Čechů“ už bude jen ubývat.

Populační vlny se totiž, (pokud ženy rodí statisticky méně než 2, 1 dítěte na matku) podobají žabce, která skáče po hladině. Každý další skok je menší a menší. Teď se pohybujeme na čísle 1,4 dítěte na matku a žádný zázrak, který by to zlomil, není v dohledu.

Málo je matek, málo

Matky rodí málo budoucích matek, což bude problém, až budou dnešní děti výdělečně činné a budou muset nějak utáhnout důchody svých rodičů. Jenže teď budou pořád ještě až do konce desetiletí do prvních tříd nastupovat silné ročníky a budou sedět v přeplněných lavicích dalších devět let.

Až tihle skončí základku, budou stát před branami středních škol. Pak se bude údiv zodpovědných osob pochopitelně opakovat, protože kdo by to řekl, že se v zemi s mizivou dětskou úmrtností dožije většina narozených maturitního věku.

Více dětí znamená, že se výuka a další aktivity hůře organizují, učitel opravuje víc úkolů a moderní eufemisticky řečeno „živé“ dítě se mu hůře hlídá. A to ještě necháváme stranou značný počet dětí sice chytrých, ale s různými vadami (dyslexie, dysgrafie), pro které potřebují speciální přístup.

Husákovy vnuky možná nečeká nic příjemného až do konce života, protože poté, co vydělají na důchody svým rodičům, na ně už nebude mít vydělávat kdo. Dnes znamená odchod do důchodu propad životní úrovně a důchodce dostane polovinu toho, co vydělával. A bude hůř.

Přibývá také žen, které nemají děti, v roce 2011 bylo mezi Češkami – pětatřicátnicemi 14 procent bezdětných.

Je to marné. Buď si Češi vezmou k srdci přikázání „milujte se a množte se“ (pokud možno obojí), nebo tu Češi sice zůstanou, ale budou vypadat o dost jinak než dnes. Příroda totiž nesnáší prázdno a nějak to vyřeší.Diskuse ke článku