nahoru

Policejní stát = zatýkat v noci na vládě za čin spáchaný před osm měsíci

Dušan Šrámek14. června 2013 • 16:45
V Galerii Myšák zasahoval opravdu velký počet policistů.
V Galerii Myšák zasahoval opravdu velký počet policistů.
• foto: 
profimedia.cz

Ani vystoupení šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a špiček Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nevneslo jasno do otázky, o co vlastně v rámci policejní akce ve středu 13. června šlo. Proč bylo nasazeno 400 policistů, proč byla v centru Prahy zastavována doprava, proč na Úřadu vlády řádili policisté o půlnoci - jako kdyby tam hledali dvojče bin Ládina.

Zatím víme vlastně jen to, že pravá ruka premiéra Petra Nečase měla nechat sledovat jeho dnes již bývalou manželku. Kouzlem (ne)chtěného? se tak stalo den poté, co tiskové oddělení Úřadu vlády vydalo tiskovou zprávu, že premiér se rozvedl, a že moc prosí média, aby respektovala soukromí jeho i jeho bývalé ženy. No, asi nebudou.

Pokud skutečně nechala Nagyová sledovat jiné osoby, a zasloužilí generálové jí vycházeli vstříc, je to skandál.  I když zrovna nepůjde o českou Watergate, zneužívání tajných služeb k osobním účelům patří do výbavy totalitních států či banánových republik.

Policie možná nemá nic

Potvrdilo se tak, co si šeptali už i vrabci na střechách malostranských paláců, že slečna Nagyová provádí kousky, které by si neměl žádný úředník dovolit. Jistě, každý premiér potřebuje někoho na špinavou práci. Bez toho se dnes politika asi nedá dělat. Na druhé straně, nesmí se nechat u toho takhle nachytat.

Z mnoha na první pohled tutových obvinění ale nakonec nemusí být nic. Nečas není moula, který by se nechal načapat na tak nahnilých švestkách. Třeba se mu ještě podaří najít nějaký způsob, jak svou „femme fatale“ i sebe z celé šlamastyky vysekat.

Přesto jde z pohledu monstrakce, kterou zde policie pod taktovkou hanáckých žalobců spustila, o frašku. Skutek se udál v listopadu loňského roku, a tak není jasné, proč se policie rozhoupala až nyní.

Není ani jasné, jak se policie o celé věci dozvěděla, zda náhodou nebyla Nagyová napíchnuta už kdovíkdy před tím, a celá aféra neposloužila jako pouhá záminka. Z odůvodnění obvinění, které zřejmě policie, jak je jejím dobrým zvykem, už rozeslala na všemožné servery, se to nedozvíme.

Zjistíme jen to, že kvůli nějakému nejasnému podezření vůči bývalému náměstkovi vrchního státního zástupce v Praze a jeho údajným pletkám s pražskými bossy ODS bylo prověřování v této věci předáno do Olomouce.

Trafiky? I to je politika

Jak ale do celé věci zapadá odposlechová aféra Jany Nagyové, hlava nebere. Že by se na Iva Rittiga či Romana Janouška, z něhož se pomalu stává větší monstrum než z chudáka Franty Mrázka, po tolika letech slídění našlo ještě něco, co nevíme, nebo co již dávno nestačili dobře schovat, o tom lze pochybovat.  

Pavel Bém se právem šerlokům z organizovaného zločinu vysmál - pokud vážně tvrdí, že na magistrátu hledají smlouvy s Janouškem.

Stejně tak není jasná souvislost obou ingrediencí už tak nesourodé bramboračky s obviněním z korupce rebelů z ODS. Z hlediska fungování politických mechanismů jde přitom o zcela zásadní věc.

Jde o výsostně autonomní politická rozhodnutí, do nichž policie nemá co zasahovat. Výměna politických postů, zobchodování míst v parlamentu za místa ve státní správě - aniž by přitom docházelo ke zpronevěře veřejných prostředků - to je hájemství politiky jako svébytné lidské činnosti.

Jak mohou policisté například u takového Ivana Fuksy, který byl ministrem, či náměstkem ministra hovořit o korupci, když s takovou profesní minulostí zasedne ve vedení státního podniku?  

Byla to demonstrace síly

Ani všechny tři oblasti, které se staly ve středu objektem policejního zájmu, neospravedlňují manévry, jichž se stalo centrum Prahy svědkem. Ty se staly pouhou záminkou k manifestaci policejní moci, k šíření strachu z toho, že zítra může být objektem podobné policejní monstrakce kdokoli další z politických špiček státu.

Popravdě řečeno, politici si za takový přístup nakonec mohou sami. Tím, že policii a státnímu zastupitelství vystavili bianco šek v rámci celonárodní protikorupční hysterie.

Dušan Šrámek


Diskuse ke článku